Minu väga magus elu ehk Martsipanimeister. Enn Vetemaa

Читать онлайн книгу.

Minu väga magus elu ehk Martsipanimeister - Enn Vetemaa


Скачать книгу
on ilmselt midagi vägivaldset ja jõhkrat; tegutsev pool ei suuda nähtavasti oma loomuvastaseid, inimvaimule sobimatuid ja metsikuid kirgi taltsutada.

      Seaaias ei näinud ma iial midagi vägivaldset, loomuvastast ega jõhkrat. Ei mingeid metsikuid kirgi. Sigade maailm on ilmselt taltsam inimeste omast. Kui ma kirjutatu üle järele mõtlen, siis on minu poolt eespool kasutatud väljend „teatraalne” loomade käitumist iseloomustama üsna tabav; teatraalsust ilmutasid eriti just noored emised, kes toodi tihti kohale laiale plaanvankrile paigutatud heinakorvi meenutavas, peenikestest puukeppidest kokku pandud aedikus. Nad loopisid otsekui ahastades oma suuri päid vasakule-paremale, lõid kihvu redelipulkadesse, nende ruiged-karjed olid südantlõhestavad; kord ajas üks noor emis peni kombel oma sabarõngakest taga. Edutult muidugi. Aga selline koerakäitumine osutas igatahes suurele vaimsele segadusele. Emiste hüüatustes – nende onomatopeetilisteks nimetamine oleks ilmne viga – oli nõudlikkust, mis nende muidu totsaka, ümaravõitu kehakujuga kuidagi kokku ei sobinud. Koledasti ruigab ju ka näljane, toitu ootav siga, kuid oma loomuliku emainstinkti rahuldamist ootav loom vingub hullemini – nii meeleheitlikult, nagu oleks maailmalõpp tulemas. Aga eks tema maailm muidugi lõpekski, kui tal oma pühi tahtmisi elu edasikandmisest ei õnnestuks täita. Noore emise igatsus notsuemaks saada on ilmselt suurem kui meie tublidel naistel titeemaks. Teadsin juba siis, küllalt noorena, et inimestel pole iha vastassugupõlve järele üldsegi mitte alati seotud sigitamissooviga. Sigade moraal on inimeste omast ilmselt kõrgem. Nemad ei orienteeru lõbule. Inimeste puhul see nii ei ole! – ei käida ju näiteks ehalgi eesmärgiga meie planeedi inimarvukust tõsta. Pigem soovitakse selleni viivaid tagajärgi vältida. (Ka mul oli sellal juba midagi ehalkäigutaolist selja taga – käik, mille mõte mulle siis veel päriselt selge polnud. Nimelt ei taibanud ma, miks peaksin just mina lakaredelit mööda üles ronima, kui viisakam olnuks minule väisamiseks soovitatud tütarlapse enda allaronimine. Minu kaaslased kommenteerisid minu ehalkäiku ilmse irooniaga: „Mina oleks musi peaaegu juba kätte saanud,” hooples naabripoiss, „aga no Ohmu jäi kohe täitsa ilma …”)

      Kuid tagasi seaaia lähistele. Seaneitsi varstise partneri, meie kuulsa tõusugukuldi Ferdinandi käitumine oli omapärane – võiks öelda, kah väga teatraalne. Oh millise ükskõiksusega ta oma rokaküna juurest lõpuks paaritamisplatsile loivas. See näiline igasuguse huvi puudumine naissea vastu polnud eriti veenev. Ferdinandi pahurad elutüdimust väljendavad röhh-häälitsused, koguni nagu siga-eksistentsi mõttekuses kahtlevad (oh, miks teda, kes ta ju eelistaks rahulikku, segamatut vanapoisielu, mille juurde käiks ka mediteerimine sigaolemise põhiküsimuste üle, juba ükskord rahule ei jäeta?!) ei veennud isegi mind.

      Ferdinand kõndis, jah, ülimalt ükskõiksena aedikut mööda ringi, röhatas tülpinult, rahuldas oma loomulikke veevahetuslikke protsesse lopsakates kobrulehtedes. Miks ta niiviisi käitub? Ta tahtnuks nagu tõesti muljet avaldada. Kellele? Vaevalt, et notsutarile – teda just nimme nagu ei märgatudki. Kas pole ka sigade hulgas nii, et mõnikord tahetakse muljet avaldada iseenesele? See ju natuke ka meie moodi.

      Kuid mul oli varasemaid vaatlejakogemusi – teadsin, et kõik muutub peagi. Huvitaval kombel aimasid seda ette – ja iga kord – ka emassead. Nad muutusid kuldi läheduses kohe rahulikuks, ehk küll ju midagi polnud veel toimunud. Kuid metsik indlemine lõppes alati, kui oli jõutud meie Ferdinandi territooriumile. Nuhutati huvitatult mulda, mahatallatud rohu kõrsi. Miski nagu ütles potentsiaalsetele pruutidele, et nad on õiges paigas. Küllap saab varsti kõik korda!

      Ferdinand lähenes tema juurde saadetud sõbrannale kuidagi muuseas, ent siis äkki … – ja ta ongi juba hopsti! tolle turjal. (Isased sead tavatsevad oma partneritele läheneda just tagantpoolt.)

      (Autori tähelepanek.)

      Sigade rütmiline ühisliikumine, mis nüüd algas, ajas meie suvilised ja meie sulastest-tüdrukutest juhupealtvaatajaskonna kihevile. Minule seevastu tundus toimuv pühalik ning müstiline: siin pannakse ju tulevasele elule algus. Emiste käitumine oli tunnustustväärivalt asjalik: nad surusid sõrad tugevasti mulda, nende pisikestes silmades polnud aga kiima jälgegi – pigem rahulolu. Nii sügav, et mõjus peaaegu ükskõiksusena. Nende pilgus oli mingi eriline, imeline äraolemine. Meie koeral oli selline äraolev pilk siis, kui ta end kõrva tagant tagumise jalaga süvenenult kratsis. Pean tunnistama – ärgu minu järgnevas võrdluses ainult keegi mingit pila või odavat lõmpsi otsigu – , et sellist õndsat äraolekuilmet olen ma näinud ka vanaprouade silmis, kui nad palvetunnis oreliprelüüdi kuulavad ja laulu algust ootavad. Mina olen enda silmis tabanud (peeglist muidugi) midagi taolist siis, kui ma kahekohalisi arve omavahel korrutan. (Minu silmad muide on kuldpruunid ja neis on just selline pilk, mida üks flaami koolkonna anonüümne meister on kujutanud meie Jeesuse Kristuse silmis Ketsemani aias.)

      Täiskasvanuna olen ma lugenud keskaja preestrite soovitusi ristirahvale. Meesterahvaste ja naisterahvaste kokkuelamine laste sündimise nimel polevat hukkamõistu vääriv. Aga ainult siis, kui sellest lõbu ei tunta! Minu meelest pidasid sead sellest aspektist vaadatuna end igatahes kiiduväärsel kombel ülal. Ainult nende kärsad olid ehk pisut rohkem vahus kui muidu. Emassigade muidu laitmatut ülalpidamist varjutas siiski teatud loomulike vajaduste rahuldamine selleks ülimalt ebasoovitaval ajal. See oli minu arvates äärmiselt sobimatu!

      Mina jälgisin kõike toimuvat, nagu juba mainitud, teraselt: oli ju ikka tegu elu loomise müsteeriumiga – kulminatsioonihetkel pidi kuum juga peaaegu-elusainet ühest ihust teise jõudma, et seal päriselusaineks saada. Pärast seda kõrgpunkti muutus seaaias toimuv aga ebahuvitavaks. Äsjased partnerid lahkusid teineteisest ükskõikselt, ei avaldatud mingit hellust, mindi laiali nii-öelda „head (sea)sõna lausumata”. Ja kui emis-notsu silmis midagi veel unistavat olla võiski, siis ainult ehk teadmine, et kodus jagatakse just sel ajal tema sõbrataridele naerist ja rokka …

      Pean tunnistama, et kuldi anatoomia uurimine tekitas minu hinges teatud muremõtteid: Ferdinandi suguliige oli ilmatu pikk – küll üsna peenike – aga mitte ei tea, miks ta küll nii pikk pidi olema … Emisesse ei mahtunud see kaugeltki mitte oma täies pikkuses ära. Roosa jupike jäi alati üle.

      Just kuldi kehakaalu ja tema suguorgani pikkuse jagatis oli mõtlema panev – ma ei teadnud kahjuks inimeste anatoomiast tollal veel suurt midagi, ka Ferdinandi parameetreid ei saanud ma loomulikult mõõta, kuid arvan, et sigade ja inimeste vastav suhtenäitaja on tagasihoidlikum. Uskumatu näis seegi, et selline hirmpikk asjapulk üldse sea kõhtu ära mahtus? Meie langetõbise sulase Rauli meheau – tema kippus sellega saunas eputama – oli palju palju kordi lühem kui kuldil, aga jämeduse poolest vahest konkurentsivõimelinegi. Suilised, keda vanaisa heinaajal suurel hulgal pidas, igatahes imetlesid Rauli oma südames kindlasti. Selle võimaluse sulane neile ka andis: ta tavatses end kaevu juures palavaga ihualasti karastada. Külma vett mees ei kartnud. Vanaisa keelas sellise etenduse lõpuks siiski ära.

      Jah, nagu juba nentisin, tegid mõningased anatoomilis-füsioloogilised tähelepanekud mu siiski murelikuks. Kui mina kord meheks saan, olen ma küll vaevalt et nii tähelepanuväärse mehetunnuse omanik kui sulane. Kuldi kulditunnustest juba rääkimata. Kas see fakt aga äkki ei kujune abieluõnnele määravaks? Hingeline armastus on püha ja vahel ühendab see kaht inimest hauani välja – nii nad ju räägivad aga võib-olla seda suurt armastust muidu ei tekkigi, kui vaimul kindlat ihulist alustala pole …? Igatahes, kui ma õhtuti voodi ees põlvitasin ja palvet lugesin ning oma patukesi andeks palusin (moosinäppamised sahvrist, kanade tagaajamised lihtsalt lusti pärast, mille peale nood aga vanaema väitmist mööda võivat nahkmune munema hakata jne.), usaldasin ma Armsa Taevaisa ette tuua oma soovi, et ta mind ka „keha poolest õnnistaks”. Täpsemalt ma seda soovi sõnastada ei söandanud, aga eks oska Jumal ju meie mõtteid näha. Kindlasti ei loe Kõigevägevam palvet, milles väike poiss väljendab oma palavat soovi saada tulevikus heaks abielumeheks, kalli naise rõõmustajaks ja laste õnnelikuks isaks, sündsusetuks või koguni kõlvatuks.

      Pea alati oli minu kõrval vaatluspostil ka poiss meie naabertalust (õigemini küll saunast) – Anti, kes oli põline maakas ja looduse- ning suguasjus minust palju targem. Anti oli välimuselt iseäralik poiss – ta juuksed olid alati turris ega andnud kammile märjaltki alla. Vanaisa ütles, et ega see Anti süü olegi – poisil imelikul kombel kolm juustepöörist


Скачать книгу