32 ідеї дитячого тайм-менеджменту. Альона Попова
Читать онлайн книгу.е, вона прийшла до вас не даремно і дана Всесвіту в допомогу.
Кожен автор упевнений, що його творіння найпотрібніше і найкорисніше. У цьому впевнена і я. Коли видавці звернулися до мене з проханням написати поради з тайм-менеджменту для батьків, я відразу сказала, що не «винаходитиму велосипед»: інструментів з цієї теми зараз море, якщо не океан. Проте я можу зробити те, що в мене виходить дуже добре – відібрати з наявних інструментів найбільш ефективні, на мій погляд, структурувати їх і описати крізь призму власного досвіду. Що я і зробила.
Не одна я часто замислююся над тим, що наша система освіти давно не дає дітям у повній мірі того, що потрібно їм у реальному житті. Я обов’язково включила б у шкільну програму ораторське мистецтво, фінансову грамоту і, звичайно, тайм-менеджмент.
Проте тренінги з тайм-менеджменту більше корисні для дітей, старших за дванадцять років, а до дев’яти дитина взагалі живе ніби поза часом (навіть якщо ви змусите її зазубрити години, хвилини, стрілки, чверті, половини та ін.).
Ця книга створена для того, щоб закликати батьків спостерігати за своєю дитиною і вчасно подавати їй потрібну порцію інформації, навіть меню з цих порцій з описом. І давати її для користування декілька інструментів на вибір. Адже дитина пізнає світ через вас, ви для неї і взірець, й авторитет, ви ж і показуєте всю багатогранність нашого життя.
Перше. Відстежте і підтримайте режим своєї дитини. Адже дітям від природи багато що дане – тільки спостерігай і підтримуй.
Друге. Важливо! Усі діти різні – кожен зі своїм характером і темпераментом. Хтось відмінно почне планувати з 6 років, а комусь й у 12 буде складно. Завдання батьків – показати набір інструментів, дати спробувати, підтримати під час користування. Якщо зараз не пішло – дати інший інструмент, а до невикористаного повернутися пізніше.
Третє. Дуже важливо! Нічого не вийде, якщо ви не показуватимете власний приклад. Якщо навіть ви дуже далекі від навичок тайм-менеджменту, почніть опановувати їх разом зі своєю дитиною. Пройдіть цей шлях разом, проте у знаннях будьте на крок попереду.
У книзі використані матеріали з лекцій і книг Гліба Архангельського («Організація Часу»), Маріани Лукашенко («Синергія»), Юлії Бойко (BogushTime), поради матусь з інтернету, особистий досвід автора та її клієнтів.
У кінці книги наведено додаткову літературу, яка, на мій погляд, дуже хороша. Скористайтеся цим невеликим списком.
Ставте свої цілі і досягайте їх, плануйте спільний час усією сім’єю, надаючи право голосу і дитині. Вчіться «їсти слона» і «ковтати жаб», створювати інтелект-карти, заповнювати трекер звичок і малювати карту бажань.
Щасливої дороги!
Дитині 1,5—3 роки
1,5—3 роки – той трепетний вік, коли дитина ще не відокремлена від мами, але перебуває на шляху відділення і визначення свого «Я». Ніхто не вчить нас бути мамами, але інтуїтивно ми відчуваємо, що потрібно нашим дітям. Дуже важливо спостерігати за своєю дитиною і вчасно давати їй поживу для роздумів. Щось ви пам’ятаєте зі свого дитинства, щось прочитали в книгах, щось просто знаєте.
Щодо тайм-менеджменту малюків, я вважаю, що необхідно просто підтримувати їх внутрішній режим. Як правило, діти молодшого віку дуже добре вміють чути себе, і дорослим не доводиться нав’язувати нічого свого – просто йти за дитиною. Спостерігайте разом.
1. День/ніч
Незалежно від того, уміє дитина говорити чи ні, можна промовляти з нею, який зараз час доби. І це вже буде першим кроком на шляху до опанування тайм-менеджменту. Добре створювати такі ритуали відразу, адже у малюків режим більш-менш однаковий, для них важливий порядок подій, які відбуваються в їхньому житті. Отже…
Ранок:
– прокинулися;
– розповіли/почитали вірш про ранок;
– пораділи сонечку/хмаринкам/сніжку за вікном;
– пішли виконувати вранішній ритуал (умивання/чищення зубів/горщик тощо).
День:
– повідомили, що вже середина дня, що ми виконуємо денний ритуал (обід/горщик/читання/сон/прогулянка – порядок у кожній сім’ї свій).
Вечір:
– сонечко сідає, готуємо вечерю, зустрічаємо тата з роботи тощо.
Ніч:
– вечірній ритуал відходу до сну, розповідаємо, що вже темно, що вночі спимо, для чого спимо тощо.
Нині видано багато цікавих картонних книжок для малюків з різними віршами і картинками. Знайдіть таку, у якій висвітлюється тема зміни дня і ночі, і читайте разом.
Пам’ятайте: усе, що малюк може помацати і побачити, він запам’ятає швидше. Діти молодшого віку не мають абстрактного мислення.
Ранок
Сміється