Tundelukud. Kimmo Takanen
Читать онлайн книгу.ection>
Kimmo Takanen
Tundelukud
Kimmo Takanen (sünd 1971) on Soome terapeut ja koolitaja. Hariduselt on ta tehnikalitsentsiaat, lahenduskeskne treener ja ta on sooritanud eksami kognitiivses lühiteraapias kolmeaastase psühhoteraapiakursuse järel. Ta pakub klientidele õpetusi, harjutusi ja juhiseid individuaaltööks ja koolitust tundelukkude avamiseks. Ta tegutseb ka mindfulness-meetodi koolitajana ja juhendajana. Ta arendab skeemiteraapia meetodeid ja peab Soomes populaarset skeemiteraapia võrgulehte aadressil www.skeematerapia.fi. Lisateavet tema tegevustest leiab leheküljelt www.mentores.fi.
Originaali tiitel:
Kimmo Takanen
Tunnelukkosi. Vapaudu tunteiden vallasta
2011
Toimetanud ja korrektuuri lugenud Malle Kiirend
Kujundanud Päivi Palts
© Kimmo Takanen ja WSOY
First published by Werner Söderström Ltd in 2011 with the
Finnish title Tunne lukkosi. Vapaudu tunteiden vallasta.
Published by arrangement with Bonnier Rights Finland, Helsinki.
© Tõlge eesti keelde. Piret Pääsuke, 2017
ISBN 978-9985-3-4127-8
e-ISBN 9789985349052
Kirjastus Varrak
Tallinn 2017
www.varrak.ee
www.facebook.com/kirjastusvarrak
Trükikoda OÜ Greif
LUGEJALE
Igaühel on tundelukkusid. Need sunnivad meid lähedastes inimsuhetes ennast ohverdama, kuna me tahame vältida süütunnet, alistuma nõudlike inimeste ees, kuna me kardame ebameeldivaid tagajärgi, või kohanema grupis, selleks et mitte jääda kõrvalseisjaks. Need sunnivad meid nõudma iseendalt ülemäära häid sooritusi või vältima väljakutsete vastuvõtmist luhtumise kartuses. Need sunnivad meid ponnistama üha uute eesmärkide nimel, nii et me iial ei jõua meelerahuni. Tundelukkude tõttu kogeme süütunnet oma vigade pärast ja muretseme möödunu pärast. Nende tõttu peame ennast läbikukkunuks, halvaks, rumalaks, isekaks, ning tunneme häbi ja väärtusetust, kuigi selleks pole põhjust.
Tundelukud panevad meid suhtuma ellu pessimistlikult, toovad ellu muresid ja hirme, mis ei põhine tegelikul ohul. Inimsuhetes muudavad nad meid armukadedaks, omamishimuliseks või umbusklikuks. Tundelukud sunnivad meid kontrollima iseennast ja oma ümbruskonda, et kuskil ei saaks midagi halba juhtuda. Nad sunnivad meid peitma oma tõelisi tundeid ja vältima probleemidest rääkimist nii kodus abikaasaga kui tööl ülemusega. Nende pärast alahindame iseennast ja oma saavutusi ning võrdleme ennast pidevalt teistega. Tundelukud ajendavad meid teisi inimesi halvasti kohtlema, nii et me suhtume nendesse nõudlikult ja kriitiliselt, süüdistame, halvustame neid või manipuleerime nendega. Tundelukkude pärast satume sõltuvustesse ja kannatame kahjustavate eluviiside tagajärgede käes.
Tundelukk on lapsepõlves ja nooruses õpitud viis reageerida, kogeda, tunda, mõtelda ja käituda. Kui tundelukk käesoleval ajal aktiveerub, vinnastuvad meis lapsepõlve tunded ja seda enesele teadvustamata lukustume käituma lapsena õpitud toimetulekumallide järgi. Tegelikuks probleemiks ei ole meie tunded, vaid see, kuidas nad sunnivad meid tegutsema lapseea viisil. Tundelukud panevad meid lapse kombel ette tulevaid olukordi vältima, alla andma või ründama. Need viisid on täiskasvanuna kahjustavad ja pöörduvad meie enda vastu.
Kõik see juhtub eelkõige siis, kui me ei teadvusta oma tundeid ja püüame vaid neist pääseda. Me ei vabane tundelukkudest tunnete vastu võideldes või nende eest põgenedes, vaid oma tunnetele teadlikult vastu astudes. See raamat aitab sul minna kohtuma oma tunnete ja minevikuga ning leida oma tõeline mina. Me saame vabaneda tundelukkudest vaid siis, kui õpime neid ja nendega kaasnevaid tundeid teadvustama.
TUNDELUKKUDEGA TULEB TEHA TÖÖD
Tundelukkude avanemine ei toimu iseenesest. Sellist imet lihtsalt ei sünni, ükskõik kui väga seda soovikski. Selleks tuleb teha tööd, mida võid alustada kohe praegu. Sa võid ise teha midagi oma õnnelikkuse jaoks. Siiski nõuab see sihiteadlikku suhtumist probleemide väljaselgitamisse ja töötlemisse.
Tundelukkude töötlemine on meie kõigi jaoks elukestev rännak. See võib tunduda pika ja raskena, ja seda see ka on. Eesmärk pole pakkuda hõlpsaid lahendusi, kuna need lihtsalt ei toimi. Lugenud selle raamatu läbi, tead, mida sul tuleb teha oma tundelukkudest vabanemiseks. Töö jääb sinu teha, sest keegi ei saa seda sinu eest teha.
See raamat ei sobi nõrganärvilistele. Tundelukkude pärast pole selle raamatu lugemine kogu aeg tore või kerge. Lugemine võib tunduda ahistav, võib äratada kurbust ja solvumist. Kohati võib lugemine olla ka kergendust pakkuv, vabastav, lohutav, innustav ja lootustandev. Teadmine lisab valu, kuid see võib ka vabastada.
Oluline osa töös tundelukkudega on kohtumine lapseea tunnetega. Selleks on vaja sooritada uurimisretk lapsepõlve, et uurida lapseea elamusi, kasvamise olusid, meie vanemate käitumisviise ja nende mõju sellele, millised me oleme nüüd. Muidu ei suuda me päriselt mõista seda, et meis tõesti tekib käesoleval ajal lapsepõlvest tuttavaid tundeid, mis suunavad meid käituma lapsena õpitud toimetulekuviiside järgi.
Me ei saa muuta oma lapsepõlve, kuid võime muuta selle mõju endale praegusel hetkel. Võib-olla mõtled, et minevikul ei ole mingit pistmist tänase päevaga, et tulutu on hakata selles tuhnima, et sina küll sellest mingit kasu ei saa. Kas see võib tõesti nii olla või tahad endale seda sisendada?
KASVA, ÄRA PARANDA
Tundelukkude töötlemise lähtepunktiks ei ole eluviisi muutmine. Raamatu mõte ei ole õpetada sind tegutsema uutmoodi, vaid ennekõike mõistma ja tunnustama oma tundeid ja vajadusi. See kõlab lihtsalt, kuid on tegelikult raske. Nii et ära hakka otsekohe oma välises käitumises midagi muutma. Sul pole vaja midagi iseendas parandada (tundelukud võivad küll väita teisiti). Ära kiirusta lõpetama alkoholi tarbimist, suitsetamist, liigsöömist või muud kahjustavat eluviisi enne, kui tõepoolest mõistad, miks sul seda vaja on. Eluviisi muutmine enne oma tundelukkude, tunnete ja tegelike vajaduste teadvustamist tõenäoliselt vaid halvendab olukorda.
Kui hakkad nüüd tegema elus muutusi, nõudma endalt uut laadi eluviisi, siis lõppude lõpuks see ei õnnestu, kui ka suudaksid mõnda aega pingutada. Kui su tundelukud hakkavad avanema, kui mõistad ja tunnustad iseennast rohkem, siis hakkad loomulikult käituma endale soodsamal viisil ja saad uute käitumisviiside kaudu oma vajadused rahuldatud. Oled motiveerinud sisimas muutuse, selle asemel et seda iseendalt nõuda. Muutus on kasvamine, mitte parandamine.
Tundelukkude avamine on alati tulus. Kui su tundelukud avanevad, siis teadvustad rohkem oma tundeid ja nende taustal olevaid vajadusi. Sa ei väldi enam oma vajadusi ja tundeid, ei alahinda neid ega ka tõsta neid teiste arvelt liigselt esile.
Tundelukud ei kao kunagi täielikult. Töötlemise käigus muutuvad need nõrgemaks, aktiveeruvad harvem ja vähema tõenäosusega ning nende tekitatud tundereaktsioonid on loiumad ja lühema kestusega. Kui sa ei tee tööd oma tundelukkude avamiseks, siis aja jooksul need vaid tugevnevad ja sa libised tõelisest õnnest aina kaugemale.
Kui tundelukud avanevad, oled sa rohkem kohal käesolevas hetkes iseenda, oma laste ja lähedaste jaoks. Sa tead, mida elult tahad, ja tead, millist elu tahad elada selleks, et saada, mida vajad. Sa suudad näha ennast, teisi ja tulevikku positiivsemas valguses. Sa julged teha elus otsuseid, mis juhivad sind üha paremasse suunda. Sa saadad korda asju, mida enne ei pidanud võimalikuks. Sa parandad ise oma elu kvaliteeti ja avardad elukogemuse piire. Sa annad endale loa tunda, äng leevendub ja sa võid kogeda, et