Почувайся добре. Нова терапія настрою. Дэвид Д. Бернс
Читать онлайн книгу.ивання
Передмова
Я радію з того, що Девід Бернс відкрив широкому загалу підхід до зміни настрою, який дуже зацікавив і схвилював фахівців із психічного здоров’я. У Пенсільванському університеті доктор Бернс багато років вивчав причини та методи лікування депресії і зрозуміло продемонстрував, що самодопомога становить основний складник професійної терапії. Пропонована книжка – важливе видання для тих, хто хоче здобути першорядні знання, щоб зрозуміти свій настрій та опанувати його.
Кілька слів про розвиток когнітивної терапії можуть зацікавити читачів цієї книжки. Невдовзі після початку професійної кар’єри я, сповнений запалу теоретик і практик традиційної психоаналітичної психіатрії, вирішив емпірично обґрунтувати фройдівську теорію лікування депресії. Моє обґрунтування виявилося розпливчастим, однак дані, отримані в цих пошуках, навели на думку про нову теорію щодо причин емоційних порушень, яку можна перевірити експериментально. Під час дослідження я виявив, що пацієнт, депресуючи, сприймає себе як «невдаху», як недолугу людину, приречену на розчарування, втрати, приниження й поразки. Дальші студії продемонстрували помітну різницю між самооцінкою депресивної людини, її очікуваннями та прагненнями, з одного боку, і фактичними досягненнями – часто справді дивовижними – з другого. Мій висновок був такий: депресія, мабуть, порушує мислення, тому депресивна особа вкрай негативно сприймає себе, своє оточення й майбутнє. Песимістичні психологічні настанови впливають на її настрій, мотивацію та стосунки з людьми, призводячи до повного спектра психологічних та фізичних симптомів, типових для депресії.
Тепер у нас є чимало наукових даних і багатий клінічний досвід, щоб припустити: людина може навчитися контролювати болісні перепади настрою та самосаботаж, застосовуючи кілька досить простих принципів і методик. Перспективні результати цього дослідження збудили серед психіатрів, психологів та інших фахівців із психічного здоров’я цікавість до когнітивної теорії. Багато авторів визнають наші висновки за важливе досягнення в науковому осмисленні психотерапії та особистісних змін. Теорію емоційних розладів, покладену в основу цієї книжки, активно вивчають у наукових центрах у всьому світі.
Доктор Бернс чітко описує поступ у розумінні депресії. Простою мовою він розповідає про інноваційні та ефективні методи, покликані змінити болісні депресивні настрої та зменшити виснажливу тривогу. Сподіваюсь, читачі цієї книжки зможуть застосувати до своїх проблем принципи та прийоми, сформовані під час нашого спілкування з пацієнтами. Особам із серйознішими емоційними розладами потрібна фахова допомога психіатра, натомість ті, чиї проблеми розв’язати простіше, можуть використати нещодавно розроблені навички «розсудливого» подолання негараздів, які запропонував доктор Бернс. Отже, книжка «Почувайся добре» має стати надзвичайно корисним покроковим посібником для людей, які бажають допомогти собі.
І нарешті, ця книжка відбиває неповторний, самобутній стиль її автора, чиї запал і творча енергія стали особливим даром для пацієнтів та колег.
Вступ (виправлене видання, 1999 рік)
Мене вражає зацікавленість когнітивно-поведінковою терапією, яка виникла після першого видання книжки «Почувайся добре» 1980 року. У той час про когнітивну терапію мало хто чув. Відтоді вона здобула визнання серед фахівців і широкого загалу. Власне, когнітивна терапія стала одним із найбільш поширених і досліджуваних різновидів психотерапії у світі.
Звідки така цікавість саме до згаданого напряму психотерапії? На це є принаймні три причини. По-перше, його основні ідеї не потребують жодної спеціальної підготовки та інтуїтивно зрозумілі. По-друге, численні дослідження підтверджують, що когнітивна терапія може бути дуже корисна для людей, які потерпають від депресії, тривожних розладів і низки інших поширених проблем. Насправді когнітивна терапія не менш дієва, ніж найліпші антидепресанти (як-от «Прозак»). І по-третє, багато успішних книжок, що містять поради із самовдосконалення, зокрема й моя «Почувайся добре», спричинили великий попит на когнітивну терапію як у США, так і в усьому світі.
Перш ніж розповім про деякі дивовижні нові розробки, дозвольте стисло пояснити, що таке когнітивна терапія. «Когніція» – це мислення або сприйняття. Інакше кажучи, ваші когніції – те, як ви думаєте про щось будь-коли, зокрема й зараз. Ці думки автоматично прокручуються у вашій голові й часто справляють надзвичайно сильний вплив на те, як ви почуваєтесь.
Наприклад, зараз у вас, мабуть, є певні думки й почуття щодо цієї книжки. Якщо ви вибрали її, відчуваючи пригнічення та зневіру, то можете міркувати негативно, самокритично: «Я такий невдаха. Що зі мною не так? Мені ніколи не стати кращим. Ця дурнувата книжка із самовдосконалення мені не допоможе. У мене немає проблем із мисленням. Мої негаразди справжні». Якщо гніваєтеся чи дратуєтеся, то можете думати: «Цей хлопець, Бернс, – просто шахрай, він лише намагається розбагатіти. Він, либонь, і сам не знає, що верзе». А якщо ви сповнені оптимізму та цікавості,