Буквар миру. Книга для сімейного читання. Григорий Сковорода

Читать онлайн книгу.

Буквар миру. Книга для сімейного читання - Григорий Сковорода


Скачать книгу
й чи будуть вони корисні суспільству, а найперше їм самим. Тільки б дістати нехай навіть порожнє, зате пишновеличне ім’я або нажити багатства.

      Судіть, скількох ослів там було вшановано мулами, а мулів – кіньми! І тоді набожність перетворилась на отруту, на розбрат, на забобони й лицемірство, урядування – на мучительство, суддівство – на хапанку, воїнство – на грабунок, а науки – на знаряддя зла.

      Ось так, воюючи проти Мінерви, вони зробили свою захисницю ворогом і навели на республіку погибель.

      Афанасій. Або я помиляюсь, або ти обрізав свою поганську діву Мінерву не беззаконно, а так, як і велить обряд обрізання, щоб непорочно присвятити її нашому Господу Богу […] Словом, тепер єгипетська Ісис і за ім’ям, і за єством – те саме, що й Павлів Ісус. «Знаю чоловіка…».[170] Але скажи ж мені, які були афіняни в той час, коли Павло до них прийшов?[171] Чи мудрі?

      Яків. Якби ти знав-перезнав усі частини свого тіла, крім голови, та ще й змалечку не вірив у те, що голова існує, то чи можна було б уважати тебе за знавця або за доброго анатома?

      Афанасій. Фу!.. Був би я тоді добрячим чуперадлом.

      Яків. А ще – справжнім афінянином часів Павла. Скажи мені, яка мудрість може бути в тих, хто не пізнав Божого єства? У їхніх серцях панувало одне лиш тлінне єство. Вони витріщали очі на машину світу, але бачили в ній одну лиш глинку. Глинку міряли, глинку лічили, глинку єством називали. Так недосвідчений глядач дивиться на картину, зануривши свій погляд в одне лиш мазиво фарб, замість того, щоб занурити розум у безтілесний образ рисунка, що тримає ці фарби… Або неписьменний, що втупився поглядом у папір і в чорнило букв, але не розуміє схованої під буквами сили. А їм же й на думку не спадало ось оце чудесне слово нашої нетлінної людини: «Оживлює дух, тіло ж не допомагає ні в чому».[172]

      У них тільки те було істиною, що можна помацати. Глиняні духи – ось їхні захисники. Кожна гадочка – то їхній божок, а кожен божок – то їхня утішенька. Псовим полюванням величали Діану, математикою – Юпітера, чи Дія,[173] мореплавством – Нептуна.[174] Того бога шанували брязкотом зброї, тих – пишними бенкетами, убранням тощо.

      Одне тільки відчутне було в них природою, чи фізикою, фізика – філософією. А все невідчутне – порожньою фантазією, небаченими брехнями, небилицею, дурницею, забобоном і мізерією. Коротко кажучи, усе мали й усе знали… Біда лиш, що не знали не-фізичного, не-тлінного Бога, а тому загубили щось, тобто «мир душі».[175]

      І хоч відчували, що якось, щось, чимось, якоюсь таємною отрутою палить і бентежить їхнє серце, та воно було невідчутне, а тому й зневажуване аж доти, доки ця іскра не виросла до незгасної пожежі.

      Це буває у всякого – нехай тобі вдасться нажити хоч і весь світ, та серце мовчазним зітханням волає всередині про те, що чогось таки ж бракує, так, наче ти хворий і не можеш угамувати якоїсь дивної і неприродної спраги.

      Ось так сталося й з афінянами. Вони відчували, що вся земля


Скачать книгу

<p>170</p>

Друге послання св. ап. Павла до коринтян 12:2.

<p>171</p>

Ідеться про відвідини св. ап. Павлом афінського ареопагу (Дії св. апостолів 17:21).

<p>172</p>

Євангелія від св. Івана 6:63.

<p>173</p>

Юпітер, чи Дій, – римський верховний бог.

<p>174</p>

Нептун – римський бог, покровитель морів.

<p>175</p>

Книга пророка Аггея 2:9.