Madame Tiso. Slavas cena. Mišela Morena

Читать онлайн книгу.

Madame Tiso. Slavas cena - Mišela Morena


Скачать книгу
izskatās ēkas. Daudzas būtu nepieciešams nokrāsot, un nevienai nav tik brīnišķīgas oranžērijas kā Elizabetes kundzei. Prom es biju tikai četras dienas, bet jau paguvu pierast pie Monreijas diženuma.

      Kučieris aptur ekipāžu pie Vaska figūru salona durvīm, un Jahīns noliek savu izkārtni. Šodien viņam galvā ir melna kipa, tikpat melna kā viņa mati. Kad Jahīns pirmo reizi ieradās pie mums, es pajautāju, kāpēc viņš nēsā šo mazo cepurīti, un viņš atbildēja, ka tā ir ebreju tradīcija – tā viņi izrāda cieņu Dievam. Jahīna ģimene ir ārzemnieki šajā valstī, un tas nebūt nav viegli. Tikai pirms diviem gadiem karalis atcēla Luija Četrpadsmitā likumu, kas aizliedz piekopt jebkādu reliģiju, kura nav katoliska. Taču šis Iecietības edikts nedeva ebrejiem tiesības iegūt pilsonību. Varbūt Ģenerālštati mainīs arī šo apstākli.

      Es atveru durvis, un Jahīns pasniedz man roku.

      – Jau esat atpakaļ? – viņš izsaucas, kad esmu izkāpusi.

      – Nodarbības es pasniedzu no ceturtdienas līdz svētdienai. Bet tagad stāsti! – es veikli piebilstu, iekams māte un Kurtiss ir iznākuši ārā. Zirgus un karieti viņi noteikti būs dzirdējuši pat darbnīcā. – Kā veicas salonam?

      – Vakar bija trīsdesmit pieci cilvēki. Vismaz.

      Trīsdesmit pieci reiz divpadsmit sū ir četrsimt divdesmit. Labi. Ļoti labi.

      – Un cik piedzērušo čurāja mūsu podos?

      – Neviens, – Jahīns apgalvo. – Vai kaut ko man atvedāt? Vai redzējāt karalieni? Un karali? Vai pils tiešām ir tik liela, kādu skatām gleznās?

      – Nē, nē, nē un jā, – es atbildu. No mājas iznāk māte un Kurtiss, abi darba drēbēs. Māte apskauj mani, tad atraujas un ieskatās man sejā. Četrās dienās es noteikti neesmu mainījusies, bet viņa papurina galvu.

      – Tu esi novājējusi.

      – Es ēdu ikreiz, kad deva.

      – Vienalga! – Māte izslej pirkstu. – Tavā sejā ir lasāms, ka tu badojies. – Viņa norāda uz maniem vaigu kauliem, kas allaž bijuši augsti, un tad uz atslēgas kaulu virs mežģīņu fišū.

      – Liec viņu mierā. – Kurtiss pasmaida, tad samaksā kučierim un sirsnīgi mani apskauj. – Manuprāt, tu esi tāda pati kā iepriekš.

      Mājā es pārlūkoju telpas, lai pamanītu pārmaiņas, bet viss liekas savās vietās. Māte un Kurtiss seko man darbnīcā, kur redzami divi ķermeņi muslīna tērpos, bet galvu nav. Kurtiss ir pabeidzis divas Emīlijas Sentamarantas figūras. Viena jau šodien nonāks Emīlijas mājās, bet otra tiks novietota līdzās mātes figūrai un guļošajai di Barī kundzei. Es nopētu rokas un kājas un tad pārbaudu krūtis, lai būtu pārliecināta, ka sejas, ko esmu iesākusi pirms diviem mēnešiem, būs tādā pašā krāsā. Lai uztaisītu vaska figūru, vajadzīgs ļoti ilgs laiks. Divas nedēļas paiet, kamēr top ideāls galvas modelis no māla, un vēl viena nedēļa ģipša formai. Tiklīdz tā ir gatava, var rēķināt, ka pēc nedēļas būs arī vaska galva. Tātad mēnesis ir apkārt. Kamēr tiek iestiprināti mati un zobi, ir pagājuši divi mēneši. Šodien, atnākusi pēc savas figūras, Emīlija būs ļoti apmierināta. Galva lieliski sader ar ķermeni. Man tikai tie jāsavieno.

      – Ļoti labs darbs, – es norādu Kurtisam. – Izcils.

      – Bet tagad paklausīsimies par Versaļu! – māte iesaucas un steidzas augšup pa kāpnēm. Mēs ar Kurtisu viņai sekojam un apsēžamies pie galda. Māte atnes kafiju un nepacietīgi jautā: – Kāda tā ir? Kā dzīvo mūsu karalis? Vai tur ir simtiem kalpotāju?

      Es aprakstu viņai pils bagātību, marmora zāles, plašās kāpnes un angļu dārzus, kas plešas līdz horizontam, bet par smaku gaiteņos noklusēju. Es izstāstu par Monreiju, par princeses kūti un produktiem, kas no oranžērijas tiek piegādāti nabagiem.

      – Viņa ir ļoti jauka. Pavisam nav tāda, par kādu viņu uzdod pamfletos.

      – Zinu, – māte kaismīgi noteic. – Viņa kalpo Dievam.

      – Un tavs darbs? – Kurtiss vaicā.

      – Mēs gājām uz dievkalpojumiem un starplaikos taisījām svēto figūras. – Tēvoča acīs ir tāds pats skatiens, kāds droši vien bija manējās, kad princese man izstāstīja par savām iecerēm. – Bet es domāju, ka mēs varētu uztaisīt kaut ko oriģinālu. Piemēram, ekspozīciju, kas attēlo svēto mocekļu nāvi. – Tā kā tēvocis sarauc pieri, es veikli piebilstu: – Mēs varētu ieviest dažus moku rīkus. Būrus, dzelžus…

      Bet Kurtiss purina galvu.

      – Tas nav nekas īpašs. Cilvēki to var apskatīt katrā Francijas baznīcā.

      – Ne jau katlus upuru vārīšanai, – es iebilstu.

      – Ar to vien nepietiek.

      – Varbūt viņai apniks tie svētie, – māte ieminas un apsēžas man blakus. – Bet izstāsti par brāļiem! Vai jūs satikāties?

      – Nē, – es ar nožēlu atbildu. – Monreija atrodas diezgan tālu no pils. Elizabetes kundze turp dodas tikai īpašos gadījumos.

      – Varbūt vari kārtīgi nopētīt Žaku Nekēru? – Kurtiss ierosina. – Finanšu ministrs tautā ir populārs, un mūsu figūra ir novecojusi.

      Nekērs bija pirmais, kurš nāca klajā ar ziņām par karaliskajiem izdevumiem – pārdrošā publikācijā ar nosaukumu Compte Rendu au Roi, “Paziņojums karalim”. Valdnieka izdevumi allaž ir bijusi slepena informācija, taču viņu uztur trešās kārtas maksātie nodokļi. Vai interesēšanās par to, kur paliek mūsu nauda, ir nelojalitātes pazīme? Es īsti nezinu, ko domāt par Nekēru. Un neesmu pārliecināta, vai varēšu pierunāt Elizabetes kundzi atkal doties uz Versaļu.

      – Vēl es varu uzzīmēt Spoguļu zāli. Iedomājos, ka…

      – Vairs nebūs nekādu karalisku ekspozīciju. Varbūt pēc gada vai diviem, bet pagaidām ne.

      Es saraucu pieri un palūkojos uz māti.

      – Vakar vakarā bija atnācis hercogs, – viņa drūmi paskaidro.

      – Un aktīvi aģitēja uz sacelšanos, – Kurtiss piebilst. – Viņš grib, lai mēs iesaistāmies.

      – Vai tad viņš nezina, ka tavi dēli dien gvardē? – es brīnos.

      – Zina. Bet grib noskaidrot, vai mēs celsimies cīņai, ja viņš aicinās.

      – Kādā veidā? – Tā ir nodevība. Edmunds teiktu, ka hercogs jāsūta uz ešafotu. – Ko viņš grib panākt?

      Tēvocis vilcinās.

      – Viņaprāt, jāizraisa tautas sacelšanās.

      – Apstākļi ir mainījušies, – māte klusi piebilst. – To saprotu pat es. Mērijā noņemts karaļa portrets. Pati savām acīm redzēju vakar, pa ceļam uz veikaliem.

      – Viņi ir krietna ģimene, – es aizrādu.

      – Nav jau runa par to, kurš ir krietns un kurš nav, – Kurtiss skaidro. – Svarīgākais ir tas, kuram ir nauda. Un šobrīd tas ir Orleānas hercogs. Monarhija ir spiesta visu laiku aizņemties, – tēvocis turpina. – Summas ir milzīgas. Nebūtu prātīgi arī turpmāk taisīt viņu figūras zīda zeķēs un briljantu egretēs.

      “Ko citu viņiem vajadzētu valkāt?” es gribētu pajautāt. “Kad karaliene ekonomē, muižnieki kliedz. Viņiem vajadzīgas tiesības uz svecēm, zīda zeķēm un drānām. Viņi grib tiesības pārdot ikvienu tērpu, ko mūsu karaliene jau reizi ir valkājusi. Jo tas kuplāks, mežģīņotāks


Скачать книгу