Ahviparadoks. Teadvuse suunamine. Prof. Peters Steve
Читать онлайн книгу.tugevam, seega ärge kasutage tahtejõudu püüdmaks teda kontrollida. Pikas perspektiivis saate lüüa. Selle asemel ohjake Ahvi harjutamise ja puuripistmise abil.
Oluline mõte
Ükskõik millise probleemi puhul võib teil olla vaja Ahviga korduvalt harjutada, enne kui saate ta ohutusse kohta ehk puuri panna. Ka võib teil tarvis olla ükskõik millise probleemi puhul Ahvi mitu korda oma puuri panna.
Kas mul on alati vaja oma Ahvi vaigistada?
Mõnikord pole vajadust Ahvi vaigistada ning ta läheb tõe ja loogika põhjal otse oma puuri. Seega pole vaja Ahvi põhjuseta harjutama sundida. Ka tuleb meeles pidada, et Ahv on irratsionaalne, mis tähendab, et tema käitumine võib olla ennustamatu, mõnikord võib ta ilma igasuguse põhjuseta väga ärevaks muutuda, samas teistel kordadel võib ta jälle ilma kindla põhjuseta väga rahulikuks jääda. Ärge püüdke mõista, miks see nii on, kuna Ahv ei ole ratsionaalne ning paljudel puhkudel on ta käitumine ka arusaamatu. Pigem tegelege emotsiooniga ja ärge püüdkegi alati seda mõista.
Ahvi emotsionaalse mõtlemisega toimetulek
Ahv mõtleb emotsionaalselt, teda iseloomustavad sellised tunnused nagu enneaegsete järelduste tegemine, must-valge mõtlemine ja paranoiliste ideedega väljatulemine. Vaja on ära tunda, millal lubate Ahvil enda eest mõelda, seejärel peab teil olema vahendeid probleemi lahendamiseks.
Kõige lihtsam on ära tunda, millal lubate Ahvil enda eest mõelda, kui olete muutumas emotsionaalseks või olete rahulik, kuid teil on ebamugav tunne. Pidage meeles, et Ahv pakub teile oma tunded välja ja teil tuleb siis otsustada, mida nendega ette võtta. Kui oskate ära tunda, et Ahv mõtleb emotsionaalselt, siis on teil võimalik rakendada erilisi võtteid. Näiteks, kui Ahv mõtleb must-valgelt, siis pidage hoogu ja küsige endalt, mis on teised võimalused või kas mingid vahepealsed variandid on samuti võimalikud. Võite näiteks olla keerulises suhtes ja teid häirib väga, et te ei tea, kas seda suhet jätkata või mitte. Selline seisukord pole kunagi kerge, see võib mõjuda emotsionaalselt hävitavalt. Ahv püüab olukorda lahendada, mõeldes, et tal tuleb valida ja et valikud on selged: te kas jätate selle inimese maha ja lool lõpp, või jääte temaga ja püüate olukorda parandada. Sellist dilemmat ja otsustusvõimetust pakutakse Inimesele, kel on tarvis aru saada, et tegu on must-valge mõtlemisega. Inimene võib nüüd keskteed otsida. Küsige endalt, kas teil on alternatiivseid valikuid. Üks võimalus on näha olukorda sellisena, mis ei vaja kohe kindlat lahendust. See tähendab näiteks, et võtate kummagi jaoks aega teineteisest eemal olla, kogudes sel ajal mõtteid, et olukorrast selgemat ülevaadet saada. Aja maha võtmine on kompromiss, mis annab teis peituvale Inimesele võimaluse Ahviga rääkida ja ta maha rahustada. See annab ka Ahvile aega enda väljendamiseks ja vaigistavaks harjutamiseks, et oma enesetunnet parandada.
Paranoiliste mõtetega saab tegelda nii, et tunnete kõigepealt ära, et tegu on ülereageeriva Ahviga, kes pakub teile liialt tundlikke või kujuteldavaid ideid. Seda juhtub sageli, kuna Ahv tunneb end ebakindlalt, ta ei valda ka fakte, seega täidab ta puuduvad lüngad ise. Esimese sammuna võite lubada Ahvil oma paranoilisi mõtteid väljendada ja seejärel vaadata, kas need ikka veel reaalsena tunduvad. Kui tunduvad, siis saab Inimene otsida fakte ja tõendusmaterjali nii idee toetamiseks (millega Ahv nõus on) kui ka selle vaidlustamiseks. Sellise tõendusmaterjali esitamine sõbrale võib aidata asju selgitada. Sageli muutuvad asjad mitmekordse ülerääkimise käigus selgemaks. Kõige tähtsam on faktid paika panna ja see tähendab tavaliselt asjassepuutuva isiku või isikutega kontakteerumist eesmärgiga parajasti käsilolevat konstruktiivselt selgitada. Liigagi sageli on paranoiliste või tagakiusamistunnete puhul nõnda, et need kaovad kiiresti, kui esitame neutraalsel moel õigeid küsimusi ja neile antud vastuseid ka kuulame.
Banaanid
Kolmas viis Ahvi ohjata on pakkuda talle banaane. Nende all mõtleme asju, mida Ahv tahab ja mida antakse kas tähelepanu kõrvalejuhtimiseks või tänutäheks. Seega on banaane kahte liiki: tähelepanu kõrvalejuhtimise banaan ja tasustamise banaan. Ahvile banaanide söötmine pole küll väga tõhus probleemide lahendamise meetod, kuid mõnel juhul võib see osutuda väga tõhusaks viisiks Ahvi ohjata.
Tähelepanu kõrvalejuhtimise banaan
Siinkohal toome ühe näite tähelepanu kõrvalejuhtimiseks mõeldud banaanist. Kujutage ette, et teil on hommikul voodist raske välja saada. Hetkel, mil ärkate, alustab Ahv otsekohe järgmist dialoogi: „Ma ei suuda tõusta, siin on soe, olen ikka veel väsinud, keha on raske, vaid viis minutit veel…”
Antud juhul on probleem asjaolus, et lubate oma Ahvil mõelda ja see ei tule teile kasuks. Tema tähelepanu kõrvalejuhtimiseks võite ta välja lülitada, öeldes: „Enne jalgadele tõusmist me ei mõtle.” Nii et kui äratuskell heliseb, öelge kohe oma Ahvile kindlal toonil: „Me ei mõtle, tõuseme siis, kui loendades viiest üheni jõuame…viis, neli, kolm, kaks, üks ja jalad põrandale.” Kui valmistate sellise stsenaariumi eelmisel õhtul ette ja asute kiiresti nullini lugema, siis olete jalul juba enne kui Ahvil on võimalust teiega diskussiooni alustada. Et asi toimiks, tuleb teil takistada Ahvil mõelda. Seega hõlmab tähelepanu kõrvalejuhtimine samaaegselt nii loendamist kui ka liikumist. Näiteks viieni jõudes tõmbate (mõtlemata) endalt voodiriided pealt, nelja juures istute voodi äärel (ilma ühegi mõtteta peas), kolme juures tõusete üles, kahe juures lähete vannituppa ja ühe puhul õnnitlete ennast, et teete seda, mida tahate, ja hoiate oma Ahvi tegevuses. See banaan (mis on nobe mõtlemist takistavate kiirete tegevuste muster) hoiab Ahvi mõtlemast, ent see peab kiiresti toimuma. Paljud on seda banaani kasutanud hommikuti voodist väljasaamiseks, ja heade tulemustega. Voodist väljatuleku arutamine Ahviga üldiselt tulemusi ei anna. Ahvi mõtlemist saab aga paljudel juhtudel tulemuslikult takistada.
Mõtete kõrvalejuhtimise banaan võib olla ka hea moodus ärevil või kannatamatu Ahvi puhul, kui teil tuleb midagi oodates aega veeta. Lihtsad tähelepanu kõrvalejuhtimise viisid on raamatu lugemine või muusika kuulamine ning sageli on need kõige tõhusamad.
Auhinnabanaan
Oma Ahvile meelehea pakkumine võib olla üllatavalt kasulik. Oletagem näiteks, et teil tuleb kirjutada kümme e-kirja, kuid te ei suuda alustada ja tahate kohvi juua. Kui ütlete oma Ahvile, et kui oled kirjutanud viis e-kirja, siis võid oma kohvi saada, nii pole sugugi haruldane, et see annab Ahvile äkki stiimuli e-kirjadega algust teha. See „banaan” tassikese kohvi näol pärast viit e-kirja süstib Ahvi energiat nende kirjutamiseks. Ahv paneb teid siis ülesandele keskenduma ja abistab teid, selle asemel et takistada. Asi võib tunduda väga irratsionaalne, kuid Ahv ongi irratsionaalne ja tavaliselt see meetod toimib.
Enamiku Ahvide jaoks saabuvad tavalised banaanid teistelt Inimestelt saadavate kiituste või heakskiiduna. Enamik Ahve ootab teistelt tunnustust ja kiitust, seetõttu võib nende kasutamine hüvitisena olla väga tõhus. Näiteks võib teil kodus tuba värsket värvi vajada, te teate, et tahate lasta seinad ja lae üle värvida, kuid teil on raske alustada. Võite Ahvi premeerida sellega, et helistate sõbrale ja kutsute ta külla uues kuues tuba vaatama. Pole sugugi üllatav, et Ahv kargab püsti ja paneb teid tuba värvima, sest ta ihkab kiitust (ja ka seepärast, et ei taha sõbra ees häbisse jääda).
Banaanid võivad olla oma Ahvi lühiajalisel ohjamisel kasulikud, et asjad tehtud saaksid, või selleks, et muredelt tähelepanu kõrvale juhtida, või lasta teil puhata. Üldiselt pole need nii mõjuvad kui Ahvi puuripistmine, sest tavaliselt ei tegele banaanide jagamine probleemi põhjusega.
Inimese arendamine
Jagatud planeedil toimuva Inimese ja Ahvi vahelise võimuvõitluse käigus ei tohi te iseennast ära unustada. Teie olete oma Ahvi jaoks eraldiseisev isik. Teil kui Inimesel on vajadused, samamoodi kui teis peituval Ahvil on vajadused. Inimese vajadustele võib jälile saada, kui vaadata teis peituva Inimese iseloomulikke jooni. Seega ootame Inimese plaanide teostamist konstruktiivsete saavutuste kaudu, näiteks hobide ja huvidega seonduvalt, mis pole küll ellujäämise seisukohalt otsustava tähtsusega, kuid