Muda, higi ja pisarad. Bear Grylls

Читать онлайн книгу.

Muda, higi ja pisarad - Bear Grylls


Скачать книгу
oma see tekk on?” küsis ta end pooleldi üles ajades.

      „Lihtsalt ühe sõduri tekk.”

      „Ma tahan teada selle mehe nime, kelle tekk see on.”

      „See kuulub Duncan Royle neljakümne teisest, sir Ralph.”

      „Siis kandke hoolt, et see Duncan Roy oma teki veel täna õhtul tagasi saaks.””

      Isegi surmaagoonias ei soostu kindral sõdurit üheks ööks tema tekist ilma jätma.

      Nagu Samuel kirjutab: „Tõeline vaprus ja leebus käivad käsikäes.”

      Selline oli uskumuste süsteem ja pärimus selles perekonnas, kus mu vaarisa Walter üles kasvas ja unistada julges.

      2. PEATÜKK

      Esimeses maailmasõjas otsis mu vaarisa Walter kõikjal tegevust. Teda tunti kui üht neist „haruldastest ohvitseridest, kes naudivad tõeliselt oma tegevust”.

      Ta sai piloodipaberid, kuid mõistis, et lennukeid napib ja seetõttu on tegevus õhus vähetõenäoline, ning lasi end viia üle kuningliku mereväe soomusautode divisjoni, varasesse eriüksusesse, mille oli moodustanud Winston Churchill. Erinevalt Briti ohvitseridest, kes olid sõja lõpus pikkadeks kuudeks kaevikutesse vangistatud, liikus ta ringi eri sõjatandritel – ja oli justkui omas elemendis. Isegi Walteri väeosa komandör märkis eriettekandes: „See, millise innuga leitnant Smiles ohule ja raskustele vastu astub, on väga tähelepanuväärne.”

      Seejärel komandeeriti ta Vene keisriväkke võitlema Kaukaasia rindel türklastega. Just seal tegi ta kiiret karjääri: 1915 leitnant, 1917 leitnant-komandör ja 1918 komandör. Selle aja jooksul sai ta rohkesti aumärke, sh Teeneteordeni (1916), naastu2 sellele (1917), ta märgiti ära ettekandes ülemjuhatusele (1919), lisaks sai ta veel Venemaa ja Rumeenia aumärke.

      Tema esimese Teeneteordeni kaaskiri ütleb: „Ta sai 1916. aasta 28. novembril Dobrudžas haavata. Hospidalist pääsenuna asus ta vabatahtlikult juhtima Brãila lähistel eriülesannetega eskadrilli ning tema vaprus oli edu saavutamise peamisi põhjusi.”

      Ükskord, kui ta osales lahingus kerge soomusautoga, pidi ta sõiduki käivitamiseks kaks korda ägeda tule all sellest välja tulema. Saanud tabamuse, rullus ta kraavi ja võitles seal pealetungijatega terve päeva. Hoolimata sellest, et Walter sai haavata, oli ta 24 tunni pärast, hambad ristis, oma üksuses tagasi. Niipea, kui ta uuesti jalul oli, juhtis ta masinad taas lahingusse. Walter oli hoolimatult pühendunud ja parandamatult vapper.

      Väljavõte 1917. aasta Russian Journalist ütleb, et Walter oli „üüratult vapper ohvitser ja suurepärane kaaslane”. Vene väe juhataja kirjutas Walteri väeosa komandörile: „Leitnant-komandör Smilesi väljapaistev vaprus ja võrreldamatu julgus on kirjutanud Briti sõjaväe annaalidesse uue lehekülje ja annavad mulle võimaluse nõutada talle kõrgeima järgu aumärki, nimelt 4. klassi Püha Georgi ordenit.” Tol ajal oli see kõrgeim vapruse aumärk, mida venelased ohvitserile anda said.

      Tõtt öelda kasvasin ma üles ettekujutusega, et mu vaarisa, nimepidi Walter, pidi olema veidi igav või tõsine mees. Kuid pärast väikest uurimistööd avastasin, et tegelikult oli ta metsik, karismaatiline ja üleloomulikult vapper. Mulle meeldis ka tõsiasi, et perekonnaportreedel näeb ta välja täpselt nagu mu vanim poeg Jesse. See paneb mind alati naeratama. Walter oli suurmees, kellega tahaks sarnaneda. Tema aumärgid on tänapäevani meil kodus seinal ja ma ei ole kunagi lõplikult mõistnud, kui julge mu vaarisa oli.

¤

      Pärast sõda naasis Walter Indiasse, kus ta oli varem töötanud. Teda mäletatakse kui tööandjat, kes „suhtles vabalt põliselanikega, kellele ta oma teekasvatustes tööd andis, ja näitas üles tõsist hoolimist „alamate” kastide võitlusest”. 1930 löödi ta rüütliks kui Sir Walter Smiles.

      Tagasiteel Indiast Inglismaale kohtas Walter laeval oma tulevast naist. Margaret oli sõltumatu keskealine naisterahvas: tugevasti innustunud bridži- ja polomängust, kaunis, vapper ega sallinud narre. Kui ta end transpordilaeva tekil džinni ja toonikuga kaardilaua taha sättis, oli viimane asi, mida ta oodata oskas, armumine. Aga just nii kohtas ta Walterit ja just selline armastus tihti on. See juhtub ootamatult ja võib muuta su elu.

      Walter abiellus Margaretiga peagi pärast naasmist ja vaatamata vanusele jäi naine peagi käima peale – tema enda täielikuks õuduseks. Neljakümnendates eluaastates naisterahval ei olnud kohane sünnitama hakata, või nii ta vähemalt arvas, ja püüdis teha kõik, et rasedus katkeks.

      Mu vanaema Patsie (kes oli sel ajal veel sündimata laps, keda Margaret südame all kandis) nentis oma ema teguviisi kohta: „Ta lihtsalt läks välja ja tegi kolme kõige hullemat asja, mida rase naine võib teha. Ta käis hobusega metsikult ratsutamas, jõi pool pudelit džinni ja ligunes siis tundide viisi kuumas vannis.”

      Plaan läks vett vedama (tänu jumalale!) ja 1921. aasta aprillis sündis Walteri ja Margareti ainus laps Patricia (või Patsie), minu vanaema.

      Naasnud Indiast Põhja-Iirimaale, tegi Walter oma unistuse lõpuks teoks. Ta ehitas Margaretile Downi krahvkonda maja täpsest sellesse kohta, kus ta oli seisnud palju aastaid tagasi.

      Diplomaadi mõtlemise ja terava mõistusega mehena sisenes ta poliitikamaailma ning jõudis lõpuks Põhja-Iirimaa Ulsteri Põhja-Downi parlamendisaadiku kohale, kus teenis ustavalt.

      Kuid pühapäeval, 30. jaanuaril 1953 muutus kõik. Walter lootis lennata Londonist parlamenditöölt tagasi koju Ulsterisse. Kuid sel õhtul tõusis torm ja tõi kaasa ühe koledaima ilma, mida Ühendkuningriik oli rohkem kui kümne aasta vältel kogenud. Lend tühistati ja Walter pani omale kinni koha öisele rongile Stranraeri.

      Järgmisel päeval, kui torm ähvardavalt paisus, astus Walter praamile Princess Victoria, et sõita Larne’i Põhja-Iirimaal. Reisijatele kinnitati, et alus on sõidukõlblik. Aeg oli raha, ja praam lahkus muretult sadamast.

      See, mis järgnevalt juhtus, mõjutab Larne’i ja Stranraeri linna tänapäevani. Ennetatavad õnnetused – kus inimene esitab loodusele rumalast peast väljakutse ja kaotab – teevad seda inimestega.

      Märkus iseendale: võta teadmiseks!

      3. PEATÜKK

      Walteri ja Margareti maja Donaghadee lähedal tunti lihtsalt kui Portavo Pointi.

      Armsast hoonest avanes avar vaade rannikule, kust selgel päeval paistsid mere taga kauged saared.

      See oli ja on ikka veel maagiline paik.

      Kuid mitte tol ööl.

      Praami pardal vaatas Walter, kuidas Šoti rannik tuhmus nagu teras. Lameda kerega laev libises eesootava katsumuse lõugade vahele. Kuna ilm halvenes järjest, muutus väinaületus järjest rängemaks, kuni mõni miil enne sihtkohta Põhja-Iirimaal avastas Princess Victoria end keset kõige hullemat Iiri mere tormi, mida kunagi nähtud.

      Esialgu pani praam sellele vastu, kuid nõrgad ahtriluugid ähvardasid katastroofiga.

      Luukidest hakkas laeva aeglaselt vett voolama. Kuni merevesi sisse voolas ja lained hakkasid lööma üle vabaparda, hakkas laev kaotama manööverdamisvõimet ega suutnud enam edasi liikuda.

      Võideldi leketega. Läbilaskvad ahtriluugid ja suutmatus vabaneda ülemäärasest veest on tormi puhul tappev kooslus.

      Oli vaid aja küsimus, millal meri laevast võitu saab.

      Kõikudes tuule ja lainete surve all küljelt küljele, hakkas Printsess Victoria sissetulvava vee mõjul peagi kreeni vajuma. Kapten käskis päästepaadid alla lasta. Üks pääsenu rääkis Ulsteri ülemkohtule, et oli kuulnud Walterit jagamas korraldusi: „Jätkake päästevestide jagamist naistele ja lastele!”

      Tormi ja tuule möirgamise saatel juhatasid kapten ja tema meeskond paanikas reisijaid päästepaatidesse. Keegi ei teadnud, et naised ja lapsed lastakse alla vastu surmale.

      Kui päästepaadid olid vees, jäid nende reisijad lõksu nn surnud mehe alasse, mis jääb terasest laevakere


Скачать книгу

<p>2</p>

Kui Suurbritannias teenitakse aumärk veel kord välja, siis ei annetata seda uuesti, vaid olemasoleva aumärgi paelale lisatakse metallnaast. (Tõlkija)