Laste, loovuse ja tuleviku feng shui. Janno Seeder
Читать онлайн книгу.tuleb märkida, et kontroll ei ole tahtlik, vaid alateadlik. Kui Puu on liiga tugev, siis hakkab ta oma juurtega Maad nõrgestama. Liiga kuiv Maa imeb kõik Vee endasse. Kuum Tuli sulatab tugeva Metalli, mille tulemusena muutub Metall kergesti vormitavaks. Liiga terav (metallist) kirves raiub ka jämeda Puu maha ja nii ei jätku Puul jõudu üha uuesti ja uuesti kasvama hakata. Liiga palju Vett kustutab Tule ning järele jääb aurav ja suitsev pinnas.
ELEMENTIDE TASAKAALUTUS
Kuidas viie stiihia tasakaalutus meie igapäevaelus väljendub?
Palju MAA energiat loob liiga tõsise õhkkonna. Inimene võib muutuda raskemeelseks, tõsiseks ja sulguda endasse. Seevastu nõrk Maa element tekitab segadust ja korratust, põhjustab selguse ja sensuaalsuse puudumist. Loovat ja kontrollivat ringi lihtsustatud kujul appi võttes kasutame Maa energia tugevdamiseks Tuld ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Puud.
Palju METALLI energiat tekitab vaimse jäikuse, suurendades kangekaelsust ja suutmatust töötada meeskonnas. Metalli energia nappus soodustab otsustusvõimetust ja tegevuste edasilükkamist, sest inimene ei suuda valida. Taas kord loovat ja kontrollivat ringi kasutades lisame Metalli energia tugevdamiseks Maad ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Tuld.
Palju VEE energiat vähendab produktiivsust ning inimene muutub ülemäära avatuks ja vastuvõtlikuks. Vee energia puudujääk tekitab ärevust ja stressi, inimesed kalduvad rivaalitsema ning muutuvad sarkastiliseks. Loovat ja kontrollivat tsüklit appi võttes kasutame Vee energia tugevdamiseks Metalli jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Maad.
Palju PUU energiat tekitab ülekoormatuse tunde, inimese produktiivsus väheneb, ta muutub ebapraktiliseks, kuid samas pealetükkivaks. Puu elemendi vähesus nõrgestab inimese võimet maailmaga kontakti luua, kaob optimism ning eiratakse kohustusi ja reegleid. Loovat ja kontrollivat tsüklit kasutades lisame Puu energia tugevdamiseks Vee jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Metalli.
Palju TULE energiat kutsub esile rahutu ja impulsiivse käitumise. Selline inimene tegeleb korraga mitme asjaga, kuid tüdineb neist ruttu ega vii alustatut lõpule. Nõrk Tule energia vähendab suhtlemisvõimet. Sellise inimese emotsioonid on pigem melanhoolsed, ta nutab tihti ja on kohati isegi dramaatiline. Loovat ja kontrollivat tsüklit kasutades lisame Tule energia tugevdamiseks Puu (ka Tule) jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Vett.
Viie stiihia omavahelisest käitumisest, vastastikustest mõjudest, nende omadustest ja kasutamise võimalustest tuleb juttu edaspidistes peatükkides, kus tutvume lähemalt mitmesuguste harmoneerimise ja aktiveerimise võtetega.
KOKKUVÕTTEKS
Kuna tegemist on sarja seitsmendat eluvaldkonda tutvustava raamatuga, siis oleme feng shui algteadmiste ja põhiteooriaga ennast juba piisavalt hästi kurssi viinud. Huvitav on seejuures asjaolu, et ükski raamatutarkus ei hakka meie heaks enne tööle, kui me pole seda praktikas katsetanud. Praktika on tõe kriteerium. Kogemus kasvatab meid suureks ja julgeks. Ärgem siis jäägem ninapidi raamatusse kinni, vaid harjutame üksi või üheskoos ning muudame niiviisi oma elu.
Selles peatükis vaatasime veel kord üle, mis on qi ja missugust mõju avaldab see meie tao’le (eluteele). Tuletasime meelde, missugused on universaalenergia omadused, mida tähendab yin– ja yang-energia ning kuidas need kaks energia erinevat omadust teineteist mõjutavad.
Energiate naisalged (yin) ja meesalged (yang) kannavad endas viit peamist stiihiat, milleks on Maa, Metall, Vesi, Puu ja Tuli. Energiamängu tasakaalustamine vähendamise või aktiveerimise kaudu toimub eelkõige just viie stiihia omaduste abil.
Enne, kui astuda põnevasse bagua filosoofia mängu, tuleb aga vundament korda seada ja selleks ongi just viie stiihia ning yin– ja yangenergiate hea tundmine ning oskuslik kasutamine. See aga omakorda on otseselt seotud inimese kaheksa eluvaldkonnaga ehk bagua kaheksa tsooni teooriaga.
II peatükk
BAGUA KAHEKSA TSOONI TEOORIA
Mahatma Gandhi on öelnud, et meie uskumustest saavad meie mõtted, meie mõtetest saavad meie sõnad, meie sõnadest saavad meie teod, meie tegudest saavad meie harjumused, meie harjumustest saavad meie väärtushinnagud, meie väärtushinnangutest saavad meie saatused.
Iga inimene on oma saatuse sepp, kui ta vaid seda tahab. Missugune on meie saatus, sõltub sellest, missugusena me näeme oma tulevikuvisiooni, kuidas me loome eesmärki ja kuidas me liigume oma eesmärgi, visiooni poole.
Feng shui filosoofiast tuntud bagua teooria on üks parimaid ja efektiivseimaid viise, kuidas oma isiklikku visiooni luua. Iga tsoon esindab kindlat eluvaldkonda ja seega kaheksat meid ümbritsevat olulist energiat, mis on omavahel põimunud ja mis kasvavad üksteisest välja. Neid tundma õppides ja oma eluteel kasutades oleme avastanud võimsa töövahendi, et luua just sellist elu ning tulevikku, nagu meie seda soovime.
Seega on iga inimene oma saatuse sepp ja õnnestumise tagab see, kui igaüks valib endale sobilikud ja õiged töö- ehk abivahendid.
Bagua energiakaarti saab määrata ruumis (plaani järgi), inimeses (isiklikud saavutused, enesetunne, tervislik heaolu), ettevõttes (areng, edu), aga ka rahvusel, riigil jne. Tegemist on meie hetkeolukorra ühe analüüsimise, aga ka tasakaalustamise või aktiveerimise võimalusega, mis kaasab sellesse protsessi kaheksa eriti olulist eluvaldkonda inimeses, ettevõttes või riigis. Analüüsi tulemusena võib selguda, et osas eluvaldkondades on qi liikumine harmooniline, osas mitte. Tänu uutele teadmistele on meil võimalik oma elu ja iseennast teadlikult juhtima hakata, võttes appi feng shui’s tuntud bagua kaheksa tsooni harmoneerimise võimalused. Selles raamatus peatume pikemalt laste, loovuse ja tuleviku tsoonil, kuid enne kordame üle kõik kaheksa tsooni.
Niisiis, vastavalt feng shui printsiipidele ümbritsevad meid kaheksa eluvaldkonda ehk tsooni.
Bagua mõiste sellisena, nagu me seda tänapäeval teame, pärineb muistse Hiina „Muutuste raamatust” („Yijing”) – umbes 3000 aastat tagasi ülestähendatud filosoofilisest teosest.
Bagua energiakaart koos sisu seletuse, stiihiate ja tsoonide nimedega.
Järgnevalt on esitatud bagua kaheksa tsooni koos seletustega.
Karjääri ja õigete valikute tsoon, VESI
Karjääri ja õigete valikute tsooni tähendused: elutee, teekond, edusammud erialases tegevuses, akadeemiline karjäär, eluenergia, soojätkamise energia, ellujäämise strateegiate arendamine, hea ajakasutus, täpne orienteerumine elus, uute teede avanemine. Tsooni number on ÜKS ehk korraga saab olla ainult üks valik.
Tsooni nimi on Vesi, hiinapärane nimi KAN, mis seostub sõltumatuse ja üksildusega. Inimene on sõltumatu tegema oma otsuseid, sest isiklikke valikuid ja otsuseid tulebki teha üksinda. See eluvaldkond ei ole seotud pelgalt ametialase karjääriga, vaid eluteega. Elukarjääris on olemas koht õppimisajale, kogemuste omandamise ajale, ametialasele ajale ja paljule muule. Sellel eluteel aga tuleb meil teha pidevalt valikuid ja langetada otsuseid. Inimest ei tunta selle järgi, kas tema tehtud otsus on õige või vale, vaid selle järgi, kas ta julges otsuse vastu võtta ja selle ka ellu viia. Alati on olemas võimalus valikut muuta ja teha uus otsus. Kõige halvem otsus on mittemidagitegemine – see ei vii inimest edasi, ei too edu.
Firma kontekstis esindab see tsoon ettevõtte lühi- ja pikaajalisi strateegiaid. Pikaajaline tegevusplaan on üldisem, lühiajaline seevastu on konkreetselt päevade kaupa kirja pandud ja seda järgitakse alati. Kui olukord muutub, tuleb loomulikult ka strateegiasse muutus sisse viia.
Feng shui viiest stiihiast lähtuvalt kannab see tsoon endas Vee elemendi energiat. Vesi voolab kivide vahel ja teeb valikuid, pöördudes kord vasakule, kord paremale. Seisev vesi hakkab aga üsna pea roiskuma.
Suhete, sõpruse