Przywództwo wyższego stopnia. Blanchard o przywództwie i tworzeniu efektywnych organizacji. Ken Blanchard
Читать онлайн книгу.dotyczy ich samych, a nie tych, którym służą. Zapominają o działaniu pełnym szacunku, troski i uczciwości w stosunku do osób zaangażowanych. Wszystko obraca się wokół ich własnej korzyści. Człowiek zaczyna przewodzić na wyższym poziomie tylko wtedy, kiedy zda sobie sprawę, że przywództwo nie dotyczy jego samego.
Pierwsze wydanie książki nastąpiło w 2006 roku. Mieliśmy kilka powodów, by ją napisać. Marzyliśmy o sytuacji, w której każdy będzie mógł powiedzieć, że zna osobę przewodzącą na wyższym poziomie. Liderzy służący samym sobie będą melodią przeszłości, a przywództwo na całym świecie będzie składać się z ludzi, którzy – jak powiedział Robert Greenleaf2 – „najpierw służą, a potem przewodzą”3. Napisaliśmy tę książkę, żeby urzeczywistnić nasze marzenia.
Ponadto firma The Ken Blanchard Companies koncentruje się na przewodzeniu na wyższym poziomie, a taki rodzaj przywództwa rozpoczyna się od wizji. Napisana przeze mnie i Jesse Stoner książka Cała naprzód! (Full Steam Ahead!: Unleash the Power of Vision) traktuje o istotności wizji. Porywająca wizja powinna mówić liderowi, kim jest (cel), dokąd zmierza (optymalny wizerunek przyszłości) i co będzie motorem jego działań (wartości).
Celem przyświecającym The Ken Blanchard Companies jest pomaganie jednostkom i organizacjom w przewodzeniu na wyższym poziomie. Nasza misja oddaje nową definicję przywództwa:
Uwolnij władzę i potencjał w ludziach i organizacjach, żeby osiągnąć większe dobro.
Nasz wizerunek przyszłości kształtuje się następująco:
• każdy jest wyszkolony, by przewodzić na wyższym poziomie,
• każda organizacja jest przewodzona przez liderów na wyższym poziomie,
• ludzie są zmotywowani do przewodzenia na wyższym poziomie, kiedy widzą innych, którzy przewodzą w ten sposób.
Nasze wartości operacyjne dotyczą następujących obszarów:
• etyki – robienia właściwych rzeczy,
• relacji międzyludzkich – rozwijania wzajemnego zaufania i szacunku,
• sukcesu – kierowania przynoszącą zyski i dobrze zarządzaną organizacją,
• uczenia się – ciągłego wzrostu, zadawania pytań i rozwoju.
Powyższe wartości uszeregowaliśmy zgodnie z ich ważnością. Oznacza to, że np. w celu poprawy zyskowności nie zrobimy niczego, co byłoby nieetyczne lub nie brałoby pod uwagę relacji z klientami, pracownikami, dostawcami i otoczeniem. Zdajemy sobie sprawę, że zarabianie pieniędzy samo w sobie nie może być celem dążeń naszej firmy.
Można powiedzieć, że to wszystko brzmi tak, jakby było żywcem wyjęte z Kubusia Puchatka – zbyt optymistycznie. Być może tak jest, ale są to standardy, które narzuciliśmy samym sobie. Chcemy też, żeby lektura książki umożliwiła Czytelnikom i ich organizacjom przyjęcie podobnych standardów. Doprowadzanie ludzi i firm do przewodzenia na wyższym poziomie jest naszą pasją, zarówno w przypadku naszej własnej firmy, jak i innych.
Poza tym ta książka w wielu miejscach ujawnia nasze poglądy na przywództwo. Przeprowadzone na szeroką skalę badania pokazują, że efektywni przywódcy mają mocno zakorzenioną własną wizję przywództwa i chcą się nią dzielić z innymi. Mamy nadzieję, że lektura tej książki wywrze pozytywny wpływ na postrzeganie przywództwa przez Czytelnika.
Mając możliwość obserwacji zachowań w organizacjach przez wiele lat, odkryłem, że w firmach, w których przewodzenie na wyższym poziomie jest regułą, a nie wyjątkiem, pracownicy robią następujące rzeczy:
• koncentrują się na właściwym celu i wizji,
• odpowiednio traktują klientów,
• odpowiednio traktują pracowników,
• przewodzą we właściwy sposób.
Książkę podzielono na cztery części. W części pierwszej omówiono cechy właściwego celu i wizji oraz przedstawiono naszą pracę na temat trzech kluczowych spraw, cech charakterystycznych wydajnej organizacji i tworzenia porywającej wizji.
W części drugiej jest mowa o tym, jak traktować klienta w odpowiedni sposób na podstawie naszych opracowań dotyczących doskonałej obsługi (Legendary Service), wielbicieli firmy (raving fans) i obsesji na punkcie klientów (customer mania). W dzisiejszych czasach trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że powodem istnienia organizacji są właśnie klienci.
W części trzeciej skoncentrowano się na odpowiednim traktowaniu pracowników. To właśnie oni są ogniwem łączącym firmę i klientów. Jeżeli pracownicy nie będą właściwie traktowani i jeśli nie będą mieli możliwości działania na własną rękę – nie zajmą się klientami w odpowiedni sposób, co spowoduje, że w długim okresie firma nie uzyska satysfakcjonujących wyników. Zagadnieniom tym poświęcono najwięcej miejsca w książce, ponieważ sposób, w jaki traktuje się pracowników, jest egzemplifikacją przywództwa w praktyce. Ten aspekt stanowi zresztą centralny punkt zainteresowania The Ken Blanchard Companies od ponad 30 lat. W części trzeciej poruszono najpierw kwestię empowermentu, a następnie czterech obszarów przywództwa: samoprzywództwa, przywództwa indywidualnego, przywództwa zespołowego oraz przywództwa organizacyjnego.
Część czwartą rozpoczęto opisem właściwego rodzaju przywództwa. Mowa tu nie tyle o stylu przywództwa, ile o charakterze i intencjach. Wieloletnie doświadczenie nabyte w organizacjach różnego typu i wielkości przekonało mnie do dwóch rzeczy. Skuteczne przywództwo ma swój początek w duchowym wnętrzu człowieka, a jego właściwym rodzajem jest przywództwo służebne. Nie bierze się ono z fałszywej dumy ani z lęku – jego źródłem jest pokora i nakierowanie na większe dobro. Z kolei właściwy rodzaj przywództwa sprawia, że może się urzeczywistnić wizja przewodzenia na wyższym poziomie.
W części tej zaprezentowano również nasze poglądy co do konieczności określenia własnej wizji przywództwa przez Czytelnika. Podsumowujemy omówione w książce koncepcje i dajemy narzędzia umożliwiające zastosowanie tej wiedzy w konkretnej sytuacji.
Pisanie tej książki przepełnione było miłością. Gromadzi ona bowiem nasze przemyślenia z ponad 30 lat wspólnej pracy. Naprawdę odpowiada tytułowi – to rzeczywiście są poglądy Blancharda na przywództwo. Obejmuje nie tylko refleksje Margie i moje, ale również znakomitą pracę współzałożycieli The Ken Blanchard Companies – Dona Carew, Eunice Parisi-Carew, Freda Fincha, Laurence’a Hawkinsa, Drea Zigarmi i Pat Zigarmi – jak też innych wspaniałych konsultantów, dzięki którym o firmie Blancharda można powiedzieć „zgromadzenie twórców”, w tym Scotta Blancharda, Madeleine Homan Blanchard, Kathy Cuff, Garry’ego Demaresta, Chrisa Edmondsa, Susan Fowler, Boba Glasera, Lael Good, Vicki Halsey, Judda Hoekstry, Fay Kandarian, Lindy Miller, Alana Randolpha i Jesse Stoner.
Jesteśmy zdania, że każdy może przewodzić na wyższym poziomie w pracy, domu czy lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że Czytelnik tej książki, bez względu na zajmowaną przezeń pozycję, wielkość i rodzaj organizacji, gdzie pracuje, rodzaj klientów czy pracowników, którym służy, dowie się istotnych rzeczy i dzięki temu będzie mu łatwiej przewodzić na wyższym poziomie. Pozwolą mu też tworzyć wydajne organizacje, w których nie tylko osiąga się zamierzone cele, ale także przyjaźnie traktuje się ludzi.
Oby lektura tej książki przyniosła Czytelnikowi same dobre rozwiązania.
2
Twórca koncepcji przywództwa służebnego – przyp. tłum.
3
R. Greenleaf,