Заборонений. Сергiй Дзюба

Читать онлайн книгу.

Заборонений - Сергiй Дзюба


Скачать книгу
ло, Людмила Петрова?

      – Так. А хто це?

      – Вибачте, що запізно. Моє ім’я Волен.

      – Перепрошую? – спросоння перепитала я, почувши дивне ім’я.

      – Во-лен. Мені вас рекомендував головний лікар Київського військового шпиталю, де ви працюєте медсестрою.

      – Так, я вас слухаю.

      – Моїй онкохворій матері потрібна доглядальниця. З головним лікарем я про все домовився. Подробиці при зустрічі. Чекатиму вас завтра о сьомій ранку біля виходу з метро на станції «Хрещатик».

      – Стривайте…– тільки й вимовила я і почула у слухавці короткі гудки.

      – Що сталося? Хто дзвонив? – запитав чоловік, щойно я повернулася до кімнати.

      – Це по роботі,– пояснила я.– Клієнт призначив зустріч на ранок.

      – Завтра у тебе вихідний. Ми домовлялися з хлопцями поїхати на природу.

      – Вибач, любий. Поїдеш сам. Порибалите чоловічою компанією.

      – А якщо ми там гарних русалок зустрінемо?

      – Кращої за мене все одно нікого немає. А нам скоро за квартиру платити. Та ще й головний лікар порадив…

      – Іди до мене, моя матінко Терезо.

      Я підійшла до Миколи, який міцно обійняв мене своєю єдиною рукою. Другу довелося ампутувати після поранення в АТО.

      – Люблю! – прошепотів він мені на вухо.

      – І я тебе люблю! – притулилась я до чоловіка і погладила його колюче коротко стрижене волосся.– Як рука?

      – Досі не розумію, як може боліти те, чого нема,– спробував відбутися жартом Микола.

      – Фантомні болі. Усе буде добре. Давай спати,– запропонувала я, умостившись поруч із чоловіком.

      Микола вимкнув нічник і притягнув мене до себе.

      Наступного ранку за чверть до сьомої я вийшла з київського метро на станції «Хрещатик». На вулиці було прохолодно, відчувалося, що літо змінила осінь. Затягнуте темно-оливковими хмарами небо віщувало затяжний дощ. Клієнта ще не було, тож я взяла каву в кіоску неподалік. Хрещатиком, поспішаючи в буденних справах, уже шелестіли шинами автівки, безтурботно і неквапно ходили люди: хтось вийшов на пробіжку, хтось – вигуляти собаку. Звичайне мирне життя столиці України. Тільки у шпиталі, коли кожного дня бачиш тяжкопоранених молодих хлопців, розумієш, що у країні війна.

      До медичного училища я вступила після дев’ятого класу донецької школи. Мати, яка працювала тоді у лікарні старшою медсестрою, наполягла, щоб я пішла її шляхом.

      – Усі люди хворіють, люба, тож завжди будеш мати шматок хліба,– прагматично вмовляла вона і додавала: – Ти у мене гарненька, підеш до лікарні, то серед лікарів і чоловіка знайдеш…

      Як слухняна донька, я вивчилася на медсестру і кілька років пропрацювала в лікарні. А от із майбутнім чоловіком познайомилася на відпочинку в Туреччині. Далі все як у казці. Микола виявився успішним бізнесменом, заможним, молодим, вродливим. Справили весілля, і необхідність працювати взагалі відпала.

      З’явилася можливість утілити мрію дитинства і стати вчителем української літератури, як дідусь. Тож я вступила на філологічний факультет Донецького національного університету, що нині носить ім’я Василя Стуса, який теж колись був його студентом. Училася на відмінно, отримала червоний диплом і вступила до аспірантури. Почала працювати над кандидатською дисертацією на тему «Людина проти тиранії в українській літературі», звісно, на прикладі життя і творчості Василя Стуса.

      У свої тридцять років я мала все, про що можна тільки мріяти: здорові батьки, вдале заміжжя, власна двокімнатна квартира у новобудові, нова машина, двічі на рік відпочинок у Європі, брендовий одяг… Дитина теж була запланована, але трохи згодом, після аспірантури. А куди поспішати? Треба і для себе пожити. Забезпечене і щасливе життя сприймалося як щось само собою зрозуміле. Здавалося, так буде завжди. Проте: – «Аннушка вже купила соняшникову олію, і не тільки купила, але й розлила»,– пригадала Люда цитату з улюбленого роману. Булгаков мав слушність, людина справді не може передбачити, що станеться навіть за годину, не кажучи вже про плани на місяці чи роки.

      Наприкінці 2013 року в Києві завирував Євромайдан, що згодом дістав назву Революції Гідності. Ми з чоловіком поїхали до столиці. Замешкали у знайомих. Чоловік записався до першої сотні самооборони Майдану, а я до медичної сотні. Разом виборювали право українського народу на європейський шлях розвитку – аж до втечі «ґаранта» за кордон!

      Але у Кремлі не хотіли випускати нас із братніх ведмежих обіймів. У лютому 2014-го Росія анексувала Крим, а навесні спробувала за тим самим сценарієм захопити східні регіони України. Почалася Антитерористична операція. Тим, хто підтримував Україну, стало небезпечно залишатись у Донецьку. Чоловіку довелося терміново за безцінь продати бізнес. Ми перебралися до Києва і винайняли квартиру. Микола вирішив піти у добровольчий батальйон новоствореної нацгвардії. Я його підтримала. Сама влаштувалась у Київський військовий шпиталь, а паралельно збирала волонтерську допомогу для українського війська, яке створювалося буквально з нуля. Потім чоловікові


Скачать книгу