Sok z selera naciowego – sekret Boskiego Lekarza. Naturalny sposób na chroniczne dolegliwości i rewolucja w odżywianiu. Anthony William
Читать онлайн книгу.ludzi – produkowane przez nią enzymy trawienne nie są tak silne jak powinny, nie mogą zatem wspomagać takich funkcji jak trawienie czy odpowiednia dyspersja tłuszczów. Enzymy zawarte w soku z selera naciowego stymulują enzymy wątrobowe, by mogły wykonywać swoją pracę; działają w ten sposób również na enzymy pochodzące z żywności, mające swoje środowisko w jelicie cienkim; poza tym sok z selera naciowego ożywia i regeneruje wątrobę, co oznacza, że picie tego soku przede wszystkim stymuluje wątrobę do produkcji silniejszych enzymów trawiennych występujących w żółci; ponadto enzymy zawarte w soku z selera naciowego wzmacniają trzustkę i pobudzają produkowane przez nią enzymy; mało tego – enzymy zawarte w soku z selera naciowego same w sobie są silnymi związkami uczestniczącymi w rozkładzie, trawieniu i przyswajaniu pewnych substancji odżywczych, do czego nie jest zdolna ani żółć, ani kwas solny, ponieważ trawienie to niezwykle złożony proces. Sporo tego, prawda? To jeszcze nie wszystko.
Pamiętaj, że nadal nie mamy pełnej wiedzy naukowej o tym, co się dzieje z pożywieniem, gdy trafi do żołądka. Istnieją na ten temat pewne teorie, ale nie znamy odpowiedzi na wszystkie pytania. Gdy mówimy o enzymach trawiennych pełniących te funkcje, nie mówimy tylko o jednym rodzaju enzymu, lecz o trzech różnych. Naukowcy jeszcze ich nie odkryli, więc nie mają one nazw. Dla zabawy mógłbym je nazwać na przykład wiosną, latem i jesienią. Gdy zostaną odkryte, naukowcy będą mogli z łatwością nazwać je 374, 921 i 813.
Mniejsza o nazwy – te trzy nieodkryte enzymy występują w soku z selera naciowego. Jak wspomniałem, ochraniają one zmęczone, osłabione, ograniczone ilościowo enzymy trawienne pochodzące z innych źródeł. Odpowiadają one również za redukcję nieproduktywnych kwasu i śluzu występujących w obrębie przewodu pokarmowego. U większości ludzi górny odcinek jelita cienkiego wypełniony jest śluzem i toksycznym kwasem, zaś enzymy te odgrywają fundamentalną rolę w rozpraszaniu, redukowaniu i równoważeniu owego kwasu, a zarazem w eliminowaniu, rozkładaniu i rozpuszczaniu wspomnianego śluzu, który ostatecznie zostaje usunięty z przewodu pokarmowego. Po usunięciu śluzu klasterowe sole sodowe zawarte w soku z selera naciowego mają łatwiejszy dostęp do drobnoustrojów, dzięki czemu niszczą takie bakterie jak paciorkowce (odpowiedzialne za zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego [SIBO]) oraz inne nieproduktywne bakterie i wirusy występujące w jelicie cienkim. (Niektóre źródła podają, że w jelitach znajdują się również pasożyty. Gdybyś naprawdę je miał, to byłbyś tak bardzo chory, że znalazłbyś się w szpitalu. Jeśli jednak uważasz, że przyczyną twoich problemów zdrowotnych są pasożyty, to odpowiedź brzmi: tak, enzymy zawarte w soku z selera naciowego także się nimi zajmują).
W soku z selera naciowego występuje grubo ponad dwadzieścia różnych enzymów, przeważnie jeszcze nieodkrytych, z których większość bierze udział w rozkładzie produktów ubocznych przemiany materii w obrębie jelit. W jelicie cienkim szczególnie aktywne są wspomniane wcześniej trzy specjalne enzymy – wiosna, lato i jesień – które pełnią wiele „zakulisowych” funkcji i odpowiadają za znaczną poprawę samopoczucia, z czego ludzie nie zdają sobie sprawy. W zależności od miejsca uprawy, odmiany oraz dodatkowego nawadniania i nawożenia, seler naciowy może zawierać większe ilości tych trzech enzymów, co oznacza, że z jednej sztuki można by czerpać więcej korzyści. Seler naciowy może również zawierać większe ilości jednego bądź dwóch ze wspomnianych trzech specyficznych enzymów. To zależy. Każdy jednak, niezależnie od wszystkiego, zawiera wszystkie trzy specjalne enzymy.
PRZECIWUTLENIACZE
Jedną z funkcji pełnionych przez przeciwutleniacze zawarte w soku z selera naciowego jest usuwanie złogów tłuszczowych okalających nagromadzone w organizmie metale ciężkie. Lokują się one najczęściej w mózgu i wątrobie. Złogi tłuszczowe przywierają do metali ciężkich niczym bańki lekarskie; gdy złogi tłuszczowe stykają się w ten sposób z toksycznymi metalami ciężkimi, prowadzi to do utleniania tych ostatnich. Toksyczne metale ciężkie mają niszczycielski ładunek elektryczny; to jeden z powodów, dla których tak agresywnie reagują one ze złogami tłuszczowymi i innymi toksycznymi metalami ciężkimi – w procesie tym mamy do czynienia z tzw. oksydacją, czyli utlenianiem. W zasadzie mówimy tu o metalach rdzewiejących w organizmie – to korozja uszkadzająca dookólne tkanki. Złogi tłuszczowe, wykazujące wysoką chłonność, również wchłaniają te toksyczne „wyładowania elektryczne”, które w środowisku tłuszczowym niesłychanie łatwo zachodzą. W rezultacie złogi tłuszczowe stają się silnie toksyczne i mogą nawet służyć jako pożywka dla wirusa Epsteina-Barr (EBV), ludzkiego herpeswirusa typu 6 (HHV-6), półpaśca oraz każdego innego patogenu mogącego dotrzeć do mózgu, wywołując ogrom objawów i chorób; niektóre z nich diagnozuje się jako choroby autoimmunologiczne.
Metale ciężkie i ich utlenianie to nieodkryte, główne przyczyny mgły umysłowej, utraty pamięci, depresji, lęku, choroby afektywnej dwubiegunowej, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz autyzmu, a także ostrych zaburzeń mentalnych i fizycznych, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne i choroba Parkinsona. Przeciwutleniacze zawarte w soku z selera naciowego zapobiegają niszczeniu metali dzięki usuwaniu złogów tłuszczowych okalających metale ciężkie oraz je okrywają, by nie dopuszczać do ich utleniania. Klasterowe sole sodowe związane z przeciwutleniaczami występującymi w soku z selera naciowego rozładowują niszczycielskie ładunki elektryczne metali ciężkich, czyniąc je dużo mniej agresywnymi. Dzięki neutralizacji niszczycielskich ładunków elektrycznych specjalne przeciwutleniacze zawarte w soku z selera naciowego mogą dużo skuteczniej powstrzymywać utlenianie. To tylko jedna z wielu unikalnych, nieznanych właściwości soku z selera naciowego, dzięki której usuwa on objawy, zaburzenia i choroby.
WITAMINA C
Gdy myślisz o jednym szczególnym przeciwutleniaczu, witaminie C, prawdopodobnie nie przychodzi ci na myśl seler naciowy. Seler naciowy zawiera tak mało witaminy C, że właściwie niewiele to zmienia, prawda? Wprost przeciwnie. Witamina C występująca w selerze naciowym jest dużo bardziej niezwykła niż ta w pomidorze i brokule, a nawet w pomarańczy – a to dlatego, że unikalny rodzaj witaminy C występujący w selerze naciowym nie wymaga metylacji w wątrobie, co jest konieczne, by organizm mógł ją wykorzystywać. Oznacza to, że witamina C znajdująca się w soku z selera naciowego wzmacnia układ odpornościowy inaczej niż wszystkie pozostałe formy witaminy C, właśnie dzięki swej biodostępnej, premetylowanej postaci.
Większość ludzi mających takie czy inne objawy, zaburzenia czy choroby zmaga się z chorą wątrobą – spowolnioną, ociężałą oraz pełną toksyn i patogenów: wirusów, bakterii, toksycznych metali ciężkich, pestycydów, herbicydów, dichlorodifenylotrichloroetanu (DDT), a nawet śladów radioaktywności – by wymienić zaledwie kilka, nie wspominając o tym, że na co dzień bombardujemy nasze wątroby dietami wysokotłuszczowymi, pełnymi zdrowych lub niezdrowych tłuszczów. Metylacja pokarmowa zachodzi głównie w wątrobie; świat medycyny i innych nauk ścisłych nie doszedł jeszcze do tego, w jakim stopniu wątroba odpowiada za ów proces konwersji, który czyni witaminy i minerały użytecznymi dla organizmu po opuszczeniu tego organu. Jeśli połączyć fakt przeciążenia i upośledzenia wątroby, z czym tak wiele osób się zmaga, ze wspomnianą arcyważną jej funkcją, którą ma za zadanie pełnić, to wyłania się pełny obraz szeroko rozpowszechnionego problemu z metylacją. Oznacza to, że mimo iż podaż witaminy C zawartej w pożywieniu jest korzystna, to jednak wątroba musi ją przetworzyć – a to jeszcze jedno zadanie na długiej liście jej obowiązków, którego prawdopodobnie nie może ona jednak wykonywać w pełnym zakresie.
Z witaminą C zawartą w soku z selera naciowego jest inaczej – wątroba nie musi jej przetwarzać, dopasowywać, konwertować ani metylować, by była użyteczna dla organizmu. Jest ona bowiem w całości premetylowana. Witamina C występująca w owocach i warzywach jest – skromnie mówiąc – ważna, jednak ta, zawarta w soku z selera naciowego, wyraźnie od tamtych odstaje. Właśnie dlatego ten sok leczy.
Ta witamina C ma również specjalny związek z klasterowymi solami sodowymi.