Juhi käsiraamat. Harvard Business Review

Читать онлайн книгу.

Juhi käsiraamat - Harvard Business Review


Скачать книгу
tööle asudes kogete mitmesuguseid tundeid, muu hulgas suurt põnevust, uhkust, ärevust ja üksindust. Mõnikord võib see tunduda nagu emotsionaalne piitsahoop. Vaadelgem kaht näidet.

       Üks äsja ametisse asunud osakonnajuhataja kirjeldas HBS-i professorile Linda Hillile end vallanud tunnet järgmiselt: „Kas te teate, kui raske on olla ülemus, kui kõik on nii kontrolli alt väljas? See on nagu siis, kui te saate lapse … Äkitselt olete ema või isa ja peate teadma kõike, mida lapse eest hoolitsemisel teada tuleb.“ Niisuguse karmi muutusega võib olla raske toime tulla.

       Juhtimiskonsultant Carol Walker räägib, kuidas üks tema varasem klient – „taibukas, tähelepanelik, edumeelne ja leidlik mees“ – tunnistas, et oli pärast poolt aastat uuel, juhi kohal täielikus masenduses. „Ta oli oma võimetes kahtlema hakanud,“ kirjutab Walker. „Ta nägi välja nagu autotulede valgusvihku sattunud põder.“

      Niisugune ärevus toimetuleku pärast võib olla eriti murettekitav siis, kui varem on teid üksiktegijana järjest edu saatnud. Eneseusu puudumine kerkib uues olukorras tugevalt esile ja vanad tegutsemisviisid ei pruugi enam soovikohaselt toimida.

      Säärased tunded on täiesti normaalsed ning lahtuvad oskuste ja enesekindluse kasvades aja jooksul iseenesest. Niikaua tegelge hetkeolukorraga, tehke kindlaks emotsioonid ja nende allikas, ning tulevikku silmas pidades hoolitsege oma tervise ja töö ning eraelu tasakaalu eest.

      Esimene samm.

      Pange oma tunnetele nimi

      Kõigepealt pange nimi sellele, mida tunnete. Juba tunde nimetamine – „Ma tunnen praegu ärevust“ – võib teie reaktsiooni mahendada. Mõningad tavapärased näited.

       Toimetulekuärevus. „Ma kardan, et ei saa selle tööga hak­kama.“

       Kahetsus. „Miks ma selle töökoha üldse vastu võtsin?“

       Frustratsioon. „Ma teen alailma vigu.“ – „Asjad lähevad muudkui valesti.“

       Alandlikkus. „Ma ei ole selle töö tegemiseks nii valmis, nagu ma arvasin.“

       Kahjutunne. „Ma tunnen puudust oma vana töökohaga kaasas käinud enesekindlusest, meeskonnatundest ja pädevusest.“

       Kimbatus. „Ma ei tea, kas ma siia enam sobin.“

      Teine samm.

      Leidke oma tunnete allikas ja lahendus

      Kui te hakkate mõistma, mida te tunnete, püüdke aru saada ka sellest, kust see tunne tuleb. Mis teis stressi põhjustab? Vastus võib aidata leida uusi võimalusi, kuidas probleemiga toime tulla või seda leevendada. Uute ja arenevate juhtide stressil on neli tavapärast allikat: rolliga kaasnevad pinged, väsimus probleemide lahendamisest, isoleeritus ja petturi sündroom. Kõigil neil on oma sümptomid ja konkreetsed lahendused (vt kasti „Stressi neli allikat“).

      Hoolitsege enda eest

      Kõik need toimetulekuvahendid kujutavad endast strateegiaid, mida te saate emotsionaalse stressi ilmnedes rakendada. Ideaaljuhul ei peaks te muidugi tegutsema asuma alles siis, kui kriis tekkib. Missuguseid ette­vaatusabinõusid saate üleminekuperioodil tasakaalu säilitamiseks tarvitusele võtta? Töö ja eraelu tasakaalust räägime lähemalt seitsmendas peatükis „Isiklik tulemuslikkus“, ent kui te uues rollis varasemast suurema pinge alla sattute, on eriti tähtis keskenduda ennetusele:

       Ärge isiklikku elu unarusse jätke. Sotsiaalsest turvavõrgustikust loobumine tekitab emotsionaalse stressi ja kehvade tulemuste vastiku nõiaringi. Sõbrad ja perekond võivad teie muresid kuulata ja aidata teil ühendust pidada nende osadega oma elust – ja iseendast –, mis teis hea tunde tekitavad.

       Ärge laske endalt röövida taastumisaega. Stress avaldab nii vaimselt kui ka kehaliselt halba mõju: teie aju vajab puhkust, ja samamoodi vajab puhkust teie keha. Võtke mõnikord päev ehk kas või pool päevagi vabaks ja veetke see tegevusega, mis teile kõige reibastavamalt mõjub.

       Hoolitsege oma tervise eest. Ärge jätke lõunat söömata ja leidke aega, et trenni teha. Kõige tähtsam on see, et saaksite piisavalt magada. Krooniline magamatus ei lase teil selgelt mõelda ja suurendab paljude terviseprobleemide ohtu alates südameatakist kuni depressioonini.

       Säilitage kaine pilk oma tööle. Kui teile tundub, et kõik ähvardab kontrolli alt väljuda, püüdke taas tasakaal leida. Küsige endalt: „Mis mulle kõige tähtsam on? Mis mu elus tõepoolest loeb?“ Teie tervet mõistust, kehalist tervist, perekonda ja sõpru ei ole miski väärt. Kompromissid elu nende osade arvelt ei lahenda teie probleeme, vaid suureneb täieliku kokkuvarisemise oht.

      Kõik juhipositsioonile tõusnud inimesed peavad vaeva nägema, et oma uute ülesannetega kaasnevate tunnetega toime tulla, ja täielikult ei kao see vaev kindlasti kunagi. Isegi kogenud juhtidele tekitavad probleeme rolliga kaasnevad pinged ja petturi sündroom, eriti kui tööl või kodus toimuv nad lisasurve alla panevad. Seega tuleb kindlasti õppida neid pingeid ära tundma ja endasse heatahtlikult suhtuda, kuni te nendega toime tulemiseks oma strateegiaid välja töötate.

      ***

      Esimene pool aastat või ka aasta vastses rollis mööduvad uute kogemuste keerises. Juhi ja liidrina kiiresti arenedes leiate end tegemas asju, mida te ei oleks varem ettegi kujutanud. Mõned neist on üksluised – näiteks tuleb teil leida kellelegi oma töötajast parem töölaud kliimaseadmest kaugemal –, mõned aga oma suuruses ülendavad või ka hirmutavad, näiteks kui teil tuleb teadus- ja arendustegevuses uut suunda läbi suruda, kaastöötajale raske tervisemure korral toeks olla või kogu meeskonnaga endast kõik anda, et ladu keset ränka tormi ikka edasi töötaks. Niisuguse ülemineku koos selle heade ja halbade külgedega peate läbi tegema ainult üks kord elus, ent tee liidrina kestab kogu teie karjääri ajal.

      Stressi neli allikat

      ROLLIGA KAASNEVAD PINGED

      Oma ametis seisate silmitsi konfliktide, selgusetuse ja ülemäärase pingega.

      Sümptomid

       Teil on liiga palju tööd ja liiga vähe aega, teavet ning vahendeid, nagu algajast juhil, keda kirjeldatakse kastis „Näiteid. Kuidas leida aega tähtsa töö tegemiseks“.

       Teil on üksteisele vastukäivad kohustused, näiteks tuleb teil tulusid suurendada ja kulusid kokku tõmmata.

       Teil on kohustusi liiga paljude inimeste ees: nii teie otsestel alluvatel, samal tasandil töötavatel kolleegidel, ülemustel kui ka klientidel on teile erinevad ootused.

      Lahendused

       Seadke oma tööpäeval sisse regulaarsed vaikuseajad, kui saate segamatult töötada. Täitke sel ajal ülesanded, millega jõudsalt edasi liigute, ja kaitske seda aega välise sekkumise eest.

       Andke endale oma puudustest aru. Te ei saa kõiges ekspert olla, nii et leidke inimesed, kellele võite loota asjades, mida te ise teha ei saa.

       Leppige ebatäiuslikkusega. Te ei saa kõiki teile esitatud nõudmisi täita. Juhinduge oma parimatest arusaamadest, tegelge esma­tähtsate asjadega, nagu vaja, ja olge valmis tagajärgedega kohanema.

      VÄSIMUS PROBLEEMIDE LAHENDAMISEST

      Te tunnete survet, et peate teiste inimeste eest rasked küsimused ära lahendama.

      Sümptomid

       Olete mattumas probleemidesse, mida teie otsesed alluvad teie lauale toovad.

       Teid hämmastab, et teie töötajad ei vasta nõuetele, millele te ise üksiktegijana


Скачать книгу