Keha tervendab end ise. Emily A. Francis
Читать онлайн книгу.saladusi. Iidses Hiina meditsiinis vastavad igale elundile teatud emotsioon, kellaajad, mil elundid on kõige tugevamad või nõrgemad, ning koguni toitude maitsed. Ajurveda meditsiinis (āyurveda on sanskritikeelne sõna, mis tähendab „täielikud pika elu teadmised“) tuntakse kolme došat ehk kehatüüpi, mis vastavad teatud toitudele ja emotsioonidele ning mille energiad on erinevad. Neuromuskulaarne ravimassaaž toetub päästikpunktide teooriale, mille keskmes on kiirgav valu − mingis kehapiirkonnas tuntakse valu, kui terapeut vajutab mõnele teisele kohale. Refleksoloogias on kõikide elunditega seotud punktid jalalabadel! Näiteks, kui jalalabal olevale neerupunktile vajutades tunned valu, võib see tähendada, et su neerud on haiged. Leidub hulgaliselt materjale, mis aitavad mõista keha energiamustreid, tšakraid, närvikeskusi ja paljut muud. Üht aspekti – seejuures väga olulist – pole veel põhjalikult uuritud: lihased.
Rakenduskinesioloogias (lihaste tugevuse testimine) uuritakse lihaste abil alateadvust. Lihased tugevnevad või nõrgenevad vastavalt sellele, milliseid küsimusi inimesele parajasti esitatakse. Lihastestide abil saab kindlaks teha paljusid asju – tundeelu häireid, füüsilist valu, tundlikkusi jne. Näiteks, mu tütar oli väga rangel dieedil roojaproovi analüüside tulemuste tõttu. Ta pole millegi suhtes allergiline, kuid meile anti pikk nimekiri toiduainetest, mille suhtes tal võib olla toidutundlikkus. Käisime loodusravi spetsialisti (holistilise arsti) juures, kes kasutas Nambudripadi allergiate välistamise tehnikat (ingl Nambudripad’s allergy elimination technique – NAET). Ta tegi rea lihasteste, et näha, millised toidutundlikkused lapsel olla võivad, ning tema testid näitasid täpselt sama, mida väga kallid traditsioonilised arsti juures tehtud analüüsid. (Kõrvalmärkus: see ravimeetod aitas meid ja mu tütar ei pea enam ranget dieeti pidama.)
Kui te pole kunagi tulnud selle peale, et lihased on keha kommunikatsioonisüsteemi osa, mõelge lihaste testimise protseduuridele mõistmaks, et keha annab meile informatsiooni ja tervendab meid mitmel moel. Lihased aitavad mõista keha sügavat tarkust. Tundub ju loogiline, et lihased ise kannavad samuti tundeeluga seotud informatsiooni?
Lihastes peitub tohutu hulk füüsilise ja vaimse seisundiga seotud infot. Keha on meisterlik suhtleja, kuid meie pole kuigi head kuulajad. See raamat avab su kõrvad ja silmad paljudele vaimse ja füüsilise tervise aspektidele ja tervendamismeetoditele ning sa õpid tulemuslikult kuulama oma emotsionaalseid lihaseid. Kui oskad lihaseid kuulata ja mõistad, mida need sulle öelda üritavad, relvastad end teadmistega, millele toetudes hoolitsed tõhusalt oma keha ja hinge tervise eest.
Raamatu sünnilugu
Hakkasin selle raamatu aluseks olevaid ideid kujundama massaažikoolis üsna õpingute alguses, kui õpetaja mainis, et niude-nimme lihas ja kaelapikklihas on inimkeha kaks kõige emotsionaalsemat lihast. See tähendab, et neid lihaseid kätega töödeldes tekib emotsionaalne reaktsioon suurema tõenäosusega kui muude lihaste puhul. See fakt tundus mulle väga põnev ja ma tahtsin asja lähemalt uurida. Küsisin õpetajalt, millised kehaosad on veel emotsionaalsed või kust üldse teatakse, et just need kaks lihast on emotsionaalsed, kuid ta ei osanud vastata. Tundub, et massöörid on seda infot lihtsalt ühelt põlvkonnalt teisele edasi andnud, hoolimata üksikasjadest.
Otsustasin asja lähemalt uurida. Teema muutus veelgi olulisemaks, kui hakkasin massöörina tööle. Avastasin, et lihaste ja nendega seotud emotsioonide tundmisest on väga palju kasu, kuna töötlen tänu sellele teadmisele keha sügavama austusega. Suhtlesin sel teemal paljude tervendamisele pühendunud inimestega, kellelt sain mõistatuse lahendamiseks vajalikke infokilde.
See raamat põhineb peamiselt siiski teadmistel ja kogemustel, mille omandasin ise väga paljude klientide kehade kaudu. Õppisin inimkeha lugema. Hakkasin peaaegu lausa lihastega rääkima. Igal juhul õppisin lihaste salakeelt tundma.
Neid ideid ja teooriaid kujundades sain teistelt samal alal tegevatelt asjatundjatelt pidevalt kinnitust, et olen õigel teel. Näiteks, raamatus edaspidi emotsionaalse vabaduse tehnikast (ingl Emotional Freedom Technique ̶ EFT) rääkides avastame, et ka nemad teadsid, et reetmine peitub abaluude taga. Minagi teadsin seda, kuigi polnud sellest iialgi kusagilt lugenud. Keha oli mind õpetanud. Niisugused kinnitused innustasid mind oma teadmisi selles raamatus jagama.
Raamatut kirjutades võtsin ühendust paljude õpetajate ja meie alal väga austatud spetsialistidega. Tahtsin suhelda nii nendega, kes ei nõustu raamatus esitatud ideedega, kui ka nendega, kes on kogu oma karjääri rajanud teadmistele, mida selles teoses jagan. Õigluse ja võimalikult kvaliteetse teose huvides pidin kuulama vastandlikke arvamusi.
Üht taolist teistsugust vaatenurka esindab väga austatud massaažiõpetaja ja kirjanik, kes ütles mulle: „Inimesed otsivad sügavamat tähendust sealt, kus seda pole. Olen samuti näinud palju muutumisi ja tervenemisi, kuid põhjuseks on alati olnud lihtsalt see, et inimene ise oli valmis muutuma ning tema vabastamine kroonilisest valust võis olla muutuse algataja.“ Mitte miski pole täppisteadus ja keha maandab stressi mitmel erineval viisil, mida uurime edaspidi lähemalt.
Keha tervendab end ise:
lihased ja emotsioonide vabanemine
Rõhutan taas: keha tervendab end ise. Su tervendamisvõime on palju tugevam, kui sa arvata oskad. Seda on lihtsalt väga raske ise teha. Kõik vajavad muutuste teel pisut abi. Võid appi kutsuda psühhoterapeudi, nõustaja, kiropraktiku, füsioterapeudi, massööri, reiki meistri või nõelravispetsialisti, kes teab, mida otsid. Loodan, et pärast selle raamatu lugemist mõistad paremini, milliseid inimesi otsida, vastavalt sellele, mida su keha ja vaim hetkel vajavad.
Lihastes talletuvad emotsioonid. Lihased ei loo, tooda ega liiguta emotsioone. Lihaskiududes ja fastsias (lihaseid ümbritsev õhuke kiuline sidekude) talletatud emotsioone liigutatakse ja vabastatakse tänu lihaste ja vaimu seosele. Lihased ise ei mõtle, seda teeb siiski aju. Lihastes lihtsalt salvestub kõik, mida keha on elu jooksul läbi elanud – nii imelised kui ka traumeerivad mälestused.
Lääne ühiskonnas seostame lihaseid füüsilise jõuga ja peame neid oma tugevuse aluseks, kuid see on ka kõik. Lihaseid tundma õppides keskendutakse nende keemilisele koostisele, alguspunktile, kinnituskohale ja ülesannetele. Teame koguni, mis pidi jooksevad iga lihase kiud, ent kas teame, et lihastes peitub suur osa meie emotsioonidest? Kas me teame, et lihased ütlevad meile varakult, milliste emotsioonidega peame tegelema? Kui oskame lihaseid kuulata, avastame oma vaimsed ja füüsilised probleemid kiiremini, enne kui on liiga hilja. Kui mõistame emotsionaalseid lihaseid tervikuna, saame muuta oma elu positiivses suunas.
Selleks, et mõista lihastikku emotsionaalsel tasandil, ei pea sa kangi tõstma, lihasmassi suurendama ega õppima pähe keemilisi ühendeid ja päästikpunkte, mis lihastes peituvad. Sa vajad kaarti, mille abil uurida lisaks lihaste füüsilistele aspektidele ka nende emotsionaalseid ja vaimseid komponente. See raamat viib sind emotsionaalsele ja energeetilisele rännakule su enda kehasse. On aeg heita valgust saladustele, mida lihased teavad. On aeg omandatud teadmiste abil tervist, meeleolu ja elu parandada.
Töötasin aastaid ühe naisega. Kord massaaži tulles oli ta väga heas tujus. Lobisesime pisut ning seejärel hakkasin tema lihaseid töötlema. Panin ta selili. Olin juba keha esiküljega ühele poole saanud. Kusagil polnud midagi väga märgatavat ja kindlasti mitte ühtki ägedat emotsiooni. Keerasin kliendi selili ning töötlesin esmalt tema jalgu ja jõudsin siis istmiku tuharalihasteni. Naise lihased tõmbusid äkitselt nii pingule, et tal oli valus ja mul väga raske teda masseerida. Ta ei tahtnudki, et ma jätkaksin! Klient läks närvi ja lootis, et jätan pinges koha lihtsalt vahele. Ta sai minu peale vihaseks. Masseerisin ilmselt liiga sügavalt. Mis toimus? Ma ei andnud alla. Teadsin, mis on tulemas. Reaktsioon ei olnud pelgalt füüsiline. See oli emotsionaalne.
Tean, et tuharates peituvad pahameel ja mahasurutud emotsioonid. Ilmselt on sulle tuttav olukord, kus miski vihastab sind, kuid sa tead, et sellest lihtsalt pole mõtet rääkida, ning surud viha maha … Sa istud sõna otseses mõttes viha otsas, sest emotsioonid talletuvad tuhara-lihastes. Pole ime, et mu klient erutus, kui ma seda piirkonda töötlesin. Lihastes peituvad emotsioonid tõusid pinnale. Naine tõstis palumata pead, kuigi massaaž oli pooleli, vaatas minu poole ja sõnas: „Kas ma mainisin, et mu endine abikaasa suri hiljuti? Kas ma rääkisin sulle tema uuest