Велика книга маленького українця. Захопливі розповіді з історії, природознавства та народознавства України. Вікторія Садовнича
Читать онлайн книгу.але здебільшого в еміграції.
Пилип Орлик
• Петро Калнишевський змолоду пов’язав свою долю з козацтвом. 1761 р. його, вже літню людину, було обрано кошовим отаманом, і він очолював козацьке військо у війні Росії з турками й татарами. Його було нагороджено золотою медаллю з портретом імператриці. Відомо також, що кошовий мав заслужену славу будівничого. За його задумом і на його кошти звели прекрасні церкви в Лохвиці й Ромнах, а також у Межигірському монастирі. Зберігся лист генерал-губернатора князя Григорія Потьомкіна до кошового. Князь запевняв, що при царському дворі завжди боронитиме інтереси Січі та всієї України. Та не минуло й року, як Січ було зруйновано, а Петра Калнишевського разом із військовим писарем І. Глобою та військовим суддею П. Головатим заарештували. П. Калнишевського було заслано аж на Біле море, на Соловецькі острови. Там кошового замурували в казематі, залишивши тільки маленьку шпарину, через яку подавали їжу. Помер останній кошовий Війська Запорізького на Соловках у віці 112 років. Перед смертю йому дозволили поїхати до України. Але гордий козак відповів, що оскільки в Україні вже немає Запорізької Січі, то для нього там більше немає місця.
Петро Калнишевський
• Гетьман Петро Дорошенко останні двадцять років свого довгого й бурхливого життя провів у почесному засланні в Росії. Він був в’ятським воєводою, отримав від російського царя маєток на тисячу дворів у містечку Яропольче (Волоколамський повіт біля Москви) і пенсію 1000 карбованців. У своєму помісті він і помер 9 листопада 1698 р., там само був похований. Гетьман тричі за життя одружувався, мав двох дочок і трьох синів. Його правнучкою від останнього шлюбу (з Агафією Єропкіною) була дружина Олександра Пушкіна – Наталя Гончарова.
Петро Дорошенко
• Першим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька колегія, заснована 1576 р. в місті Острог з ініціативи князя Костянтина Острозького. Другий вищий навчальний заклад – Києво-Могилянську академію – було засновано 1623 р. у результаті об’єднання Київської братської та Лаврської шкіл. На той час це були єдині вищі навчальні заклади у східнослов’янському світі.
• Волинська княгиня Софія Ружинська (XVII ст., точно роки життя невідомі) мала у своєму підпорядкуванні військо, яке налічувало 6000 осіб, і 1608 р. під музичний супровід приступом взяла замок князів Корецьких у місті Черемошин.
• Волелюбна українка Степанида була активною учасницею повстання Степана Разіна, очолювала повстанський загін зі Слобідської України. Після поразки повстання 1670 р. її ув’язнили в казематі Тихвинського жіночого монастиря.
• Найбільшою воєнною подією XVII – середини XX ст. є Берестейська битва 1651 р. між Україною та Кримським ханством з одного боку й Річчю Посполитою з другого. У ній брало участь близько 600 000 воїнів. Тільки битви Другої світової війни, зокрема на Курській