Köidikuist vabanenud hing. Teekond sinu olemuse sügavustesse. Michael A. Singer
Читать онлайн книгу.e>
“Raamatus “Köidikuist vabanenud hing” viib Michal Singer sind kasutades gyana’t, intellekti joogat samm sammu haaval Allikani välja. See kõik käib elegantse lihtsusega. Loe seda raamatut hoolikalt ning saad igavikku rohkemgi kui lihtsalt nuusutada.”
“Lihtsas keeles, kirkalt ja ilustamata, toob Michal Singer sinuni läbi aegade suuremate vaimsete õpetuste tuuma. Iga “Köidikuist vabanenud hinge” peatükk on näitlik meditatsioon inimeseks olemise sõlmpunktidest ja sellest, kuidas viimnegi üks sõlm elegantselt lahti sõlmida, et meie hinged lendu tõusta saaksid. Selle raamatu lihtsus ja täpsus ei ole muud kui puhas meistriteos.”
“Selles raamatus on sügav vaimsus su käeulatuses. Leiad sellest tingimusteta ning püha Iseenda peegelduse. Kui otsid kreedodest ja rituaalidest koormamata praktilist vaimsust, loe seda raamatut.”
“Michael Singer on avanud mulle täiesti uue mõttemaailma. “Köidikuist vabanenud hing” on esitanud mulle uudse ja põneva väljakutse nii psühholoogiliselt kui ka intellektuaalselt. See võib küll vajada mitut korda lugemist ning mitmeid tunde endassevaatamist, kuid igaüks, kes otsib suuremat arusaamist iseendast ja tõest, peaks “Köidikuist vabanenud hinge” läbi lugema.”
“”Köidikuist vabanenud hing” on suurepärane vaimse teadlikkuse tee käsitlus. Selgelt ning võimsalt kirja pandud. Michael Singer pakub vaimsel teel liikujatele kindlat edasiminekut.”
“See teos on kogu maailma näljastele hingedele piiritult rõõmu valmistanud”.
“Ida on Ida ja Lääs on Lääs, kuid selle särava teosega ühendab Michael Singer need kaks suurt traditsiooni omavahel ja näitab, kuidas elus edukalt nii vaimsete otsirännakute kui ka igapäevaste katsumustega toime tulla. Freud on öelnud, et elu koosneb armastusest ja tööst. Singeri suurepärane raamat täiendab seda mõtet veelgi ning kasutades suurt kõneosavust, nutikust ning mõjuvat loogikat näitab, et tegelikult on armastus ja töö sellesama isetu pühendumise kaks poolust. “
“See on paljutähenduslik raamat, mis ausalt öeldes on klass omaette. Lihtsal, samas paradoksaalselt sügaval viisil viib Michael Singer lugeja rännakule, mis algab egosse takerdunud teadvusest ning lõpeb meie lühinägelikust ja kontrollitud minapildist kaugemal, sisemise vabaduse ning vabanemise seisundis. Michael Singer’i raamat on hindamatu kingitus igaühele, kes seni tulutult on otsinud ja ihanud rikkamat, tähenduslikumat ja loomingulisemat elu.
TÄNUSÕNAD
Selle raamatu seemned pandi idanema palju aastaid tagasi, kui Linda Bean mõned mu loengud üles kirjutas ning mind raamatut kirjutama julgustas. Ta töötas kannatlikult aastate jooksul kogunenud arhiivmaterjalid läbi, kuni saabus aeg, mil ma kirjutama asusin. Hindan sügavalt tema pühendumust sellele projektile.
Kui ma kirjutamisega alustasin, aitas Karen Entner mul materjale korrastada, andis sisu osas soovitusi ning hoidis käsikirja korras. Me toimetasime ja kohendasime teost üheskoos niikaua, kuni sõnade voog tõi rahu meie südamesse, meelde ja hinge. Hindan väga tema pühendumist ning südamega tehtud tööd. Selle raamatu avaldamisega täitub üks tema eluaegsetest unistustest.
SISSEJUHATUS
“Eelkõige ole ustav endale, sest sellest järgneb nagu ööle päev, et ei või olla teiste vastu võlts.”1
Shakespeare’i läbi aegade au sees olnud sõnad, mida Polonius Hamleti esimeses vaatuses oma pojale Laertes’ile ütles, tunduvad nii selged ja ühemõttelised. Nad õpetavad meile, et selleks, et hoida ausaid suhteid teistega, tuleb kõigepealt olla endale ustav. Samas, kui Laertes oleks enda vastu täiesti aus olnud, siis ta oleks mõistnud, et samahästi oleks isa võinud ta ka väljalt tuult püüdma saata. Millisele “endale” me siis lõppkokkuvõttes ustavad olema peame? Kas sellele, kes ilmub välja siis, kui me oleme halvas tujus, või tollele, kes on kohal siis, kui meie vead meid alandlikuks teevad? Või äkki hoopis sellele, kelle jutt pärineb südame pimedamatest soppidest, sel ajal kui oleme masendunud või endast väljas, või äkki tollele, kes ilmub noil põgusatel momentidel, kui elu tundub nii tore ning helge?
Nendest küsimustest me näeme, et arusaam “endast” võib osutuda veidi tabamatumaks kui esialgu arvatud. Võibolla kui Laertes oleks traditsioonilise psühholoogia poole pöördunud, oleks see asjale veidi valgust heitnud. Psühholoogia isa Freud (1927) jagas psüühika kolmeks osaks: id, ego ja superego. Id oli tema nägemuses meie primaarne, loomalik olemus; superego hinnangutesüsteem, mille ühiskond on meisse istutanud; ja ego meie esindaja välismaailma ees, kes võitleb selle nimel, et saavutada tasakaal teise kahe võimsa jõu, id’i ja superego, vahel. Kuid see muidugi ei oleks noort Laertest sugugi aidanud. Millisele eelnimetatud vastassuunalistest jõududest me siis lõppkokkuvõttes ustavaks jääma peame?
Jällegi, me näeme, et asjad ei ole alati nii lihtsad, kui nad paistavad. Kui julgeme “enda” pealispinnast sügavamale vaadata, kerkivad üles küsimused, mida enamik inimesi pigem ei küsiks: “Kas minu erinevad aspektid on kõik võrdselt osa minust endast või on olemas ainult üks mina – ning kui nii, siis milline, kus, kuidas ja miks?”
Järgnevates peatükkides võtame ette “enda” uurimise teekonna. Kuid me ei tee seda traditsiooniliselt. Samuti ei pöördu me abi saamiseks psühholoogia ega suurte filosoofide poole. Me ei vaidle läbi aegade au sees olnud usuliste vaadete üle ega vali nende vahel, samuti ei kasuta me inimeste arvamusi puudutavaid statistilisi uuringuid. Selle asemel pöördume me üheainsa allika poole, millel on antud teemast fenomenaalselt palju teadmisi. Me pöördume eksperdi poole, kes kogu oma elu on iga päev ja iga minut kogunud infot, mis on vajalik selle suure uurimistöö lõpuleviimiseks. See ekspert oled sina ise.
Kuid enne, kui sa liiga põnevile lähed või otsustad, et sa ei ole selleks ülesandeks valmis, teeme kõigepealt selgeks, et me ei aja taga sinu selleteemalisi vaateid või arvamusi. Meid ei huvita, mis raamatuid sa oled lugenud, mis kursustel käinud või millistest seminaridest osa võtnud. Meid huvitab ainult sinu intuitiivne kogemus, kuidas on olla sina. Me ei otsi taga sinu teadmisi, me otsime sinu otsest kogemust. Nagu sa näed, ei ole sul siin võimalik läbi kukkuda, sest sinu “ise” on see, kes sa oled, alati ja igal pool. Me peame temas lihtsalt selgusele jõudma. Sest et see kõik võib lõpuks üsnagi segadusseajavaks osutuda.
Selle raamatu peatükid ei ole miskit muud kui peeglid, mis sind “ennast” sulle erinevatest nurkadest näitavad. Ja kuigi teekond, millele me kohe asume, on sisemine, tuleb see sulle kasuks sinu elu igas aspektis. Ainus eeltingimus on, et oleksid valmis ausalt iseendasse vaatama, kõige loomulikumal ja intuitiivsemal viisil. Pea meeles, et kui me siin “enda” juuri otsime, siis tegelikult otsime me sind.
Järgnevaid lehekülgi lugedes märkad, et mõnest väga sügavast teemast tead sa oluliselt rohkem kui arvasid. Tegelikult sa juba tead, kuidas ennast leida, sind on lihtsalt teelt kõrvale juhitud ning segadusse aetud. Kui saad oma fookuse tagasi, siis mõistad, et sa mitte üksnes ei ole võimeline ennast leidma, vaid sa oled ka võimeline ennast vabastama. See, kas otsustad seda teha või mitte, sõltub täielikult sinust endast. Kuid pärast nendesse peatükkidesse kätketud teekonna läbimist ei ole enam segadust, võimetust ega teiste süüdistamist, vaid sa tead täpselt, mida on vaja teha.
1
“Hamlet”, Kirjastus Avita, Tallinn 1997, tõlkinud Georg Meri