Tagasi minevikku. Ben Elton

Читать онлайн книгу.

Tagasi minevikku - Ben Elton


Скачать книгу
et sõna „lugu“ on siin ilmselt võtmesõna. Kas te tõesti tahate mulle öelda, et Trinity direktorite valduses on kolmsada aastat olnud mingi kiri ja kast paberitega Isaac Newtonilt ja nad on suutnud seda salajas hoida?“

      „Muidugi,“ ütles professor McCluskey tõelise üllatusega, „nii nagu mina tegin, kui ametisse astusin, oodates määratud aega. Me kõik oleme Trinity mehed, isegi kui me oleme naised. Meid usaldatakse.“

      „Ja mitte ükski neist eelmistest direktoritest pole seda kirja isegi lugenud?“

      Sally McCluskey hakkas hommikusöögi jääke kokku korjama.

      „Oletan, et see on võimalik; mõni piilus ja sulges selle uuesti. Aga nad ei teinud kunagi seda, mida nad nägid, avalikuks, sest seda tehes nad oleksid avalikustanud oma reeturlikkuse. Ja et andmed, mida Newton meile jättis, on äärmiselt konkreetse aja jaoks, polnud selles tegelikult nende jaoks midagi tähtsat. Oled söömise lõpetanud?“

      Stanton haaras viimane peekonitükikese oma taldrikult, enne kui selle üle andis.

      „Mitte midagi tähtsat nende jaoks sellise hindamatu ajaloolise väärtusega dokumendis?“ imestas ta.

      „See on Cambridge, Hugh. Hindamatu ajaloolise väärtusega dokumendid on siin üsna tavalised; me ei lähe nende pärast nii põnevile kui enamik inimesi. Newton saatis palju kirju, mõned neist olid märgatavalt pöörasemad kui see, millest ma sulle räägin, ja enamik neist kogub tolmu kolledži raamatukogus. Inimesed tahavad tavaliselt näha vaid „Principiat“. Samamoodi on, kui nad lähevad Rooma ja veedavad kogu puhkuse rahvasummas järjekorras seistes, et vahtida Sixtuse kabeli lage, samal ajal kui kogu iidne impeerium lebab igal pool nende jalge ees. Igatahes on tähtis see, et kiri on ehtne. Ma lasksin selle süsinikmeetodil tuvastada ja käekirja võrrelda tuntud allikate järgi.“

      „Okei, ma usun, professor,“ ütles Stanton. „Mis siis Newton ütles oma kirjas?“

      „Ma loen selle ette, kui soovid.“

      Professor McCluskey sirutas käe kaminasimsi poole ning võttis kortsus ja kollaseks tõmbunud pärgamendi William Gladstone’i kujulise kannu seest. Siis kaevas ta sinelitaskust välja paari pakse, plastikust lugemisprille, puhus klaasidelt tubakapuru maha ja hoides neid näo ees nagu lornjetti, hakkas lugema.

      „Isikule, kes on Trinity direktor 2024. aasta 1. jaanuaril… See olen mina!“ ütles ta, katkestades end lustlikult. „Päris lahe, eks? Tunnista seda. Newton kirjutas mulle!“

      „Jah, saan aru, prof.“

      „Niisama mainisin jutujätkuks,“ vastas McCluskey nipsakalt, enne kui uuesti kirja lugema asus. „Tervitused! Kolmesaja aasta tagused!“

      „Vau,“ mainis Stanton.

      „Vau tõesti,“ nõustus McCluskey. „Aga läheb veel vaumaks. Härra, kes te olete vana? Kas te olete seotud väheste maiste sidemetega? Kui jah, siis selle kasti sisu kuulub teile. Muidu ma teen teile ülesandeks leida keegi teine, kellel pole ülalpeetavaid, ja anda see kast talle, sest siis see on tema asi, mitte teie…“ McCluskey katkestas lugemise, et värskendada end tee ja konjakiga. „Õnneseen, et sobisin, eh? Kui mul oleks vanamees ja kolmteist lapselast, arvan, et oleksin pidanud selle edasi andma.“

      „Ja kas oleksite seda teinud?“

      „Ma ei tea. Õnneks mind ei pandud proovile. Arvan, et Newton ei pabistanud eriti. Enamik meie Oxfordi ja Cambridge’i puhtaverelistest on abielus oma tööga… Igatahes läheb kiri edasi. Seejärel teie või teie asendaja, otsige terves ülikoolis professoreid ja mehi, kellel on samuti vähe sidemeid. Otsige patrioote ja aumehi. Otsige humanitaarteadlasi ja neid, kes on uurinud ajalugu, ka matemaatikuid ja loodusfilosoofe. Mehi, kes on veetnud oma elu, mõeldes universumist ja selle toimimisest. Ja las nad olla vanad, nende aeg las jääda maiste murede jaoks lühikeseks. Leidke nad, isegi kui peate selleks Oxfordi mehi kaasama. Oxfordi, Hugh! Kujutad ette? Ise Trinity mees! Näed, kui tõsiselt ta seda võttis.“

      Hugh Stanton kehitas õlgu. Ta oli alati suhtunud oletatavasse rivaliteeti kahe „eliitülikooli“ vahel kui tüütusse ja mitteveenvasse teesklusse. Mis temasse puutus, siis need olid lihtsalt kõvasti enesega rahuloleva asutuse kaks poolt. See, kuidas nad teineteist vihkasid, oli tõesti vaid üks viis meelde tuletada ülejäänud maailmale, et miski muu pole tähtis.

      Professor McCluskey jätkas: „Kui olete kokku tulnud, siis te, rühm auväärseid vendi, peate täie tõsiduse juures looma salajase ordu. Ja selle ordu te nimetate Chronoseks selle järgi, kes oli aja jumal. Te, liikmed, kogunege rõivastatult vastavalt oma akadeemilisele positsioonile ja sündmuse tõsidusele. Pidutsege hästi, et oleksite heas tujus. Avage seejärel paberite pakk, mille ma teile pärandan, ja selles järjekorras, kuidas ma käsin. Tegutsege seejärel vastavalt oma südametunnistusele, nii nagu kõik head mehed Trinitys on alati teinud ja ma loodan, et teevad ka edaspidi. Teie teener Isaac Newton.“

      Professor McCluskey voltis pärgamendi kokku ja pani selle tagasi kannu. „Huvitav värk, eh?“

      „No kui see on tõsi, on see on paganama põnev,“ vastas Stanton. „Mis siis paberites seisis?“

      McCluskey naeratas. „Kas soovid liituda Chronose orduga?“

      Stanton kehitas õlgu. „Eeldan, et te tahate mu liitumist, sest olete mu siia kutsunud ja nii palju rääkinud, sest et ma olen üksik mees ilma ülalpeetavateta ja seetõttu selgelt välja valitud, et vastata Isaac Newtoni nõuetele.“

      Välja valitud, et vastata Isaac Newton nõuetele?

      Stanton ei suutnud uskuda, et ta seda ütles.

      „Nii,“ ütles professor McCluskey, „las ma räägin edasi. Jaanuaris tegin, nagu Isaac Newton käskis ja valisin liikmed välja. Kõik kuivikud, tolmuga kaetud õnnetud tegijad nagu ma ise, kellel ei ole muud elu kui kolledž. Ja ma korraldasin õhtusöögi. Tegin just nii, nagu Newton ütles – „täie tõsidusega“: küünlad ja palved, kena muusika ja suurepärane toit, ja kui olime lõpetanud söömise, avasime tema paberid.“

      „Pidulik hetk,“ ütles Stanton.

      „Jah. Pidulik hetk.“

      McCluskey pani klaasi käest ja tiris toanurgast lagedale puust kasti, umbes sama suure kui käsipagasi, tumedast tammepuust, ümber terasribad. Ta tõstis selle jalajärile enda ja Stantoni vahele.

      „Paberipakk oli selle sees?“

      „Jah. Newtoni kast, mida oli hoitud varjul selle korteri pööningul kolmsada aastat.“

      „Palju pabereid siis?“

      „Kui kuuled, mis seal kirjas on, arvan, et nõustud, et see kõik on hämmastavalt sisutihe.“

      Professor McCluskey pistis piibu uuesti endale hammaste vahele ja kummardus üle oma suure rinnapartii, tõstis kaane ja tõmbas välja veel ühe kollase pärgamendi.

      „Esimene asi, mille me leidsime, oli küsimus,“ ütles naine, ulatades pärgamendi Stantonile. „Ajalooline küsimus, kaasas kuri hoiatus pabereid mitte edasi vaadata, enne kui oleme sellele vastanud.“

      Stanton heitis pilgu pärgamendile. „Sama küsimus, mille te mulle esitasite.“

      „Täpselt. Kui saaksime minna tagasi ühte mineviku hetke ja midagi muuta, siis mis see oleks? Just minu moodi, eh? See vanapoiss oleks nagu teadnud, et just mina saan selle kirja avada.“

      „Ja kas te pakkusite vastuse?“

      „Jah. Tegelikult päris kähku.“

      „Ja edasi?“

      McCluskey lutsis mõnda aega keelega oma hambaid. Stanton nägi, et professor lausa nautis seda hetke.

      „Noh, see peab olema euroopalise tähtsusega asi, eks?“ ütles ta lõpuks. „Või siis Ameerikale tähtis. Olgem ausad, on see hea või halb, aga viimast poolt tosinat sajandit maamuna peal on kujundanud see, mida meile meeldib nimetada lääne tsivilisatsiooniks. Kas oled nõus?“

      „Jah, arvan sama.“

      „Muidugi


Скачать книгу