Sellised need mehed ongi. David Deida
Читать онлайн книгу.võin?” See ongi kolmas staadium, vastastikuse hoolimise ja armastuse staadium. Seda staadiumi kutsun ma „intiimseks osasaamiseks”. Läbi kinkimiste ja tähelepanuavalduste edastad sa kõige paremini oma armastust. Iga paar peaks seda vabalt katsetama. Näiteks enamik mehi, kes on armastuse nimel valmis enamaks kui „kohustuslikuks osaks”, tunnevad, et nad jagavad armastust, kui maksavad oma naise lõunasöögi eest või avavad talle ukse. Naised suhtuvad tavaliselt sellistesse žestidesse kui tähelepanuavaldustesse ja kingitustesse. Mehelikkusele on omane näidata mingi tegevusega, et ta hindab ja austab naiselikku kiirgust. Kui see ei muutu just rollimänguks, on palju võimalusi, kuidas teineteist tunnustada. Igal juhul ei ole see mehe ja naise vahel sümmeetriline. Näiteks kui naine avab oma mehele ukse, võib mees seda küll hinnata, kuid tõenäoliselt ei tunne ta selle juures midagi erilist. Sama hästi võiks see olla automaatuks. Lõppude lõpuks ei ole oluline, kes avab ukse või maksab lõunaarve. Väljaselgitamist väärib hoopis see, kumb teist seda tähelepanu- ja armastusavaldusena tajub ja kes teise teenimisest ise rohkem rõõmu tunneb.
Kas kunstnikud on alati naiselikud?
Iga töö, mida tahetakse hästi teha, vajab terviklikku energiat, täiel määral mehelikku ja naiselikku energiat. Toome näiteks kunstivaldkonna. Kui sa oled kunstnik ja sinus on liiga vähe mehelikku energiat, siis võid sa olla küll väga intuitiivne ja sensitiivne, kuid vaevalt suudad sa projekti lõpetada. Kui sinus on liiga vähe naiselikku energiat, siis tänu oma distsiplineeritud lähenemisele võid sa toota palju, aga sa ei suuda oma meediumisse suhtuda piisavalt sensitiivselt. Mehelikkuse ja naiselikkuse tasakaal nõuab hea kunstniku loovust, sensitiivsust ja distsiplineeritust. Kõik, mida me tahame hästi teha, nõuab tasakaalustatud mehelikkust ja naiselikkust. Kui sa näiteks oled võimekas administraator, siis ei saa sa oma töös läbi ka hea inimesetundmiseta, sensitiivsuseta. Teiste tundeelule häälestumise võime on naiselik omadus. Isegi siis, kui sul on eriti head organisaatorivõimed, ei saa sinust ilma selle naiseliku omaduseta iialgi päris head administraatorit. Tavaliselt on kõigil oma ala parimatel töötajatel täiel määral nii naiselikku kui ka mehelikku energiat.
Kas ma tõesti soovin enesele mehelikku meest?
Hinduistlikes müütides on väga ilusad meheliku ja naiseliku alge arhetüübid. Neis müütides koosneb Jumal nii mehelikust kui naiselikust poolest. Mehelikku nimetatakse Šivaks ja naiselikku šaktiks. Mehelikkus on teispoolne. Šiva on täiesti vaba, kuigi tungib kõikjale. Naiselik pool šakti on universumi energia. Mõnikord on teda nimetatud ka Parvatiks ja ta on Šiva naine. Maalidel ja skulptuuridena on teda kujutatud poolalasti, kauni naiseliku kehaga, ümbritsetud juveelidest. Puusade ja jalgade ümber kannab ta looritaolist rüüd ning sageli on ta kujutatud tantsivana. Hinduismis on mehelikkuse ja naiselikkuse, Šiva ja šakti vaheline mäng väljendatud väga selgelt. Jumala naiselik pool tantsib ja ahvatleb Šivat elama. Jumala mehelik pool tungib kõikjale, ka šaktisse ja tema tantsu. Teda meelitab kehastuma šakti andumus ja kiirgus. Nii on ka igapäevaelus. Šakti-taoline naine meelitab mehe tema peast tema südamesse. Ta meelitab mehe oma projektide ja abstraktsete ideede juurest reaalsesse ellu ja armusuhetesse. Teiselt poolt aga, kui naine on tujust ära, siis Šiva-taolise mehe huumorimeel ja armastus aitab tal sellest üle saada. Kujuta ette, et sa oled vihane. Sa jooksed oma tuppa ja lööd ukse pauguga kinni, käskides mehel end üksi jätta. Sinu mees võtab sind sõna-sõnalt, kehitab õlgu ja jalutab minema. Ta leiab endale mingi tegevuse või läheb sõpradega välja ja jätab sind maha jahtuma. Nüüd kujutle, et ta hoopis tuleb sinu vastuseisust hoolimata sinu tuppa, paneb oma käed ümber sinu ja vaatab armastavalt silma. Sa oled väga vihane ja võitled temaga, püüad teda eemale lükata ja võib-olla üritad lüüagi. Kuid tema jääb leebe kindlusega oma kohale. Rahulikult ja naeratades räägib ta sulle, kui väga ta sind armastab ja et ta jääb sind hoidma ja oma armastusest rääkima seni, kuni tunneb, et sina teda jälle armastad. Millist meest sa enesele soovid? Meest, kes sinu suletud ukse tagant ära läheb, või meest, kes rahustab sind ei millegi muu kui armastusega? Õiget meest või Šiva-taolist meest? Valik on sinu.
Miks on tal nii raske naisi austada?
Iidsetes kultuurides, kus naine ei olnud kohustatud tegutsema kui mees, pidasid nii mehed kui naised naiselikkust kalliks. Tänapäeval naiselikkust enam sedavõrd ei austata. Aegade jooksul on naine omandanud üha enam mehelikke tunnusjooni ja nii mehed kui naised on kaotanud oma sügava austuse naiselikkuse vastu. Enam ei saa naisele osaks sellist toetust, puutumatust ja hoolitsust kui siis, kui mõlemad partnerid austasid ja usaldasid naiselikkust.
Polariseeritud suhtes mees ja naine austavad teineteist ja kingivad end teineteisele. Üheks hüveks, mida naine võib oma mehele anda, on vabastada mees kohustusest olla liiga naiselik. Kui naine on oma naiselikus energias ja teeb enese ja oma mehe jaoks just seda, mis talle omane, siis teeb ta oma mehele sellega suurima kingituse. Siis jääb mees oma naisega seksuaalselt polariseerituks ja säilitab oma täiusliku ja tugeva meheliku energia. Ta jääb määravaks ja otsustavaks. Selleks et naine suudaks oma energiat anda, peab mees hoolitsema kõigi naise vajaduste eest, et naine saaks talle sobival ajal olla oma naiselikus energias. Teisisõnu, ta peab vabastama naise kohustusest olla ülemäärases mehelikus energias. Siiski pole tänapäeval mehelikkus ja naiselikkus eriti au sees. Näiteks on praegu väga vähestel meestel oma kindel ideaal, mis neid terviklikult, oskuslikult ja selgelt läbi elu saadaks. Nad on kaotanud võime juhtida oma elu, lähtudes oma kõrgeimast eesmärgist. Neil on raske austada sind kui naist sellepärast, et nad on kaotanud ühtekuuluvuse oma tõelise meheliku algega. Väga vähesed mehed elavad teadlikult viimistletud elu. „Kas mu elu on nii täiuslik ja terviklik, et ma võiksin täna surra?” Kuna mehelikkus on taandatud, siis on paljud mehed kaotanud oma selged ideaalid. Nad on kaotanud valmisoleku öelda: „See on minu kõrgeim tõde. Ma tahan seda jagada oma armastatud naisega ja selle ses maailmas teoks teha.” Samal ajal kui paljud mehed on kaotanud ühtekuuluvuse oma meheliku suundumusega, on paljud naised kaotanud ühenduse oma kehaga. Naiselikkus on väga kehakeskne, väga sensuaalne, elujõuline ja elurõõmus – väga elujanuline. Ometigi ei armasta tänapäeval paljud naised omaenese keha. Sinu suhe oma kehaga on sinu suhe sinu naiselikkusega. Meie kultuur on lubanud alla käia nii mehelikkusel kui naiselikkusel. See sõltub meist enestest, kas me suudame oma seksuaalsed tunnusjooned tagasi võita, tugevdada oma ideaale ja olla rahul oma kehaga. Sel juhul suudaksime austada partnerit oma sünnipärase seksuaalenergiaga, vabastades ta vajadusest olla loomuvastaselt mehelik või naiselik.
5. Kultuur on seksi vaenlane
Miks on meie intiimelu nii tuim?
Meie ühiskonnas on soositud mehelik käitumine. Kujutle meest ja naist tänaval kõndimas, mõlemad kannavad pintsakut ning diplomaati. See on tavaline vaatepilt igas suuremas Ameerika linnas. Aga mida arvaksite, kui mees ja naine mõlemad tänaval tantsiksid, laulaksid ja kõiki armastavalt kallistaksid, vahepeal peatudes, et mõnd lille nuusutada? See vaatepilt oleks üsnagi ebaharilik.
Isegi rannas ei näe sa inimesi tantsimas, laulmas, üksteisele päevitusõli kehale määrimas, ennast ja oma elu nautimas. Selle asemel võid sa rannas näha inimesi, kes on süvenenud raamatute ja ajakirjade lugemisse. Meie kultuur väärtustab mehelikkust nii meestes kui naistes.
Meie ühiskonnas võid sa kohata mehi, kes tunnevad ennast väga ebamugavalt omaenda ja teiste naiselike joonte suhtes. On ka naisi, kes ei väärtusta oma naiselikku poolt.
Enamik põllumajandusel põhinevatest kultuuridest on tundlikud aastaaegade vaheldumisele. Neis on nii naised kui mehed loodusega tugevalt seotud. Need kultuurid on naiselikumad. Kui keskkond, milles nad elavad, muutub modernsemaks, hakkavad inimesed loodusest eemalduma. Töö suunatakse abstraktsetele eesmärkidele. Ühiskond ja inimesed muutuvad rohkem ja rohkem mehelikuks, jättes oma senised tõekspidamised.
Kui mehe ja naise isiklik elu muutub mehelikuks, siis juhtub see ka nende intiimeluga. Liialt mehelik intiimelu on kuiv ja elutu.
Kui ühiskonna surve on moonutanud meie seksuaalset karakterit, kannatab selle all meie intiimelu. Kui me mõistame ja tunnetame nii oma mehelikku kui naiselikku poolt, suudame mõista, mis mõjub meie intiimelule hästi ja mis laostavalt.
Miks on kirg meie suhtest kadunud?
Traditsioonilistes