Vilja teine elu. Tiit Pruuli
Читать онлайн книгу.„Vaabina oli puhas kolhoosiküla. Kunagisest linnusest ja ajaloost meile lastele küll mingeid märke ei paistnud. Töökojad, viljakuivatid, laut … Ühes vanas hoones oli raamatukogu ja seal käidi ka kino näitamas.”
Võta mind pihlapuu rüppe
Kui Vilja 1977. aastal Vaabina kooli läbi-lõhki viielisena lõpetas, oli soojast šokolaadijõest järel üksnes hägune mälestus, aga arstiks tahtis ta endiselt saada. Seega otsustas ta minna Tartu meditsiinikooli ja kõigepealt õeks õppida. Vilja lõputunnistus oli nii hea, et sisseastumiseksameid polnud vaja teha, piisas dokumentide esitamisest.
Läks umbes kuu aega, enne kui Vilja ema sai aru, millise saatusliku vea ta on teinud, lubades oma ilusa ja kombeka tütre suurde linna ulaelu peale. Tartu meditsiinikooli ühiselamud olid tol ajal tõesti halva kuulsusega ja küllap jõudsid kuuldused sellest kuidagi ka emani.
Vilja meditsiiniõpingud katkesid seepeale sama äkitselt, nagu olid alanudki. Kui ta ühel nädalavahetusel taas Tartust koju sõitis, sai ta teada, et teda oodatakse juba Antsla keskkooli 9.b klassi. Ema oli koolidirektor Aksel Kersnaga kõik kokku leppinud ja Viljal polnud muud teha, kui ema sõna kuulata.
„See tüdruk oli tuumaplahvatus! Ma ei olnud kunagi näinud nii suuri, nii säravaid ja nii sõbralikke silmi! Ma ei olnud kunagi kohanud nii avali, nii heledat ja nii lahket naeratust! /…/ Ma olin kadunud mees.”
Antslaski hakkas Vilja elama kooli ühiselamus. Ta käis spordikoolis ja pärast õhtust trenni polnud enam aega ega jõudu jala või jalgrattaga seitsme kilomeetri pikkust koduteed ette võtta – õppimine oleks siis sootuks öö peale jäänud.
Treeneriks oli samuti koolidirektor Kersna, maailma parim innustaja ja nõuandja. Ega Antslas suurt enamat polnudki teha kui Kersna juures trennis käia või niisama aega surnuks lüüa.
Õppeainetest huvitasid Viljat enim kirjandus ning kunsti- ja muusikaajalugu. Üheks tema lapsepõlveunistuseks oli õppida pillimängu. Ja mitte mõnd niisama pilli, vaid ikka klaverit – pillide pilli. Aga klaveri ostmine oli nende kodus mõeldamatu. Kuna ema oli ise väga musikaalne, siis ostis ta tütrele lõpuks akordioni, millel mitte just üleliia andekas tüdruk mõned lood ära õppis. Aga see, et ema laulis kodus palju, meeldis talle ja jäi alatiseks meelde. Ja siit on võib-olla tulnud ka musikaalsete inimeste hindamine.
Vilja: „Vanasti oli ju köögilaua peal vakstu, mille peale sai joonistada – ma joonistasin sinna raamatust klaveriklahvid ja toksisin siis neid.”
Vahel oli Antsla külje all asuvas Linda kolhoosi kultuurimajas ka disko ja poisid tegid bändi. Sealt Vilja esimesel keskkoolisügisel elu esimese armastuse leidiski. See oli kolm aastat vanem koolivend Aivo, Antsla keskkooli abiturient, kes oli isegi maapoisi kohta väga lihtsakoelise mõtlemise ja olekuga, kuid see-eest ilusate pikkade lokkis juustega pilli- ja laulumees.
Vilja ja tema kõrval esimene armastus Aivo
See seiklus ei kestnud kauem kui kevadeni. Siis selgus, et saatusel on Vilja jaoks varuks midagi hoopis enamat. Teletäht Vahur Kersna, Vilja klassivend ja tõsine spordimees nagu ta koolidirektorist isagi, kirjeldab oma raamatus „7 X 7” seda 1978. aasta maikuu ööd nõnda:
„Oli klassiõde Margiti sünnipäev, mai keskel. Hõljusin poolsegasena Vilja läheduse hullutavas pilves. Nagu läbi paksu udu kaikus Margiti hääl, kui ta end klaveril saates laulis: „Võta mind pihlapuu rüppe …” Laulis ta terve õhtu tõesti vaid ühte ja sedasama laulu?
Keskööl, kui Viljat intrisse saatsin, see juhtus. Minu elu esimene suudlus kestis kaks tundi.”
Vilja mäletab, et teineteiseleidmine toimus siis, kui käidi klassiga Tartus Vanemuise teatris. Tagasiteel pimedas bussis hakati istumiskohti vahetama ja Vahur tuli Vilja lähedale istuma.
Vilja: „Meie asi läks kuidagi väga kiiresti edasi. Hakkasime koos trenni tegema, suusatasime praktiliselt iga päev, kui lumi oli maas. Meie elu koosneski sellest, et talviti pärast kooli suusatasime, siis oli paar tundi vahet ja siis tuli trenn hilise õhtuni. Sellele järgnes suur ja pikk-pikk minu internaati saatmine mööda pimedaid tänavaid.”
Uskumatu küll, aga Antsla keskkoolis polnud kuni tolle ajani ühtegi paari. Vähemalt avalikult mitte. Viljast ja Vahurist sai esimene ja ühtlasi säravaim paar, kes seal eales koos käinud.
Vilja: „Vahuri isa oli direktor, ema vene keele õpetaja, aga tema populaarsus ei põhinenud kindlasti mitte sellel. Pigem ta kannatas selle all, et ta vanemad olid samas koolis õpetajad. Mulle tundub, et ta tegigi vahel krutskeid ainult sellepärast, et mitte mingi paipoiss olla.”
Juba samal suvel kujunes välja kuuene sõpruskond. Vahur ja Vilja, Vahuri pinginaaber Jüri ja Vilja pinginaaber Margit, Sverdlovi-nimelise kolhoosi esimehe poeg Kuno ja tema pinginaaber Jüri.
Vilja ja Vahur nädalavahetusel tantsimas Kuno Laulu kodus, 1978
Vahur ja Vilja tantsimas Kuno kodus
Keskkooliaegne klassiõhtu
Vilja u 1978–1979. Foto Vahur Kersna
Teadlane Jüri Liiv: „Millalgi 1979. aasta talvel kohtasin ka esimest korda Viljat. Sõitsin Antslasse, kus Vahur siis elas. / …/ Mitu korda käisime tema klassikaaslastega Kaika kuppelmaastikul suusatamas. Sealt jäi Vilja mulle esimest korda mällu – suusadressis ja häbeliku naeratusega. Vilja oli tookord nii tagasihoidlik, et sain oma katsetele juttu üles võtta vaid ühesilbilisi vastuseid.”
Vahuri isa võttis Vilja kohe omaks, kuid emal läks harjumiseks aega – ta ei tahtnud oma ainsat poega mingile tavalisele tüdrukule anda. Kui Vahuri vanemad aga nägid, et Vilja tõttu ei langenud nende võsukese õppeedukus ja sportlik vorm, usaldati tema kätesse mõnel eriti heal laupäeval isegi pere Moskvitš. Sõpruskond sõitis sellega siis olengule Sverdlovi-nimelise kolhoosi esimehe tallu. Seal käidi saunas, pargiti kõht kolhoosiesimehe külmkapist head ja paremat täis, kuulati muusikat ja tantsiti. Mõni näppas baarikapist ka väikse napsu, aga joomine polnud popp. Seltskonna liidrid Vahur ja Vilja olid ju ikkagi innukad sportlased, kellel silme ees selge siht – Tartusse ülikooli.
Diplom, II koht talvises mitmevõistluses, 1980
Kuno Laul: „Üks klassivend tahtis ennast Vilja pärast ära uputada. Siis oli Vilja juba Vahuri pruut ja klassivennal hakkas endast nii hale, et ei olnud õigel ajal küüsi taha ajanud. Mees läks nii kurvaks ühel hetkel peale sauna siin minu juures, et ütles, et uputab ennast ära. Ikka ärples ja ärples, et läheb ja läheb ja ühel hetkel vaatame, et kadunud! Läksime siis igaks juhuks tiigi juurde, et kas on juba ära uputanud. Aga ta ähkis ja puhkis seal perve peal ja kui meid nägi, siis põrutas sisse kõige riietega „Mataki!””
Vahur ja Vilja Antsla staadionil trennis, 1979
Vilja mängib kitarri oma kodus Vaabinas, 1977
Nädalavahetus Kuno Laulu kodus, vasakult: Vahur, Vilja, Jüri Roon, Margit Silm, Jüri Hinn ja Kuno Laul
Klassiga laagris Antsla keskkooli päevil. Tagareas vasakult Margit Silm, Arved Lantson, Jüri Roon, Kuno Laul, Vilja. Esimeses reas