Ärata endas hiiglaslik vägi. Kuidas hetkega haka. Anthony Robbins
Читать онлайн книгу.foobiast, tõsta suhte kvaliteeti või üle saada kombest asju edasi lükata. Kõik need on väärt oskused ja kui oled lugenud raamatut „Sisemine jõud“, siis juba oskad seda. Ent kui loed selle raamatu mõttega lõpuni, siis leiad oma elus selle peamise, mis sõna otseses mõttes muudab kogu su elu tervikuna, kuigi oled teinud ühe väikese muutuse.
See raamat on selleks, et pakkuda sulle strateegiaid, mis aitavad luua, elada ja nautida sellist elu, millest sa praegu vaid unistad.
Sellest raamatust saad sa teada mitmeid lihtsaid ja erilisi strateegiaid, kuidas leida katsumuse põhjus ja muuta seda kõige väiksema jõupingutusega. Tõenäoliselt on sul väga raske uskuda, et muutes ainult ühte sõna oma tavalisest sõnavarast, võid otsekohe muuta kõiki emotsionaalseid mustreid. Või et muutes küsimusi, mida sa teadlikult või alateadlikult endale pidevalt esitad, võid muuta otsekohe seda, millele sa keskendud, ja sedakaudu igapäevaseid tegusid. Või et ühe uskumuse muutmisega võid tugevasti suurendada õnnetunnet. Järgmistes peatükkides õpid neid tehnikaid meisterlikult valdama, ja veelgi enam – tegema soovitud muutusi.
Ma alustan seda suhet sinuga suure lugupidamisega ning kahekesi läheme me oma kõige sügavama ja tõelisema potentsiaali avastamise ja teostamise retkele. Elu on kingitus ja pakub meile võimalusi ning privileegi vastutada ja anda midagi teistele, saades millekski enamaks kui praegu.
Niisiis, alustagem oma rännakut …
2
OTSUSED
TEE JÕU JUURDE
„Inimene on sündinud elama, mitte eluks valmistuma.“
Kas mäletad, kui Jimmy Carter oli veel Ühendriikide president, impeerium andis vastulöögi, Yoda ja Pac Man „Tähesõdadest“ olid vihased ning Brooke Shieldsi ja ta Calvin Kleini teksaste vahel „polnud mitte midagi“2? Ajatolla Homeini oli tulnud Iraanis võimule ja hoidis ameeriklasi pantvangis. Poolas tegi Gdanski laevatehase elektrik Lech Walesa midagi mõeldamatut: ta astus vastu kommunistlikule režiimile. Ta juhtis tööliste streiki ja kui tõkestati ta pääs tehasesse, ronis ta lihtsalt üle müüri. Paljud müürid on sellest ajast saadik maha lammutatud, kas pole?
Kas mäletad, kui kuulsid uudist, et John Lennon on mõrvatud? Kas mäletad, kui püha Helena mägi hakkas tuld purskama, tehes maatasa ligi nelisada ruutkilomeetrit? Kas sa juubeldasid, kui USA hokimeeskond võitis venelasi ja sai hiljem olümpiakulla? See oli 1980. aastal.
Mõtle hetkeks. Kus sa siis olid? Milline sa olid? Kes olid su sõbrad? Millised olid su lootused ja unistused? Kui keegi oleks sinult küsinud „Milline sa oled viieteist aasta pärast?“, mida oleksid sa öelnud? Kas sa täna oled selline, nagu sa tahtsid olla? Aastakümme möödub kiiresti, kas pole nii?
Võib-olla on olulisem küsida endalt: „Kuidas ma elan järgmise kümne aasta pärast? Kuidas ma elan täna, et luua homne, millele ma olen pühendunud? Mille eest ma seisan nüüd ja edaspidi? Mis on mulle praegu tähtis ja mis on mulle tähtis pikemas perspektiivis? Milliseid tegusid saan juba täna teha, mis kujundaksid mu saatust?“
Kümne aasta pärast, alates praegusest, jõuad sa kindlasti pärale. Küsimus on: kuhu? Kelleks sa oled saanud? Kuidas sa elad? Millele sa panustad? Praegu on aeg kujundada järgmised kümme aastat oma elust – mitte siis, kui need on möödas. Me peame püüdma hetke. Me oleme juba järgmise aastakümne alguses, ja me astume 20. sajandi viimastesse aastatesse! Varsti oleme me 21. sajandis, uues aastatuhandes. Aasta 2000 tuleb enne, kui arugi saame, ja kümne aasta pärast vaatame tagasi sellele päevale ja meenutame seda, nagu praegu teeme seda aastaga 1980. Kas sul on hea meel, kui vaatad tagasi möödunud kümnendile, või oled häiritud?
1980. aastate algul olin ma 19-aastane. Ma tundsin end üksildase ja rusutuna. Mul polnud üldse raha. Treenereid mul polnud, samuti mitte edukaid sõpru, mentoreid ega selgeid eesmärke. Ma kogelesin ja olin paks. Ent mõne lühikese aasta jooksul avastasin ma väe, mida kasutasin iga oma eluvaldkonna muutmiseks. Ja kui olin õppinud seda meisterlikult valdama, kasutasin seda oma elu täielikuks muutmiseks vähem kui aastaga. See oli vahend, mis tohutult tõstis mu enesekindlust ja sedakaudu mu suutlikkust hakata tegutsema ja saada nähtavaid tulemusi. Samuti kasutasin ma seda oma füüsilise heaolu saavutamiseks ja vabastasin end jäädavalt 17 kilost. Sellega võlusin ma ära oma unelmate naise, abiellusin temaga ja lõin perekonna, mida olin ihaldanud. Ma kasutasin seda väge oma sissetuleku kasvatamiseks tasandilt, mis on vajalik elus püsimiseks, rohkem kui miljoni dollarini aastas. Sellega pääsesin ma oma tillukesest korterist (kus pidin vannis nõusid pesema, sest kööki polnud) ja kolisin meie perekonna praegusesse koju, Del Mari. See üks erinevus tõi mind välja üksildusest ja tühisustundest ja andis mulle tänutunde uute võimaluste eest teha midagi miljonite inimeste heaks. Ja seda väge kasutan ma nüüd iga päev, et kujundada oma tulevikku.
Raamatus „Sisemine jõud“ tegin ma täiesti selgeks, et kõige võimsam viis oma elu kujundada on hakata tegutsema. Inimeste tegevuse tulemuste erinevus oleneb sellest, mida nad on teinud erinevalt teistest inimestest, kes on olnud samas olukorras. Erinevad teod annavad erinevaid tulemusi. Miks? Sest iga tegu on liikuma pandud eesmärk ja selle tõhusus oleneb mõjutustest, mis viivad meid kindlas suunas. Iga suund viib lõppeesmärgi – potentsiaalse saatuse teostamise juurde.
Põhimõtteliselt – kui tahame oma elu juhtida, siis peame pidevalt juhtima oma tegusid. Mitte see, mida teeme üks kord, ei kujunda meie elu, vaid see, mida teeme pidevalt. Põhiküsimus on seega: mis eelneb meie tegudele? Mis määrab ära selle, mida me ette võtame ja kelleks me seetõttu saame, ja mis on meie elu lõppeesmärk? Mis on teo ajend?
Vastus on muidugi see, millele olen kogu aeg vihjanud: otsustamise vägi. Kõik, mis su elus toimub – nii see, millest oled elevil, kui ka see, mis esitab sulle väljakutse – algab otsusest. Ma arvan, et su saatus kujuneb just otsustamise hetkedega. Otsused, mida sa teed praegu, iga päev, kujundavad su igapäevase enesetunde, ning ka selle, kelleks sa saad kümne aasta pärast ja hiljem.
Kui vaatad kümne aasta tagusele ajale, siis kas sinu arvates oleks su elu praegu täiesti teistsugune, kui oleksid tookord teinud teistsuguseid otsuseid? Võib-olla tegid sa näiteks ametialase otsuse, mis muutis su elu. Või sul ei õnnestunud seda teha. Võib-olla otsustasid, et abiellud – või lahutad. Võib-olla hankisid mõne helilindi, raamatu, või võtsid osa seminarist, mis muutis su uskumusi ja tegusid. Võib-olla otsustasid lapsi saada või oodata nendega karjääri nimel. Võib-olla otsustasid investeerida kodusse või ärisse. Võib-olla otsustasid alustada treeningutega või neist loobuda. Või otsustasid suitsetamisest loobuda. Võib-olla otsustasid kolida teisele maale või minna ümbermaailmareisile. Kuidas on need otsused toonud su sellesse punkti, kus oled praegu?
Kas oled viimase kümne aasta jooksul läbi elanud traagilisi ja rusuvaid sündmusi, kogenud ebaõiglust või lootusetust? Mina olen kindlasti. Kui nii, siis mida sa otsustasid nendega ette võtta? Kas sa läksid viimase piirini või lihtsalt andsid alla? Kuidas on need otsused kujundanud su praegust eluteed?
„Inimest ei kujunda olukorrad; inimesed kujundavad olukordi.“
Ma usun sügavalt, et need on meie otsused, mitte olukorrad, mis meie elusaatuse määravad. Me mõlemad teame, et on inimesi, kes on sündinud eelistega: neil on geneetilised eeldused, keskkondlikud eelised, perekonnast või suhetest tulenevad eelised. Ent me mõlemad teame ka seda, et me pidevalt kohtame selliseid inimesi, loeme ja kuuleme neist, kes on viletsatest oludest välja rabelenud, tehes uusi otsuseid, mida oma eluga peale hakata. Nendest on saanud inimloomuse piiramatu väe eeskujud.
Me võime muuta oma elu eeskujulikuks, kui otsustame seda teha. Kuidas? Lihtsalt tehes täna otsuseid, kuidas me hakkame elama kümne aasta pärast ja edaspidi. Kui sa ei tee oma tuleviku suhtes otsuseid, siis oled juba otsuse teinud, kas pole nii? Sa teed otsuse, et sind juhib keskkond, selle asemel et hakata ise oma saatust kujundama. Kogu mu elu muutus ühe päevaga – selle päevaga, mil määrasin
2
1980. aastate reklaamist – Tõlk.