Foogt. Maa ja taeva mõrsja. Esimene raamat. Mehis Tulk

Читать онлайн книгу.

Foogt. Maa ja taeva mõrsja. Esimene raamat - Mehis Tulk


Скачать книгу
küljes sellesama Ansu kõige lähemaks naabriks oli. Kodu poole lipates siunas Asso omaenese lolli alpust, sest teadis ju iga viimne kui sulaspoisski, et mida rohkem vastu talve, seda rutemini kippus külma pelgav päike loojangul metsa taha pugema ja hilist teekäijat pimeda peale jätma. Pimedas aga luusivad metsakoerad, nohistavad ringi puutondid ning kännujuurte all kükitavad verisilmsed kurad, kes vedelama südamega mehe ainuüksi oma külma hingeõhuga vaevata õnneks võtavad!

      Selleks ajaks, kui higist leemendav poiss end üle aidataguse lattaia vinnas ja läbi selga vajuva öö lauta hiilis, tahenesid hallide ratsameeste mantlid juba vanaperemees Ansu madalas tares, mille tahmunud koldekive noolis tavapärasest vägevam tuleleek.

*

      Leskmees Ans elas üksi pundenikutalus,5 mida ordukantsi ligiduse tõttu Linnuseks hüüti. Kunagisel Kõrgeveere tuulekargajal, kellel ligemale seitsekümmend suve ja talve turjal, olid abiks vaid kaks temaga pea sama vana sulast. Kui taadikestel oma tegemistes jaksu väheks kippus jääma, leidis külavanem neile alati abimehi. Sest Linnuse oli tähtis.

      Lõualuse põllu- ja karjamaid eraldas rabast ning seda piiravatest pajuaukudest metsatukk ja metsatukas konutav talu oli näinud ning kuulnud rohkem kui ükski ümbruskonnas elav inimene teadis või mäletas. Olnuks sel loendamatutest jalgadest tambitud maalapikesel suuauk küljes ja keel seal sees, võinuks ta kõneleda lugusid, mis naised ahhetama ja mehed pead vangutama oleksid pannud. Tahmunud kolde kõrval tukkuv raske laud, aga veel sagedamini mehekõrguste männilattidega piiratud õu olid juba aastaid olnud paigad, kus kihlakunna eri otstest Pöidele käima tulnud inimesed kokku said, sõnumeid vahetasid ja külajutte rääkisid.

      Kuid seda kõike tehti ikka päevavalges, kuna need jutud ei kartnud salakõrva ega peljanud salasilma, sest polnud kõverust, veel vähem kurja kavatsust, mille pärast sõnu oleks tulnud sosinaks tasandada ja pilke võõraste vaatajate eest varjata. Pealegi oli alati muigel näoga Ansust ning tema vähese jutuga sulastest teada, et nad suud mõistavad pidada ja sellest, mis neile kõrvu puutunud, kunagi liigset ei kõnele.

      Niisugune teadmine hõljus Linnuse kohal ka verekarva loojangu järel, mil pakane udust jäiseid nõelu lihvis ning inimeste ja lojuste hingeõhu nähtavaks muutis.

      Mustaks kulunud laual tukkus puuliud karaskitükkide ja suitsutatud lambakintsuga, selle ümber puutoobid rammusa mõduga. Laua ühes otsas lösutas hangunud tilkade lasus rasvaküünal, millele aga oli tuli veel külge panemata, sest koldeleek andis tarre nõnda palju valgust, et laua ümber istuvad mehed üksteise silmi ja nägusid vaevata ära tunda võisid.

      Sootaguse vägeva habemega vakusevanem Karusoo Vesse suskas suitsukintsu küljest lõigatud lihaviilaka hammaste vahele ja lasi aeglaselt suutäit mäludes pilgu üle vaikivate nõumeeste libiseda.

      Tema vastas istusid vana Manivolde ja noor Tiiderik, kuningameeste sulased Harjust, isand Johannes de Hawenpe mõisast. Meeste silmade all veikles tumedate varjudena mälestus rõskest paadiretkest üle jääkalkvel väina ning nende ihuliikmeid pitsitas väsimus peatusteta ratsasõidust mööda salajasi sooservi ja metsaradu.

      Vesse selja taga seisis kirjatundja Uulaf, kitsa näo ja esiletungivate põsesarnadega ojamaalane. Kümmekonna aasta eest oli munkade laev Soolarannas madalasse jooksnud, kloostripoiss vangi võetud ja Karusoole orjaks müüdud ning temast oli nüüdseks saanud vanema ustav sulane, kuigi ta ikka veel ei tohtinud juukseid ega meeste kombel habet kasvatada. Palja pea, sileda lõua ja säravate pruunide silmade tõttu paistis ta üsna poisikese moodi välja, kuid käsivarres oli tal täismehe ramm ja tema nobedatele jalgadele leidus kihlakunnas vähe võrdseid kõrvale panna.

      Uulafi peremees ise seevastu paistis turjale langevate tuhakarva juuste ja rinda katva laia habemeparraga esimesel pilgul vanem, kui ta õigupoolest oli. Karvadest puhtaks kaabitud põsed ja ninaalune näitasid parkunud neljakümneaastast nägu, kuhu aeg ei olnud jõudnud veel ülearu palju vagusid künda.

      Vesse vedas õhukese tera aegamisi läbi suu, pani noa enda ette lauale ja toetas ristatud sõrmedega pihud selle kõrvale.

      „Ma tervitan teid, kes te olete kutsumise peale siia tulnud!” Vanem köhatas hääle puhtamaks. „Te näete, et laua taga on ruumi, me lootsime siin päevaloojakuks näha veel mitmeid julgeid ja auväärt mehi. Ometi on need kohad tühjad…”

      Vesse kergitas käsivarsi ja nühkis sõrmeotsi aegamisi üksteise vastu.

      „Ja on jumalate kuri pilkamine, et meie kokkusaamise kibedaks tunnismeheks peab jääma ühe noore saare soost mehe oksatõmbamine,” jätkas ta raskelt.

      Mehed laua ääres ümisesid tõsisel ilmel. Kolde juures järil istuv Ans vappus hääletult köhida, viskas kuumavatele sütele paar kuiva männiroigast, mis aplalt praksudes ja sädemeid pildudes kohemaid tule külge võtsid ning hämara ruumi hulga valgemaks lõid.

      „Aga nõnda nagu sõna oli saadetud, on täna siin meie velled Harjust. Kuningameeste saadikud, kes ühise nõu pärast on saarde tulnud.”

      Vesse haaras mõdutoobi ja tõstis huultele.

      Preestri moodi lühikeseks pügatud heledate juuste ja lõuga piirava lühikese habemega turjakas Tiiderik, kes oma õhetavate punnpõskedega titte meenutas, ootas, kuniks vanem oli janu ära rüübanud, noogutas siis ja sõnas ladusas maakeeles: „Jumala halastus olgu meiega ja õnnistagu Püha Neitsi meie nõu ja tegu!”

      Aastatelt küll Manivoldest pea kaks korda noorem, oli just Tiiderik sõnumitooja, vana sulane nuiameheks kaasas. Ometi pani Vesse tähele, et Manivolde mitte tuimalt ja ükskõikselt mõdutoopi ei kummutanud, nagu sakste teenistuses olevatel mõõgasulastel tihtipeale kombeks oli, vaid et ta oma terashallide silmadega kõiki tares olijaid tähelepanelikult jälgis ja hoolega kuulas, mida üks või teine ütles. Tõsine tunnismees, taipas Vesse kiiresti, ja teadis, et sõnakehva hallpead tuleb palju terasemalt silmas pidada kui lobeda jutuga Tiiderikku.

      „Isand Johannes käskis kõigepealt ütelda, et ta Öseli vanematega siiamaani head kaupa teinud on. Ta käskis tänada saare laevamehi, kes meie ühise asja jaoks nii tarvilise merereisi suuremate raskuste ja tülita ära toimetasid, kartmatult ja ennast säästmata,” jätkas õhetav Tiiderik. „Iseäranis aga tahtis isand häid tervisi saata kiprile, keda Tuulelembiks kutsutakse. Saare vanemad peavad teadma, et meie isanda ja tema nõus olevate vasallide saadikud on Soome foogti6 juures hästi vastu võetud. Ja et nii Raaseburis kui Oobus oli sellesama kipri tarkus neile suureks abiks.”

      Ta patsutas Manivoldet õlale, too noogutas. Havipää vana sõjasulane teadis kiprit ehk isegi paremini kui mõni Pöide enda kihla- või peremees, rääkimata titenäoga Tiiderikust, kes suurustlevale jutule vaatamata polnud vana tuulekargajat oma ihusilmaga näinudki. Manivolde oli aga isand Havipää käsul suvise sõidu Soomemaale kaasa teinud. See oli olnud üks eriskummaline kaubareis kipakavõitu laevaga, mida saare laevnikud ise küll hellitavalt Vesipulliks kutsusid, mis aga Lübecki ja Visby vägevate kaubakogede kõrval pigem kesise kalapaadi mõõtu oli. Sellele vaatamata tüüris kipper Tuulelemb laevukese kartmatult otsejoones suurele merele ja mõistis seda väheste nappide käskudega nõnda hästi lainetele sättida, et reisijad – lisaks Manivoldele ja kahele kuningamehele ka üks Padise kloostrivend – esialgse hirmu unustasid ning leidsid mere soolase lõhna ja priske lõunatuule, mis leebe soojusega nende palgeid silitas, õige mõnusa olevat. Kuniks merehaigus nad halastamatult laevaparda külge naelutas. Kloostrivend ei saanudki sellest vaevast lahti ning lõi jälle näost roheliseks, niipea kui jala uuesti laeva sai ja lainelõmm talle südamesse jõudis. Seepärast oli ta ka kõik need kümme päeva, mis Vesipull Haapsalist Raseborgi, siis Åbosse ja tagasi seilas ning Soomemaa kaljusaarte vahel loksus, peaaegu söömata, mis temas veelgi suuremaid kannatusi tekitas, tehes kõvasti nalja Uusimaa foogtile ja Åbo kapitaanusele, kes meretagustele külalistele mõnede väheste viisakuste kõrval ka süüa lasid pakkuda. Õnnetu munga jaoks oli asi muidugi naljast kaugel ja kui poleks olnud kipper Tuulelembi ning tema väikest pudelit kibeda „mererohurüüpega”, oleks ta oma ülesandega ilmselt üsna kimpu jäänud.

      „Jah, nii on… Ja seepärast on isandal soov, et… ee… tema poolt erilise tänu märgiks…


Скачать книгу

<p>5</p>

Väiketalu, mille aastamaks maaisandale oli pund (umbes 160 kg) vilja.

<p>6</p>

Rootsi kuninga Magnus IV Erikssoni (valitses 1318–1364) Soome asehaldur Dan Niklisson Åbos (Turus).