Що ти кажеш після привітання? Психологія людської долі. Ерік Берн
Читать онлайн книгу.грошей у нього залишиться в кишені, коли він вийде з казино на вулицю. Жінка, яка розлучається, не є невдахою, якщо вона тільки не казала: «Я ніколи не розлучатимуся». Якщо вона заявляла: «Одного дня я кину роботу і більше ніколи не працюватиму», то її аліменти означатимуть, що вона є переможницею, адже досягла того, що збиралася зробити. Оскільки вона не уточнювала, як саме збирається цього досягти, ніхто не може називати її невдахою.
Ґ. Позиції за участю трьох гравців
Досі ми мали справу лише з позиціями, де беруть участь два гравці: Я і Ти. Але поняття позиції нагадує акордеон і може розширюватися настільки, що охоплює широкий спектр позицій (окрім головних чотирьох), які так само відрізняються одна від одної, як і люди у світі. Отже, якщо перейти до розгляду позицій за участю трьох гравців, то дістанемо такі ось комбінації:
1а. «Я+, Ти+, Вони+». Це позиція демократичної спільноти дружної родини, такий собі ідеал, до якого прагнуть сила-силенна людей, її сформульовано фразою: «Ми всіх любимо».
1б. «Я+, Ти+, Вони–». Це упереджена, снобістська чи бандитська позиція демагога, що формулюється як: «Та кому вони потрібні?»
2а. «Я+, Ти–, Вони+». Це позиція агітатора або опозиціонера, а іноді й місіонерів різного ґатунку. «Ви недобрі люди порівняно з он тими, іншими».
2б. «Я+, Ти–, Вони–». Це позиція самотнього, самовдоволеного критика, зарозумілість у чистому вигляді. «Усі мають схилятися переді мною і наслідувати мене такою мірою, якою це можливо для нижчих за мене людей».
3а. «Я–, Ти+, Вони+». Це святий або мазохіст, який сам себе карає; меланхолічна позиція у чистому вигляді. «Я – найнікчемніша людина в цілому світі».
3б. «Я–, Ти+, Вони–». Це рабська позиція людей, які вирішують працювати за винагороду через снобізм, а не через необхідність. «Я принизив себе, і ти добре мене винагородив, не те, що ці уламні люди».
4а. «Я–, Ти–, Вони+». Це позиція рабської заздрості, а часом і політичної дії. «Вони ненавидять нас, бо ми не такі божевільні, як вони».
4б. «Я–, Ти–, Вони–». Це позиція циніків або тих, хто вірить у долю чи первородний гріх. «У нас немає нічого доброго».
Також існують нестабільні позиції за участю трьох гравців; деякі з них є гнучкими і дають шанс іншому. Наприклад:
1? «Я+, Ти+, Вони?». Це євангелістська позиція. «Зі мною і з тобою все гаразд, але ми не знаємо про них, доки вони не продемонструють свої особисті якості чи не приєднаються до нас».
2? «Я+, Ти?, Вони–». Це позиція аристократичного класу. «Більшість людей недобрі, але щодо тебе я почекаю, доки ти себе покажеш».
Таким чином, маємо чотири позиції з двома гравцями і вісім із трьома, загалом дванадцять, із математичною ймовірністю аналогічної кількості гнучких позицій з одним знаком «?», ще шість із двома знаками «?» («Я+, Ти?, Вони?») й одну з трьома знаками «?» – остання стосується людини, яка відчуває, що їй важко визначити свої взаємини з іншими. Загалом це дає 31 можливий тип – достатньо, щоб зробити життя цікавим. Це розмаїття стає ще більшим, коли ми починаємо