Listy z podróży do Ameryki. Генрик Сенкевич

Читать онлайн книгу.

Listy z podróży do Ameryki - Генрик Сенкевич


Скачать книгу
nocami krążą na kształt wilków lub złych duchów koło indyjskich wigwamów.

      Taka jest historia Nelly, godna pióra Coopera lub Gabryela Ferry. Niezawodnie prawdy w niej niewiele, a może i nic wcale; to tylko pewna, że na owe gorączkowe stosunki, wśród których miała wykwitnąć, patrzyłem własnymi oczyma. W wagonach pędzących do Omaha, a stamtąd przez Sioux City do Czarnych Gór nie brakowało nawet i dobrych myśliwców, o jakich wspomina historia Nelly. Kilku z nich siedziało spokojnie w smoking-waggonie kurząc fajki lub drzemiąc. Ubrani byli w futrzane czapki, w pasy ze skóry bawolej i w futrzane kaftany. Obok jakiś długowłosy gambuzino wygrywał na gitarze. Chwilami zdawało mi się, że śnię lub czytam powieść. Nagle jednak jeden z moich zmysłów, podrażniony w okropny sposób, przekonał mnie, że wszystko to jest najregularniejszą rzeczywistością.

      Było to jeszcze w Jowa, ale już na zachodnim jej krańcu i pośród nocy. Wjechaliśmy w okolicę skunksów i czy to pociąg przejechał jedno z tych zwierzątek, czy też znajdowało się ich mnóstwo w pobliżu, dość że tak okropny zapach napełnił wagony, iż prawie niepodobna było oddychać. Osłoniwszy nosy chustkami, czuliśmy tę obrzydliwą woń nawet w ustach. Próbowałem otworzyć okno: było to jeszcze gorzej. Chciałem przynajmniej wynagrodzić sobie przykrość widokiem zwierzątek, ale przez okno wagonu widziałem tylko step porosły wrzosem i oblany światłem księżyca, zresztą ani żywej duszy. Francuz mówił mi, że na najbliższej stacji zapewne je mają, żywe lub przynajmniej skóry, że zatem będę je mógł widzieć. Stąd wpadliśmy na rozmowę o tych zwierzętach. Skunks, a raczej dość brzydko nazywany po polsku: śmierdziel amerykański, jest to dość duże, mające około jednej stopy długości zwierzę drapieżne z rodzaju kun. Żywi się ptakami, jajami oraz niszczy mnóstwo szczurów, chomików, ziemnych wiewiórek i świstaków, czyli stepowych piesków, z którego to względu jest nawet pożyteczny, zwierzątka te bowiem robią ogromne szkody w polach. Niektóre gatunki, a mianowicie tak zwany czarny skunks, dostarcza dość drogich i pięknych futer, które dobrze są znane w Warszawie. Ale skunksy z Jowy są łaciaste, białe z czarnym lub nakrapiane biało na grzbiecie, pod brzuchem zaś i na piersiach zupełnie białe.

      Z przyczyny tej pstrocizny skóry są na nic nieprzydatne, nikt więc na nie nie poluje i dlatego mnożą się, jak im się samym podoba. Między zwierzętami nie mają groźnych nieprzyjaciół, a raczej mają doskonałą broń przeciw najgroźniejszym w owym okropnym zapachu i w łatwości, z jaką zatruwają nim przy każdym silniejszym wzruszeniu powietrze. Francuz, który dobrze znał zwyczaje indyjskie, spędził bowiem między czerwonymi czas dość długi, zapewniał mnie, że Indianie jednakże jedzą je z wielkim apetytem. Z początku nie chciałem temu wierzyć, teraz jednak przekonałem się, że tak Indianie, jak Chińczycy jedzą wszystko, co tylko jest dość miękkie, żeby się dało pogryźć.

      Po pół godziny drogi przejechaliśmy wreszcie tę zapowietrzoną okolicę skunksów. Przez okna wagonu wpływało czyste, chłodne stepowe powietrze. Aż też i noc poczęła blednąć. Na wschodnim krańcu nieba pojawił się biały pasek przedświtu. Nie był on jeszcze świetny ani złoty, ani różowy, ale już zdawało się mówić stepom i niebu : "Fiat lux!" Wyszedłem na platformę wygonu. Długa, smutna droga kolei, ginąca w oddali z szeregiem słupów telegraficznych w kształcie krzyżów, coraz więcej i więcej wychylała się z cienia. Zresztą brzasku nie witały tu ani głosy ptaszków, ani szmer liści błyszczących od rosy porannej. Okolica tu martwa, pusta, bez drzew i wody. Ciszę przerywał tylko gorączkowy oddech lokomotywy, która zdawała się pożerać przestrzeń z jakąś zawziętością i gniewem. Długo jeszcze wpatrywałem się w drogę, którą wychyliwszy się z wagonu mogłem widzieć doskonale aż do krańców horyzontu. Nic smutniejszego jak taka droga na stepie. Do słupów telegraficznych przybijają tu u góry poprzeczne ramię dla dzwonków, co, jak wspomniałem, słupom nadaje kształt krzyżów. Otóż spojrzawszy naprzód, widzisz tylko szarą, nieskończoną równinę, porosłą wrzosem, przytrzaśniętą miejscami śniegiem, a na równinie krzyże i krzyże, jak okiem dojrzysz, całe szeregi smutne, cmentarne – i nic więcej prócz tych krzyżów, które zdają się być szlakiem wiodącym w krainę śmierci lub mogilnikami na grobach wędrowców. Bo też i są nagrobkami: Stoją one na mogiłkach pierwotnych dzieci tej ziemi. Gdzie tylko taki krzyż się pojawi, tam giną ludy, lasy, bizony, ginie dziewiczość ziemi, a wczorajsza wielka cisza zmienia się w gwar handlujących, kupujących, oszukujących i oszukiwanych. Na grobach Indian uczony profesor wykłada prawo narodów; w legowisku lisa zakłada kancelarię adwokat; tam, gdzie wilk mieszkał, duchowny pasie owieczki – i hejże ha! owa ludzka gonitwa za wszystkim, co wydaje się szczęściem, gonitwa tak skuteczna, jak psa za własnym ogonem. Ale nim te wszystkie Schopenhauerowskie i Hartmanowskie myśli przeszły mi przez głowę, zrobił się dzień prawie zupełny. Światło w wagonach stawało się coraz więcej różowe, aż wreszcie omdlało zupełnie. Zbójeckie twarze awanturników wydawały się blade i pomęczone; tymczasem pociąg stanął: dojechaliśmy do Ketchum, małej stacji leżącej na skraju Jowy, niedaleko od Omaha.

      I tu czekały nowe tłumy awanturników, tak że musiano przyprzęgać wagony, co zabrało sporo czasu. Była to dla mnie prawdziwa radość połączona z niespodzianką, w Ketchum bowiem ujrzałem po raz pierwszy dzikich Indian.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

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
Скачать книгу