Mocni ojcowie, mocne córki. Meg Meeker
Читать онлайн книгу.są odpowiedzialne za 99 procent wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet.
* Nastolatka jest narażona na większe ryzyko zachorowania na chorobę przenoszoną drogą płciową, ponieważ błona okrywająca jej szyjkę macicy (epitelium) jest jeszcze niedojrzała. W okresie nastoletnim dziewczęca szyjka macicy pokryta jest warstwą bardzo delikatnej śluzówki, która powoli dojrzewa i jest stopniowo zastępowana innym rodzajem błony śluzowej, bardziej odpornym na wirusy i bakterie. Ostateczną dojrzałość osiąga dopiero wtedy, gdy kobieta jest w wieku dwudziestu kilku lat.
* Jeśli dziewczyna zażywa doustne środki antykoncepcyjne przez ponad pięć lat, prawdopodobieństwo, że zachoruje na raka szyjki macicy, wzrasta czterokrotnie . Jest to przypuszczalnie spowodowane dużą liczbą partnerów i nieprawidłowym korzystaniem z prezerwatyw.
* Aż 90 procent osób zarażonych wirusemherpes typu 2 nie jest tego świadomych.
* Czterdzieści pięć milionów osób w Ameryce jest zarażonych wirusem herpes typu 2, prawie milion osób zostaje zarażonych każdego roku.
Depresja
* 35,5 procent wszystkich dziewcząt ze szkół średnich doświadczało uczucia smutku i beznadziei, trwającego dłużej niż dwa tygodnie. Wielu lekarzy określa to mianem depresji klinicznej. 12,4 procent Afroamerykanek, 18,6 procent kobiet rasy białej i 20,7 procent Latynoamerykanek w USA miało w ciągu ostatniego roku narzucające się, uporczywe myśli samobójcze.
* Zaangażowanie się w przedwczesną aktywność seksualną znacznie powiększa ryzyko depresji.
* 11,5 procent młodych kobiet próbowało w ostatnim roku popełnić samobójstwo.
Alkohol
* 27,8 procent uczniów szkół średnich (dziewcząt i chłopców) piło alkohol przed osiągnięciem trzynastego roku życia.
* W ostatnim roku 74,9 procent uczniów szkół średnich (dziewcząt i chłopców) piło alkohol raz lub więcej razy w ciągu jednego dnia lub kilku dni z rzędu.
* W ostatnim miesiącu 44,6 procent uczennic szkół średnich piło alkohol raz lub więcej razy w ciągu jednego dnia.
* W ostatnim miesiącu 28,3 procent uczniów szkół średnich (dziewcząt i chłopców) piło alkohol pięć lub więcej razy w ciągu jednego dnia .
Narkotyki
* 8,7 procent uczniów szkół średnich zażywało kokainę w różnej postaci.
* 12,1 procent uczniów szkół średnich wąchało narkotyki raz lub więcej razy.
Media (telewizja, komputery, filmy, gry wideo, muzyka)
* Dzieci spędzają średnio 6,5 godziny dziennie z mediami.
* Przez 26 procent tego czasu korzystają z więcej niż jednego urządzenia jednocześnie . Oznacza to, że 8,5 godziny obcowania z mediami dziennie zostaje ograniczone do 6,5 godziny (jest to równowartość jednego pełnego etatu w pracy).
* Dzieci spędzają ponad 3 godziny dziennie, oglądając telewizję.
* Dzieci czytają średnio 45 minut dziennie.
* Dzieci, które mają telewizor w swoim pokoju, oglądają telewizję średnio półtorej godziny dłużej niż dzieci, które nie mają telewizora w swoim pokoju.
* 55 procent domów ma płatne kanały filmowe telewizji kablowej, takie jak HBO.
* Kanały tego typu przez 85 procent swojego czasu antenowego pokazują sceny przemocy (najwięcej ze wszystkich kanałów).
Te niepokojące dane można mnożyć w nieskończoność, ale niektóre trendy powoli wydają się odwracać. Wiele szkół wdraża własne programy przeciwdziałania przemocy i tworzeniu się gangów; powstają też programy zniechęcające młodych do picia alkoholu, palenia papierosów czy zażywania narkotyków. Liczba nastolatek w ciąży i liczba młodych ludzi podejmujących aktywność płciową mogą się trochę zmniejszać, jednakże te zmiany wskaźników nie są wystarczające. Twojej córce nadal grozi ogromne niebezpieczeństwo – i to ojcowie muszą stanąć między swoimi córkami a współczesnym, toksycznym światem.
Nie sądź, że nigdy nie uda ci się zwalczyć wpływu rówieśników czy siły popkultury. To prawda, że telewizja (np. MTV), muzyka, filmy i czasopisma mają ogromny wpływ na to, jak dziewczyny postrzegają siebie, jakie noszą ubrania, a nawet na ich oceny – jednak ich oddziaływanie jest ciągle stosunkowo niewielkie w porównaniu z wpływem, jaki na córkę ma ojciec. Przeprowadzono wiele badań na ten temat – i ojcowie nadal wygrywają. Wpływ kochających i troskliwych ojców na życie ich córek jest kluczowy dla dziewcząt w każdym wieku.
Młodsze dziewczęta
* Kilkulatki wychowywane w bezpiecznej obecności ojca lepiej dają sobie radę w trudnych sytuacjach.
* Sześciomiesięczne niemowlęta wypadają lepiej w testach na rozwój umysłowy, jeśli ojcowie angażują się w opiekę nad nimi.
* Gdy ojcowie są stale obecni w rodzinie, dzieci radzą sobie lepiej ze stresem.
* Dziewczęta, którym ojcowie dają poczucie ciepła i bezpieczeństwa, osiągają lepsze wyniki w nauce.
* Dziewczęta, które są blisko swoich ojców, ujawniają mniej zachowań nerwicowych i wycofanych.
Starsze dziewczęta
* Wzajemna bliskość rodziców jest pierwszym i najważniejszym czynnikiem powstrzymującym dziewczęta przed zaangażowaniem się w seks przedmałżeński lub w narkotyki i alkohol .
* Dziewczęta mające kochających i opiekuńczych ojców są bardziej asertywne.
* Wśród dziewcząt, które czują, że ich ojcowie bardzo się o nie troszczą, i które czują się z nimi związane, notuje się zdecydowanie mniej prób samobójczych i mniej przypadków niezadowolenia ze swojego wyglądu, depresji i poczucia niskiej wartości; zdecydowanie rzadziej sięgają one po alkohol lub narkotyki, nie miewają zaburzeń wagi.
* Dziewczęta, w których wychowanie zaangażowani są ojcowie, mają dwa razy większą szansę na ukończenie szkoły.
* Poczucie własnej wartości u dziewczyny jest najlepiej stymulowane fizyczną czułością (przytulenie, poklepanie po plecach, uścisk ręki) okazaną przez ojca .
* Dziewczęta mające dobry wzorzec ojca czują się bardziej chronione, mają wyższą samoocenę, a także większą szansę dostania się na studia, a ryzyko, że ich nie ukończą, jest mniejsze.
* Dziewczęta, które mają zaangażowanych ojców, mają wyższe umiejętności matematyczne i umiejętność wysławiania się oraz lepiej wykorzystują swoje zdolności intelektualne.
* Chociaż aż 21 procent dzieci w wieku od dwunastu do piętnastu lat stwierdziło, że ich największym zmartwieniem jest niewystarczająca ilość czasu spędzanego z rodzicami, to tylko 8 procent rodziców przyznało, iż ich największym zmartwieniem jest niedostateczna ilość czasu spędzanego z dziećmi.
* Dziewczęta, których rodzice rozwiedli się lub rozstali przed ukończeniem przez nie dwudziestego pierwszego roku życia, żyją krócej o cztery lata.
* Dziewczęta, które mają dobrych ojców, znacznie rzadziej ostentacyjnie zwracają na siebie uwagę mężczyzn.
* Ojcowie pomagają swoim córkom stać się bardziej kompetentnymi i mocniej skupionymi na osiągnięciu zamierzonych celów, co sprawia, że łatwiej im jest osiągnąć sukces w dorosłym życiu .
* Dziewczęta, które mają zaangażowanych ojców, dłużej odkładają inicjację seksualną i w związku z tym rzadziej zachodzą w przedwczesną ciążę. Prawdopodobieństwo utraty dziewictwa przed ukończeniem szesnastu lat przez nastolatki, które mieszkają z obojgiem