21 спосіб мислити креативно. Майкл Микалко
Читать онлайн книгу.завданням: «У який спосіб я міг би розробити унікальний продукт харчування?».
Слово «унікальний» він замінив на «дивний», а слово «розробити» – на «перетворити» і сформулював завдання вже так: «Як перетворити продукт харчування у щось дивне?»
Почав думати про все те, що могло б його здивувати, а тоді про продукти харчування, які могли б здивувати споживачів. Наприклад, на нього справило б велике враження, якби якийсь звичний предмет набув незвичної форми, скажімо, літак мав би обриси корови. Так само він здивувався б, якби знайомий продукт харчування мав незвичну форму, коли б, скажімо, банан мав форму булки, помідор – форму піраміди, а картоплина – форму квадрата. Такі думки наштовхнули його на ідею про квадратні яйця.
Він придумав варені квадратні яйця з жовтками всередині з терміном зберігання протягом 21 дня, які можна було підігрівати в мікрохвильовій пічці (на відміну від звичайних яєць, які при нагріванні в пічці «вибухали»).
Лишень змінивши кілька простих слів можна отримати підказку для вироблення нових ідей. Це таке собі додавання кількох родзинок у прісне тісто формулювання.
Колись самурая навчали тримати всі свої відчуття напоготові. Його уява мала бути винятково широкою, аби він зміг швидше виявити несподіваний напад чи несподіване пересування ворога, ніж у випадку, коли б він був зосереджений на якомусь одному об’єктові.
Для того щоб тримати розум відкритим для всіх можливостей, потрібно «розтягти» завдання, запитуючи «чому?». Запитання «чому?» допоможе визначити головну мету й дозволить розібратися з усілякими припущеннями. А це, своєю чергою, уможливлює переосмислення завдання.
Припустімо, що перед вами стоїть проблема: «У який спосіб я міг би продати більше комп’ютерів IBM?»
Крок перший: Чому я хочу продати більше комп’ютерів IBM. «Тому що загальний обсяг продажу зменшується».
Крок другий: Чому я хочу продавати більше комп’ютерів? «Тому що я хочу збільшити обсяги продажу».
Крок третій: Чому я хочу збільшити обсяги продажу? «Щоб поліпшити стан наших справ».
Крок четвертий: Чому я хочу поліпшити стан наших справ? «Щоб підвищити рівень свого добробуту».
Крок п’ятий: Чому я хочу підвищити рівень свого добробуту? «Для того щоб заможно жити».
Тепер запитання можна сформулювати так:
«У який спосіб я міг би продати більше комп’ютерів?»
«У який спосіб я міг би збільшити обсяги продажу?»
«У який спосіб я міг би поліпшити стан наших справ?»
«У який спосіб я міг би підвищити рівень свого добробуту»
«Що я міг би зробити, щоб заможно жити?»
Ідея полягає в тому, щоб вийти на належний рівень абстракції і зайняти найліпшу точку огляду, з якої чудово видно суть проблеми. Фраза на зразок «підвищення свого добробуту» дозволяє вашому мисленню охопити більше можливостей, ніж фраза «потрібно продати