Krzyżacy, tom drugi. Генрик Сенкевич

Читать онлайн книгу.

Krzyżacy, tom drugi - Генрик Сенкевич


Скачать книгу
tylko sapanie stało się szybsze.

      Zygfryd był człowiekiem nieustraszonym; nie bał się śmierci, ale i jego odwaga i panowanie nad sobą wyczerpały się już do dna tej strasznej nocy. Przez głowę przeleciała mu myśl, że drogę zastępuje mu Rotgier, i włosy zjeżyły mu się na głowie, a czoło okryło się zimnym potem.

      I cofnął się prawie do samego wyjścia.

      – Kto tam? – zapytał zdławionym głosem.

      Lecz w tej chwili coś pchęło go w piersi z siłą tak straszliwą, że starzec padł zemdlony na wznak przez otworzone drzwi, nie wydawszy ani jęku.

      Uczyniła się cisza. Potem z wieży wysunęła się jakaś ciemna postać i chyłkiem poczęła umykać ku stajniom leżącym obok cekhauzu243 po lewej stronie dziedzińca. Wielki brytan Diedericha popędził za nią w milczeniu. Drugi pies skoczył za nimi również i zniknął w cieniu muru, ale wkrótce zjawił się znowu ze łbem spuszczonym ku ziemi, biegnąc z wolna z powrotem i jakby wietrząc pod ślad tamtych. W ten sposób zbliżył się do leżącego bez ruchu Zygfryda, obwąchał go uważnie i wreszcie, siadłszy przy jego głowie, podniósł paszczę w górę i począł244 wyć.

      Wycie rozlegało się przez długi czas, napełniając jakby nową żałością i zgrozą tę posępną noc. Na koniec zaskrzypiały drzwi ukryte we wnęku wielkiej bramy i na dziedzińcu zjawił się odźwierny z halebardą245.

      – Mór246 na tego psa! – rzekł. – Nauczę ja cię wyć po nocy.

      I nastawiwszy ostrze, chciał pchnąć nim zwierzę, lecz w tej samej chwili ujrzał, iż ktoś leży w pobliżu otwartych drzwiczek baszty.

      – Herr Jesus!247 co to jest?…

      Pochyliwszy głowę, spojrzał w twarz leżącego człowieka i począł krzyczeć:

      – Bywaj248! bywaj! ratunku!

      Po czym skoczył do bramy i jął targać z całych sił za sznur dzwonu.

      Rozdział ósmy

      Jakkolwiek Głowaczowi pilno było do Zgorzelic, nie mógł jednakże jechać tak prędko, jakby chciał, albowiem drogi stały się niezmiernie trudne. Po zimie ostrej, po mrozach tęgich i po śniegach tak obfitych, że chowały się pod nimi całe wsie, przyszły wielkie odwilże. Luty, wbrew swojej nazwie, nie okazał się bynajmniej lutym249. Naprzód powstały mgły gęste i nieprzeniknione, potem dżdże prawie ulewne, od których w oczach tajały białe zaspy, w przerwach zaś między ulewami dął wicher, taki, jaki zwykł dąć w marcu, więc przerywany, nagły, któren250 zganiał i rozganiał nabrzmiałe chmury po niebie, a na ziemi wył po zaroślach, huczał po lasach i pożerał śniegi, pod którymi niedawno jeszcze drzemały konary i gałęzie w zimowym cichym śnie. Poczerniały też wnet bory. Na łąkach marszczyła się szeroko rozlana woda, wezbrały rzeki i strumienie. Radzi251 byli z takiej obfitości mokrego żywiołu tylko rybitwowie252, natomiast inna wszelka ludność, trzymana jakby na uwięzi, przykrzyła sobie po domach i chatach. W wielu miejscach od wsi do wsi można się było dostać tylko łodzią. Nie brakło wprawdzie nigdzie grobel253 ani gościńców przez bagna i bory poczynionych z pni i okrąglaków254, ale teraz groble rozmiękły, a pnie na nizinnych miejscach pogrzęzły w rozmokłych młakach255 i przejazd przez nie uczynił się niebezpieczny albo i wcale niepodobny256. Szczególniej trudno było posuwać się Czechowi w jezierzystej Wielkopolsce, gdzie każdej wiosny roztopy bywały większe niż w innych stronach kraju, a przeto257 i droga, zwłaszcza dla konnych, cięższa.

      Musiał też często zatrzymywać się i czekać po całych tygodniach bądź to po miasteczkach, bądź po wsiach u dziedziców, którzy zresztą przyjmowali go wraz z jego ludźmi, wedle obyczaju, gościnnie, radzi słuchając opowiadań o Krzyżakach i płacąc chlebem i solą za nowiny. Za czym wiosna dobrze już zapowiadała się na świecie i zbiegła większa część marca, zanim znalazł się w pobliżu Zgorzelic i Bogdańca.

      Biło mu serce na myśl, iż niebawem ujrzy swoją panią, bo choć wiedział, że nie dostanie jej nigdy, tak jak nie dostanie i gwiazdy z nieba, jednakże wielbił ją i kochał z całej duszy. Postanowił jednak zajechać naprzód do Maćka, raz dlatego, że do niego był wysłany, a po wtóre, że prowadził ludzi, którzy mieli zostać w Bogdańcu. Zbyszko po zabiciu Rotgiera zabrał był jego orszak wynoszący wedle przepisów zakonnych dziesięć koni i tyluż ludzi. Dwaj spomiędzy nich odwieźli ciało zabitego do Szczytna, pozostałych zaś, wiedząc, jak chciwie stary Maćko poszukuje osadników, odesłał Zbyszko z Głowaczem w darze stryjcowi.

      Czech, zajechawszy do Bogdańca, nie zastał Maćka w domu; powiedziano mu, iż poszedł z psami i kuszą do boru, lecz wrócił jeszcze za dnia i dowiedziawszy się, iż znaczny jakowyś poczet bawi258 u niego, przyśpieszył kroku, aby przyjezdnych powitać i ofiarować im gościnność. Nie poznał też zrazu Głowacza, a gdy ów pokłonił mu się i nazwał, w pierwszej chwili przeraził się okrutnie i rzuciwszy kuszę i czapkę o ziem259, zawołał:

      – Dla Boga! zabili mi go! gadaj, co wiesz!

      – Nie zabit – odparł Czech. – W dobrym zdrowiu!

      Usłyszawszy to, Maćko zawstydził się nieco i począł sapać, wreszcie odetchnął głęboko.

      – Chwała Chrystusowi Panu! – rzekł. – Gdzie zaś jest?

      – Do Malborga pojechał, a mnie z nowinami tu przysłał.

      – A on po co do Malborga?

      – Po żonę.

      – Bój się, chłopie, ran boskich! Po jaką żonę?

      – Po Jurandową córkę. Będzie o czym prawić260 choćby całą noc, ale pozwólcie, poczesny261 panie, abym też odsapnął, bom się zdrożył262 okrutnie, a od północka cięgiem263 jechałem.

      Więc Maćko przestał na chwilę pytać, głównie jednak z tej przyczyny, że zdumienie odjęło mu mowę. Ochłonąwszy nieco, zakrzyknął na pachołka, by dorzucił drew do ogniska i przyniósł Czechowi jeść, po czym jął chodzić po izbie, wymachiwać rękoma i mówić sam do siebie:

      – Uszom nie wierzyć… Jurandowa córka… Zbyszko żonaty…

      – I żonaty, i nieżonaty – rzekł Czech.

      Dopieroż jął264 z wolna opowiadać, co i jak było, a tamten słuchał chciwie, przerywając kiedy niekiedy pytaniami, bo nie wszystko było jasne w opowiadaniu Czecha. Nie wiedział na przykład dokładnie Głowacz, kiedy się Zbyszko ożenił, bo nie było żadnego wesela, twierdził jednak na pewno, że ślub był i że się to stało za przyczyną samej księżny Anny Danuty265, a wydało się przed ludźmi dopiero po przyjeździe Krzyżaka Rotgiera, z którym Zbyszko, pozwawszy go na sąd Boży, potykał się wobec całego mazowieckiego


Скачать книгу

<p>243</p>

cekhauz (z niem.) – arsenał, zbrojownia. [przypis edytorski]

<p>244</p>

począć (daw.) – zacząć. [przypis edytorski]

<p>245</p>

halebardą – dziś popr.: halabardą. [przypis edytorski]

<p>246</p>

mór (daw.) – zaraza. [przypis edytorski]

<p>247</p>

Herr Jesus! (niem.) – Panie Jezu [przypis edytorski]

<p>248</p>

bywaj (daw.) – okrzyk żądający przybycia, zwł. w chwili niebezpieczeństwa. [przypis edytorski]

<p>249</p>

luty (daw.) – groźny, srogi. [przypis edytorski]

<p>250</p>

któren – dziś popr.: który. [przypis edytorski]

<p>251</p>

rad (daw.) – zadowolony. [przypis edytorski]

<p>252</p>

rybitwa (daw.) – rybak. [przypis edytorski]

<p>253</p>

grobla – wał ziemny przecinający jezioro bądź bagno, usypany w celach komunikacyjnych. [przypis edytorski]

<p>254</p>

okrąglak – okorowany pień drzewa. [przypis edytorski]

<p>255</p>

młakach – teren podmokły. [przypis edytorski]

<p>256</p>

niepodobny (daw.) – niemożliwy. [przypis edytorski]

<p>257</p>

przeto (daw.) – więc, zatem, toteż. [przypis edytorski]

<p>258</p>

bawić (daw.) – przebywać. [przypis edytorski]

<p>259</p>

o ziem – dziś popr.: na ziemię. [przypis edytorski]

<p>260</p>

prawić (daw.) – mówić, opowiadać. [przypis edytorski]

<p>261</p>

poczesny – tu: szanowny. [przypis edytorski]

<p>262</p>

zdrożyć się – zmęczyć się drogą. [przypis edytorski]

<p>263</p>

cięgiem (daw.) – ciągle. [przypis edytorski]

<p>264</p>

jąć (daw.) – zacząć. [przypis edytorski]

<p>265</p>

Anna Danuta – (1358–1448), córka księcia trockiego Kiejstuta i Biruty, żona księcia mazowieckiego Janusza (było to najdłużej trwające małżeństwo w dziejach dynastii). [przypis edytorski]