Krzyżacy, tom pierwszy. Генрик Сенкевич

Читать онлайн книгу.

Krzyżacy, tom pierwszy - Генрик Сенкевич


Скачать книгу
Mikołaj z Długolasu. – Bo czy tam za dziesiątą ziemią będzie Tochtamysz, czy jakowyś Kutłuk panował synom Beliala364, cóż nam z tego przyjdzie?

      – Tochtamysz wiarę chrześcijańską by przyjął – odpowiedział Maćko.

      – Przyjąłby albo nie przyjął. Zali można psubratom wierzyć, którzy Chrystusa nie wyznawają? – Lecz dla imienia Chrystusowego godzi się polec – odparł Powała.

      – I dla czci rycerskiej – dodał Toporczyk, krewny kasztelana. – Są przecie między nami tacy, którzy pójdą. Pan Spytko z Melsztyna365 młodą ma żonę i umiłowaną, a dlatego już do kniazia Witolda pociągnął.

      – Bo i nie dziwno – wtrącił Jaśko z Naszan – choćbyś miał najbezecniejszy grzech na duszy, odpust366 za taką wojnę pewny i zbawienie pewne.

      – A sława po wieki wieków – rzekł znów Powała z Taczewa. – Jak wojna, to wojna, a że nie byle z kim, to lepiej. Tymur świat zawojował i ma dwadzieścia siedem królestw pod sobą. Toż by była chwała dla naszego narodu, żebyśmy go starli.

      – Dlaczegoby nie? – odrzekł Toporczyk – choćby i sto królestw posiadał, niech się go inni boją, ale nie my! Godnie mówicie! Skrzyknąć by jeno z dziesięć tysięcy kopijników367 dobrych – to i świat przejdziem.

      – A któryż naród ma Chromego368 pokonać, jeśli nie nasz?…

      Tak rozmawiali rycerze, a Zbyszko aż się zdziwił, że przedtem nigdy nie przyszła mu ochota pociągnąć z Witoldem w dzikie stepy… Ale za czasu pobytu w Wilnie chciało mu się widzieć Kraków, dwór, wziąć udział w gonitwach rycerskich, a teraz pomyślał, że tu znaleźć może niesławę i sąd, tam zaś w najgorszym razie znalazłby śmierć pełną chwały…

      Lecz stuletni Wojciech z Jagłowa, któremu ze starości trzęsła się już szyja, ale który rozum miał odpowiedni wiekowi, oblał zimną wodą ochotę rycerzy:

      – Głupiście – rzekł. – Zali to żaden z was nie słyszał, że wizerunek Chrystusów369 przemówił do królowej, a jeżeli sam Zbawiciel do takiej dopuszcza ją poufałości, czemu by Duch Święty, który jest trzecią Trójcy osobą, miał na nią być mniej miłościw. Przez to ona przyszłe rzeczy widzi, jakoby się przed nią działy, i mówiła tak…

      Tu zatrzymał się i przez chwilę trząsł głową, a następnie rzekł:

      – Zapomniałem, co powiedziała, ale zaraz sobie przypomnę.

      I począł się namyślać, oni zaś czekali w skupieniu, albowiem powszechne było mniemanie, że królowa widzi przyszłe zdarzenia.

      – Aha! – rzekł wreszcie – jużem się obaczył370! Królowa powiedziała, że gdyby wszystko rycerstwo tutejsze poszło z kniaziem Witoldem na Chromego, tedy byłaby moc pogańska skruszona. Ale to nie może być, dla niepoczciwości panów chrześcijańskich. Trzeba granic pilnować i od Czechów, i od Węgrzynów, i od Zakonu, bo nikomu ufać nie można. Gdy zaś garść jeno Polaków z Witoldem pójdzie, pokona go Tymur Kulawy albo jego wojewodowie, którzy ćmom371 nieprzeliczonym przywodzą…

      – Przecie teraz jest spokój – ozwał się Toporczyk – i sam Zakon daje podobno jakowąś pomoc Witoldowi. Nie mogą nawet Krzyżacy inaczej uczynić, choćby dla wstydu – żeby Ojcu Świętemu pokazać, iże z pogany walczyć gotowi. Prawią372 też dworscy373, że Kuno Lichtenstein nie tylko dla krzcin, ale i dla narad z królem tu bawi…

      – A oto i on! – zawołał ze zdziwieniem Maćko.

      – Prawda! – rzekł oglądając się Powała. – Dalibóg374 on! Krótko bawił375 u opata i musiał chyba do dnia376 z Tyńca wyjechać.

      – Jakoś mu było pilno – odrzekł posępnie Maćko.

      Tymczasem Kuno Lichtenstein przeszedł koło nich. Maćko poznał go po krzyżu wyszytym na płaszczu, ale on nie poznał ni jego, ni Zbyszka, gdyż widział ich poprzednio w hełmach, z hełmu zaś, nawet przy otwartej przyłbicy, widać było tylko małą część twarzy rycerza. Przechodząc skinął głową Powale z Taczewa i Toporczykowi, po czym wraz ze swymi giermkami począł wstępować po schodach do katedry krokiem poważnym i pełnym majestatu.

      Wtem ozwały377 się dzwony, płosząc stada kawek i gołębi gnieżdżących się po wieżach a zarazem oznajmiając, iż msza niebawem się rozpocznie. Maćko i Zbyszko weszli razem z innymi do kościoła, nieco zaniepokojeni szybkim powrotem Lichtensteina. Lecz starszy rycerz niepokoił się więcej378, albowiem uwagę młodszego pochłonął całkowicie dwór królewski. Zbyszko nigdy w życiu nie widział nic równie świetnego jak ten kościół i to zebranie. Na prawo i na lewo otaczali go najznakomitsi mężowie Królestwa, słynni w radzie lub boju. Wielu, których rozum przeprowadził małżeństwo W. Księcia Litwy z cudną, młodziuchną królową polską379, już pomarło, ale niektórzy żyli jeszcze, i na tych spoglądano ze czcią nadzwyczajną. Nie mógł się napatrzyć młody rycerz wspaniałej postaci Jaśka z Tęczyna380, kasztelana krakowskiego, w której łączyła się surowość z powagą i prawością; podziwiał mądre i stateczne twarze innych rajców381 lub potężne oblicza rycerskie, z włosami równo przyciętymi nad brwią, a spływającymi w długich kędziorach z boków głowy i z tyłu. Niektórzy nosili siatki na głowach, niektórzy tylko przepaski utrzymujące w ładzie włosy. Goście zagraniczni, posłowie króla rzymskiego, czescy, węgierscy i rakuscy382, oraz ich przyboczni dziwili największą wykwintnością ubiorów; kniazie383 i bojarzynowie384 litewscy przy boku króla zostający, pomimo lata i gorących dni, mieli na sobie dla okazałości szuby385 podbite futrem kosztownym; kniazie ruscy, w szatach sztywnych a szerokich, wyglądali na tle ścian i złoceń kościelnych jak obrazy bizantyńskie386. Lecz z największą ciekawością oczekiwał Zbyszko wejścia króla i królowej i tłoczył się, ile mógł, ku stallom387, za którymi w pobliżu ołtarza widać było dwie poduszki z czerwonego aksamitu, królestwo388 bowiem słuchali mszy zawsze na klęczkach. Jakoż nie czekano długo: król wszedł pierwszy drzwiami od zakrystii i zanim doszedł przed ołtarz, można mu się było dobrze przypatrzyć. Włosy miał czarne, zwichrzone i rzedniejące nieco nad czołem, długie, po bokach założone za uszy, twarz smagłą389, całkiem ogoloną, nos garbaty i dość spiczasty, koło ust zmarszczki, oczki czarne, małe, świecące, którymi rzucał na wszystkie strony, jakby chciał, zanim dojdzie przed ołtarz, porachować wszystkich ludzi w kościele. Oblicze jego miało wyraz dobrotliwy, ale zarazem i czujny, człowieka który wyniesion przez fortunę nad własne spodziewanie, musi myśleć ustawicznie390 o tym, czy jego postępki odpowiadają godności, i który obawia się złośliwych przyganСкачать книгу


<p>364</p>

synowie Beliala – przen. poganie; Belial a. Baal – bożek pogański wspominany w Starym Testamencie. [przypis edytorski]

<p>365</p>

Spytko z Melsztyna – (1364–1399), wojewoda krakowski, poległ w bitwie z Tatarami nad Worsklą. [przypis edytorski]

<p>366</p>

odpust – w religii katolickiej darowanie bądź zmniejszenie kary za grzechy, które zostały już odpuszczone. [przypis edytorski]

<p>367</p>

kopijnicy – ciężka jazda uzbrojona w kopie i miecze. [przypis edytorski]

<p>368</p>

Chromy – przydomek Timura (Tamerlana) (1336-1405), chana Złotej Ordy i twórcy wielkiego mongolsko–tatarskiego imperium, które rozpadło się po jego śmierci. [przypis edytorski]

<p>369</p>

wizerunek Chrystusów (daw.) – wizerunek Chrystusowy, wizerunek Chrystusa. [przypis edytorski]

<p>370</p>

jużem się obaczył – już sobie przypomniałem. [przypis edytorski]

<p>371</p>

ćma (daw.) – mrowie, tłum. [przypis edytorski]

<p>372</p>

prawić (daw.) – mówić, opowiadać. [przypis edytorski]

<p>373</p>

dworscy – ludzie należący do dworu. [przypis edytorski]

<p>374</p>

dalibóg (daw.) – naprawdę, słowo daję. [przypis edytorski]

<p>375</p>

bawić (daw.) – przebywać. [przypis edytorski]

<p>376</p>

do dnia – rano. [przypis edytorski]

<p>377</p>

ozwać się (daw.) – odezwać się. [przypis edytorski]

<p>378</p>

więcej – bardziej. [przypis edytorski]

<p>379</p>

królową polską – mowa o królowej Jadwidze. [przypis edytorski]

<p>380</p>

Jaśko z Tęczyna – syn Jędrzeja z Tęczyna, wojewody krakowskiego i sandomierskiego, kasztelan krakowski. [przypis edytorski]

<p>381</p>

rajca (daw.) – radny. [przypis edytorski]

<p>382</p>

rakuski (daw.) – austriacki. [przypis edytorski]

<p>383</p>

kniaź – książę. [przypis edytorski]

<p>384</p>

bojarzyn a. bojar – rycerz, szlachcic litewski, ruski lub wołoski. [przypis edytorski]

<p>385</p>

szuba (daw.) – szerokie okrycie wierzchnie. [przypis edytorski]

<p>386</p>

obrazy bizantyjskie – malarstwo religijne w prawosławnym Bizancjum cechowało się surowością i dostojeństwem. [przypis edytorski]

<p>387</p>

stalle – zdobione ławki w prezbiterium, blisko ołtarza, przeznaczone głównie dla duchownych. [przypis edytorski]

<p>388</p>

królestwo – tu: król i królowa. [przypis edytorski]

<p>389</p>

smagły – o ciemnej, oliwkowej cerze. [przypis edytorski]

<p>390</p>

ustawicznie (daw.) – ciągle. [przypis edytorski]