Пригоди бравого вояка Швейка. Ярослав Гашек

Читать онлайн книгу.

Пригоди бравого вояка Швейка - Ярослав  Гашек


Скачать книгу
ж німці й турки одна рука. Це такі бестії, що немає їм у світі рівних. Але ми можемо об’єднатись із Францією. Вона ще з сімдесят першого року має зуб на Німеччину[26]. Ось тобі вже й почнеться танок. Війна буде, більше не скажу вам ані слова!

      Бретшнейдер встав і урочисто промовив:

      – Більш і не треба говорити, ходімте зі мною в коридор, я скажу вам дещо.

      Швейк вийшов за агентом у коридор, де на нього чекала маленька несподіванка. Товариш по склянці показав йому орлика[27] й заявив, що він Швейка заарештовує й негайно відведе до поліції. Швейк намагався довести, що добродій, очевидно, помиляється, бо він, Швейк, зовсім не винний, він же не сказав жодного слова, яке могло б кого-небудь образити. Однак Бретшнейдер відповів, що Швейк насправді вчинив кілька злочинів, серед яких найголовніший – державна зрада.

      Потім вони повернулися до шинку, й Швейк звернувся до пана Палівца:

      – Я випив п’ять кухлів пива та з’їв одного рогалика з сосискою. Тепер дай мені ще чарочку слив’янки, і я піду, бо мене заарештовано.

      Бретшнейдер показав панові Палівцу орлика, хвилину дивився на нього, а потім запитав:

      – Ви одружені?

      – Так.

      – А ваша дружина може вести торгівлю за вашої відсутності?

      – Може.

      – Ну, то все гаразд, пане шинкарю, – весело промовив Бретшнейдер, – покличте сюди вашу дружину й передайте їй справи, бо ввечері ми приїдемо по вас.

      – Не журися, – потішив шинкаря Швейк, – мене заарештували тільки за державну зраду.

      – А мене за що? – заскиглив пан Палівец. – Я ж був такий обережний.

      Бретшнейдер усміхнувся й з переможним виглядом пояснив:

      – За те, що ви сказали, нібито мухи запаскудили нашого найяснішого цісаря. Ми вам виб’ємо тих мух із голови, Швейк вийшов із шинку «Під келихом» у супроводі агента. Він стежив за виразом Бретшнейдерового обличчя й, коли вони були вже на вулиці, спитав зі своєю добродушною посмішкою:

      – Може, мені зійти з тротуара?

      – Навіщо?

      – Гадаю, що коли я заарештований, то не маю права ходити тротуаром.

      Входячи у ворота управління поліції, Швейк промовив:

      – Незчулись, як уже тут. Ви часто буваєте «Під келихом»?

      Саме тоді, як Швейка вели до канцелярії поліції, в шинку «Під келихом» пан Палівец передавав справи зарюмсаній дружині, по-своєму заспокоюючи її:

      – Не плач, не рюмсай! Що вони мені можуть зробити через обісраний цісарів портрет?

      Отак любо й мило встряв бравий вояк Швейк у світову війну. Істориків, без сумніву, цікавитиме той факт, що він передбачав далеке майбутнє. Правда, ситуація пізніше склалася інакше, ніж Швейк викладав її «Під келихом», та він же не мав дипломатичної освіти, й це слід узяти до уваги.

      Глава II

      Бравий вояк Швейк в управлінні поліції

      Сараєвський замах переповнив поліційне управління численними жертвами. Тягали одного по одному, а старий інспектор у приймальні


Скачать книгу

<p>26</p>

Можливо… на нас, на випадок війни з Туреччиною, нападуть німці, бо ж німці й турки одна рука. Це такі бестії, що немає їм у світі рівних. Але ми можемо об’єднатись із Францією. Вона ще з 71 року має зуб на Німеччину. – Швейк знову помиляється. Австро-Угорщина разом з Німеччиною та Італією (згодом перейшла на бік Антанти) воювала якраз проти Англії, Франції й Росії (Антанта). Туреччина воювала на боці Німеччини і Австро-Угорщини.

<p>27</p>

…показав… орлика… – на значку агентів таємної поліції Австро-Угорщини було зображено герб із двоголовим австрійським орлом. Подібний значок використовується поліцією Австрії й зараз.