Любий друг (збірник). Ги де Мопассан

Читать онлайн книгу.

Любий друг (збірник) - Ги де Мопассан


Скачать книгу
від слова якогось або догадки.

      І ще йому здавалось, що чоловік той теж, не знати чому, був невдоволений, заставши його там.

      До третьої години він не мав що робити, а була тільки дванадцята. В кишені його лишилось шість франків, і він пішов поснідати до Дюваля[5]. Потім блукав по бульвару, а коли дзвонили третю, ішов уже парадними сходами «Французького життя».

      Кур’єри сиділи на лавці й чекали, поскладавши руки, а за бюрком, схожим на кафедру, швейцар розбирав пошту, що допіру прибула. Видовище було пишне, щоб викликати од відвідувачів пошану. Всі були добре одягнені, поважні, гордовиті, шиковні, як і личить у передвітальні великої газети.

      Дюруа спитав:

      – Пана Вальтера можна бачити?

      Швейцар відповів:

      – Пан директор на засіданні. Почекайте трохи, будь ласка, – і показав на приймальню, де було вже повно.

      Там були люди поважні, пишні, з орденами, і впосліджені, що ховали білизну під сурдутом, застебнутим аж до шиї й розмальованим на грудях плямами, що нагадували обриси суходолів та морів на географічній мапі. Серед них було троє жінок. Одна з них була гарненька, смішлива, добре вдягнена й виглядала кокоткою; сусідка її, з трагічним, зморшкуватим обличчям, теж була добре, але суворо вдягнена й мала в собі щось пошарпане, штучне, взагалі властиве колишнім акторкам, якусь підробну молоду легковажність, ніби згірклу запашність любові.

      Третя була в жалобі й сиділа в кутку з виглядом розпачливої вдови. Дюруа подумав, що вона по милостиню прийшла.

      Тим часом нікого не пускали. Хоч минуло вже більше, як двадцять хвилин.

      Тоді Дюруа щось надумав і звернувся до швейцара:

      – Пан Вальтер призначив мені побачення на третю годину, – сказав він. – У всякому разі, гляньте, чи немає тут мого друга Форестьє.

      Тоді його провели довгим коридором до великої кімнати, де четверо добродіїв сиділи й писали коло широкого зеленого столу.

      Форестьє стояв коло коминка й курив цигарку, граючи в більбоке. Він був дуже вправний у цій грі й раз у раз наштрикував величезну самшитову кулю на дерев’яний гостряк. Він лічив:

      – Двадцять два, двадцять три, двадцять чотири, двадцять п’ять.

      Дюруа сказав:

      – Двадцять шість, – і приятель його підвів очі, не перестаючи мірно махати рукою.

      – А, це ти! Вчора я влучив п’ятдесят сім разів підряд. Тут тільки Сен-Потен дужчий за мене. Бачив патрона? Нема нічого кумеднішого, коли той старий хрін Норбер грає в більбоке. Роззявить рота, мов кулю хоче проковтнути.

      Один із співробітників повернув до нього голову.

      – Слухай, Форестьє, я знаю, де продається чудове більбоке із тропічного дерева. Кажуть, воно іспанській королеві належало. Правлять шістдесят франків. Це не дорого.

      Форестьє спитав:

      – Де ж воно? – і, зрадивши на тридцять сьомому разі, розчинив шафу, де Дюруа побачив десятків зо два чудових більбоке, вишикуваних і занумерованих, як безділля в колекції. Поставивши свій прилад


Скачать книгу

<p>5</p>

Дюваль – кухмістер, який створив у Парижі цілу мережу дешевих їдалень, що існували з другої половини XIX ст.