Грушевський, Скоропадський, Петлюра. Даниил Яневский

Читать онлайн книгу.

Грушевський, Скоропадський, Петлюра - Даниил Яневский


Скачать книгу
(М. Грушевський, С. Петлюра, С. Єфремов та інші), вирішила піти неправовим шляхом створення Української держави.

УЦР: курс на війну з Тимчасовим урядом – 225 травня

      Завершився наступ Антанти біля Мессін. За 10 днів боїв війська країн Згоди захопили територію площею майже 50 кв. км.

10–27 травня

      Перший з’їзд рад Румунського фронту, Чорноморського флоту, Одеської області (Ради робітничих і солдатських депутатів Бессарабської, Херсонської, Таврійської і частини Подільської губерній) підтримав політику Тимчасового уряду та ухвалив резолюцію на підтримку українського руху.

      Е. Вандервельде (1866–1938 рр.), державний діяч, міністр закордонних справ Бельгії(1925–1927 рр.). Суспільне надбання

26 травня

      До Києва завітав один з лідерів II Інтернаціоналу Еміль Вандервельде (вірогідно (м)).

28 травня

      Військовий міністр О. Керенський заборонив проведення ІІ Всеукраїнського військового з’їзду, головою якого було обрано письменника В. Винниченка.

28 травня – 3 червня

      I Всеукраїнський селянський з’їзд[92] зажадав «встановлення в Росії федеративно-демократичної республіки з національно-територіальною автономією України та забезпечення прав національних меншостей»[93].

Констатація

      Політичні події останніх днів травня – перших днів червня виразно зафіксували подальшу радикалізацію вимог національно-соціалістичної більшості УЦР. Починається незворотний процес політичного розмежування між легітимними органами державної влади, законно обраними органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями загальнодемократичного спрямування, з одного боку, та незаконними, нелегітимними, але політично впливовими Українською Центральною Радою, Радами селянських та військових депутатів і українськими націонал-соціалістичними партіями – УПСР та УСДРП, з другого.

      Делегати І Всеукраїнського селянського з’їзду. Суспільне надбання

ЧЕРВЕНЬПочатки «національної», «трудової» «української» держави – 12 червня

      Відкрилася IV сесія УЦР. М. Грушевський «читає телеграму з Петрограда від Стебницького про те, що Тимчасовий уряд відкинув домагання Центральної Ради»[94].

      На закритому вечірньому засіданні УЦР ухвалює:

      «Обміркувавши одповідь Тимчасового російського уряду на домагання Української Центральної Ради і зважаючи на те, що признання прав українського народу на автономію відповідає його трудовим і національним інтересам, загальні збори Центральної Ради, поповнені Радою селянських депутатів та Військовим генеральним комітетом, признали, що одкинувши домагання Центральної Ради, Тимчасовий російський уряд свідомо пішов всупереч інтересам трудового народу на Україні і всупереч ним же (урядом) проголошеному принципу самовизначення народів. Через це загальні збори Центральної Ради вважають


Скачать книгу

<p>92</p>

Як зазначили укладачі збірки «Українська Центральна Рада. Док. і матеріали», «фактично це був з’їзд делегатів від Селянської спілки, тобто від незаможного (виділено нами. – Д. Я.) селянства». – УЦР… – Т. І. – С. 535.

<p>93</p>

Політичні системи України 1917–1920 років: спроби творення і причини поразки. – К.: Дух і Літера, 2003. – 767 с. – С. 89.

<p>94</p>

УЦР… – Т. І. – С. 99.