Krypto-Handel Pro. Alan T. Norman

Читать онлайн книгу.

Krypto-Handel Pro - Alan T. Norman


Скачать книгу
że łatwo jest zapamiętać wszystkie transakcje i nie potrzebujesz dziennika tradera, wybierasz dalekie od profesjonalnego podejście do handlu, które prowadzi do powtarzania błędów.

      Dlatego też, podczas handlu, musisz wyłączyć swoje emocje, ponieważ będą one miały wpływ na Twój wykres (analizę techniczną) w taki czy inny sposób. Myśl nie tylko jako analityk, ale również jako psycholog. Rozpoznaj emocje na wczesnym etapie i odetnij je na czas.

      Aby zrozumieć psychologię rynku, trzeba również przestudiować niektóre z jego praw, pewną listę zasad ujawnionych na rynku.

      Prawo przypadku. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć w następnej chwili, dlatego zawsze należy być gotowym na wszystko - zarówno na duże zyski, jak i na straty. Dlatego uwzględniaj możliwe wypadki przy dokonywaniu swoich kalkulacji rynkowych.

      Prawo Sod'a. Możesz dokonać doskonałych obliczeń i prognoz i otrzymać pozornie 100% potwierdzenie, ale ktoś zmienia zasady gry, gdy dokonasz transakcji. Nigdy nie zapominaj o takim prawdopodobieństwie. Bądź gotowy na zmianę reguł gry.

      Prawo optymizmu. Ludzie są skłonni do wyolbrzymiania szans na wygraną. To wyolbrzymianie może naciskać na dokonywanie transakcji na najbardziej niewyobrażalnych i pierwszych oferowanych cenach. Czasami Twoim najgorszym wrogiem jesteś Ty sam!

      Prawo przyczyny i skutku. Jeśli zaobserwujesz jakiś ruch, wtedy spróbuj znaleźć powód, który go spowodował. Gorąco polecam nie dokonywać żadnych transakcji bez zrozumienia, co sprawia, że cena porusza się w tym czy innym kierunku. Nie ma ruchu bez przyczyny.

      Prawdopodobnie słyszałeś, że rynek kryptowalut jest "zamieszkany" przez chomiki, wieloryby i wiele innych gatunków zwierząt. Może to brzmieć niedorzecznie, ale to prawda. Wyobraź sobie, że rynek kryptowalut to ocean. W związku z tym zwykli traderzy są w nim małymi rybkami, grupy pompujące to rekiny, a najwięksi właściciele aktywów to wieloryby. Uważa się, że wieloryby kontrolują rynek kryptowalut i są w stanie go zawalić w każdej chwili. Ale czy tak jest i czy zwykli inwestorzy (tacy jak my) mogą skorzystać na działaniach wielorybów? Zobaczmy!

      Kim są wieloryby na rynku kryptowalut?

      Wieloryby to duzi gracze, którzy posiadają ogromne ilości kryptowalut i mogą zarządzać rynkiem poprzez kupowanie i sprzedawanie aktywów.

      Takie wieloryby harują nawet na zwykłym rynku akcji, ale mają o wiele więcej możliwości na rynku kryptowalut:

      ● Kapitalizacja rynku kryptowalut (ok. 300 miliardów dolarów) jest znacznie mniejsza, dlatego łatwiej jest zgromadzić w swoich rękach dużą liczbę monet niż próbować zostać wielorybem na rynku konwencjonalnym (o kapitalizacji 65 bilionów dolarów)

      ● Wieloryby mogą zarządzać dużymi kwotami bez odczuwania presji ze strony banków i regulatorów finansowych, ponieważ nie istnieją żadne regulacje na dużą skalę, pomimo realności zacieśnienia kontroli państwa nad kryptowalutami

      ● Rynek kryptowalut jest wciąż bardzo młody i działa według praw, które nie są typowe dla tradycyjnego rynku. Cena kryptowaluty zależy od popytu, a duzi posiadacze aktywów mogą nią manipulować.

      Główną cechą wielorybów jest to, że posiadają duże ilości kryptowaluty i ich głównym celem jest zarządzanie ceną tej kryptowaluty w celu osiągnięcia własnych korzyści. W tym celu moneta powinna być bardzo popularna i pożądana.

      Każdego dnia tysiące małych rybek (zwykłych inwestorów) wlewa swoje pieniądze do wspólnego oceanu, podczas gdy wieloryby czerpią z tego korzyści. Dlatego właśnie rynek Bitcoin jest dla nich szczególnie interesujący.

      Uporządkujmy teraz, jakie rodzaje wielorybów żyją na rynku kryptowalutowym:

      ● Wcześni użytkownicy Bitcoin, którzy jako pierwsi wydobywali lub kupowali ogromne ilości monet, a teraz mają tysiące lub nawet dziesiątki tysięcy Bitcoinów na swoich kontach.

      ● Zamożni inwestorzy, którym udało się kupić duże ilości Bitcoina w początkowym okresie jego popularności

      ● Duże fundusze inwestycyjne i hedgingowe

      ● Duże firmy, które mogą kupić lub wydobyć dużą liczbę monet dla własnej korzyści (np. giełdy kryptowalutowe lub producenci sprzętu górniczego).

      Według najnowszych danych, w momencie pisania tego tekstu, około 80% wszystkich wydobytych Bitcoinów należało do 110 osób. Są to wieloryby, które mają rzeczywiste dźwignie wpływu na cenę rynkową Bitcoin.

      Oto mała lista najbardziej znanych wielorybów Bitcoin:

      ● Roger Ver (150,000 BTC)

      ● Giełda Binance (160,000 BTC)

      ● Giełda Bitfinex (190,000 BTC)

      ● Firma Bitmain (350,000 BTC)

      ● Bracia Winklevoss (450,000 BTC)

      ● Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto (mówi się, że posiada milion monet).

      Jeśli myślisz, że tylko Bitcoin jest skoncentrowany w rękach wąskiego grona wielorybów, to jesteś w błędzie. To samo dotyczy innych rodzajów kryptowalut. Na przykład 40% wszystkich monet Ethereum znajduje się w top 100 portfeli kryptowalutowych tej monety. W przypadku kryptowalut Qtum, Gnosis i Storj liczba ta sięga 90%.

      Wieloryby bitcoinowe są najbardziej wpływowymi na rynku, ponieważ bitcoin ma najwyższą kapitalizację i wartość rynkową spośród wszystkich monet.

      Pomimo tych wszystkich faktów, prawie codziennie słyszę okrzyki sceptyków, że żadne wieloryby nie istnieją, a mała grupa ludzi nie może zarządzać ceną kryptowalut. Ale fakty pozostają faktami i mówią same za siebie. Ludzie posiadający w swoich portfelach kolosalne ilości kryptowalut mogą zarządzać całym rynkiem.

      Jakie więc strategie stosują wieloryby na rynku kryptowalut?

      Przedstawię kilka strategii, które wieloryby stosują na rynku kryptowalut.

      Spłukać i powtórzyć. Głównym chwytem tej strategii jest maksymalne obniżenie ceny danej kryptowaluty, aby chwilę później móc ją kupić po najniższej cenie. Realizacja tej strategii przypomina zabieranie dziecku cukierków: wieloryb sprzedaje swoje aktywa na masową skalę po cenie niższej niż rynkowa, a zwykłe małe rybki, wystraszone załamaniem kryptowalutowym, również zaczynają sprzedawać swoje aktywa. W efekcie cena kryptowaluty spada jeszcze niżej, a wtedy wieloryb kupuje monety po tej spadającej cenie. Zakup na dużą skalę sprawia, że cena ponownie wzrasta, a wieloryb powtarza swój cykl.

      Oto przykład. Wieloryb posiada 10.000 BTC. Aktualna cena wynosi 6 000 USD, a wieloryb ustawia zlecenia sprzedaży Bitcoina za 5 800 USD. Załóżmy, że "wyrzuca" na rynek 6 000 BTC. Zauważywszy to, zwykli traderzy decydują, że Bitcoin podąża za trendem spadkowym lub załamuje się. W związku z tym zaczynają pozbywać się swoich aktywów. Jeśli stanie się to masowe (do tego dążą wieloryby), cena Bitcoina może spaść do 5 000 USD lub nawet niżej. W takim przypadku wieloryb zwróci swoje 6.000 BTC, które wcześniej sprzedał i kupiłby kolejne monety po obniżonej cenie.

      A teraz policzmy. Wieloryb sprzedał swoje 6 000 BTC za 34 miliony dolarów. Jeśli cena spadnie do 5 tysięcy dolarów, to za te pieniądze będzie mógł kupić 7 tysięcy BTC. Czyli jego brudny zysk wyniesie w sumie 5 milionów dolarów. To tylko jedna runda "płukania", a wieloryb jest zainteresowany "wypłukaniem" jak największej ilości monet od zwykłych traderów.

      Spoofing. Głównym celem wieloryba


Скачать книгу