Схизматик. Діти Каїна. Тетяна Пахомова
Читать онлайн книгу.малий обійняв усміхнену біляву дівчину.
– Нічого не вартує сліз, повір! Особливо дитячих. – Дівчина притиснула до себе Степана, а він все не міг спинитися.
– Ти теж… Ти теж не розумієш, – схлипував хлопчина, – я можу навчитися читати, орати, молотити. Але є те, чого я не можу змінити…
– Стати поляком? – наче читала думки Катажинка.
– Так, саме так, – захитав головою малий. – Я… я навіть не зміг оте достоту пояснити татові й мамі…
– І не треба тобі ставати ним, – задумано мовила дівчина.
– Як? – не міг допетрати малий. – Я ж буду битий ще і ще…
– Знаєш, хлопче, там, на небі, усе так добре видно і зрозуміло… Люди завжди чомусь шукають ворогів. Як ворогів нема, то їх придумують. Повір, якби ти був поляком, знайшлися б такі, що не злюбили б тебе за те, що ти – поляк. Або… – Катажинка задумалася на мить, – що ти худий… Чи занадто товстий… Чи чорнявий або – білявий. Або – дитина. Або – старий. Або – сьорбаєш чи плямкаєш. Або – колупаєшся в носі… Задосить говориш. А чи, навпаки, замало.
Дівчина всміхнулася до небожа, запустила пальці в густе чорне волосся і закінчила:
– Малий ти єще єст…
– Мама теж так весь час говорить. Катажинко… Як добре, що ти до мене прийшла… – Степанко обійняв свою юну тітку. – Мені стало легше.
– Ну і добре, мій легіню, – поцілувала в чоло хлопчину. – А тепер поспи, хлопчику.
«Сів котик на плотик і мруга, і мруга. Заспєвай, котечку, єще раз, єще раз…» – завела тиху колискову Катажинка. Спокій зайшов у серденько Степана. Рудий Марцін вигулькнув зі сховку і почав рости… легенько відштовхнувся… піднявся над світом і повільно поплив по небу, розставивши лапи-крила. Сіренькі хмаринки-мишки розсувалися, а він рухався величним помаранчевим кораблем, загадково всміхаючись маленьким деревам і крихітним халупам. Сон…
Йван зосереджено вдивлявся в пожовтіле фото в дерев’яній рамці. Скільки разів був у хаті брата Андрія, стільки й зупинявся і розглядав. Звідти на нього дивився назавжди вісімнадцятирічний наймолодший брат. На плечі в нього сиділа невелика мавпочка, яка щирила морду. Роман теж дивно всміхався. Ззаду бовваніли якісь чудернацькі дерева: високі, з рівним стовбуром і великим пучком листя зверху. Андрій підніс голову від своєї різьби, кинув довгий погляд на Йвана. Тонка нитка надії зв’язувала їх обох з цим фото.
– Не пише? – спитав Йван.
– Не пише. Вже чотирнадцять літ не пише.
– Чуєш, Андрію, а ті мавпи можна їсти?
Андрій зітхнув і відклав убік інструменти.
– Не знаю, Йване. Може, як закоптити добре, ще й із часником… то можна.
– Але то спробуй на такому високому дереві їх злапати!
– Ну, та, може, не помер з голоду? Тепло там, в тій Бразилії, казала мені пані Шпірковська. То щось до губи можна запхати, як тепло і все росте, нє?..
– Тепло… Ну, але видиш, кептара не зняв! – далі вивчав фото Йван.
– Ну, та й мавпа та не чисто гола, – підійшов до стіни й Андрій. – Диви, яку шубу має.
– А