Восьма звичка. Від ефективності до величі. Стівен Р. Кові

Читать онлайн книгу.

Восьма звичка. Від ефективності до величі - Стівен Р. Кові


Скачать книгу
на межі вимирання виживають лише завдяки нашим зусиллям. Вони не мають свободи або права вибору. Їм бракує самосвідомості. Вони не можуть створити себе заново і цілком залежать від людей, які, володіючи самосвідомістю, єдині мають свободу і право вибирати й створювати себе заново. Вони є природним авторитетом.

      А що таке моральний авторитет? Це використання нашої свободи і права вибору згідно з принципами. Іншими словами, якщо ми дотримуємося принципів у стосунках, ми діємо згідно з природою. Природні закони (такі як закон усесвітнього тяжіння) і принципи (наприклад, пошана, чесність, доброта, цілісність, служіння і справедливість) зумовлюють наслідки нашого вибору. Достоту, як вода й повітря забруднюються від постійного насильства над природою, довіра (фундамент взаємин) руйнується від постійного недоброзичливого і несправедливого ставлення до людей. Опираючись на принципи, скромна людина, використовуючи свою свободу і можливості, здатна стати моральним авторитетом для інших людей, у культурному середовищі, організаціях і суспільстві.

      Цінності – це соціальні норми; вони особисті для кожного, емоційні, суб’єктивні і можуть заперечуватися іншими. Усі ми маємо цінності. Вони є навіть у злочинців. Але ви повинні запитати себе: «Чи мої цінності ґрунтуються на принципах?» Якщо зануритися глибше, принципи – це природні закони – неупереджені, реальні, об’єктивні і самоочевидні. Наслідки визначаються принципами, а поведінка – цінностями; отож цінуйте принципи!

      Люди, які потерпають від «зіркової хвороби» (одержимі славою), – це приклад індивідуумів, чиї цінності не прив’язані до принципів. Популярність формує їхній моральний осередок. Вони не розуміють, хто вони такі, і гадки не мають, де «північ». Вони не знають, яких принципів дотримуватися, оскільки їхнє життя опирається на соціальні цінності. Вони розриваються між суспільним визнанням і самосвідомістю, з одного боку, і природними законами і принципами – з іншого. Коли під час подорожі в літаку ви повністю втрачаєте відчуття зв’язку із землею (принципи) і не розумієте, де знаходитеся. Цей стан порушення просторової орієнтації називають вертиго. Багато хто крокує життям, перебуваючи в стані вертиго і в моральній невизначеності. Усі ми стикаємося з подібними людьми. Вони є серед ваших знайомих і серед представників поп-культури. Вони ніколи не намагалися глибоко обміркувати своє життя або ж прив’язати свої цінності до незмінних принципів.

      Отже, головне завдання в тому, аби визначити, де справжня «північ», а потім вишикувати все навколо. В іншому випадку ви житимете, стикаючись із небажаними, негативними наслідками відмови від принципів. Вони небажані тому, що, хоча цінності визначають поведінку, принципи обумовлюють наслідки цієї поведінки. Для отримання морального авторитету необхідно жертвувати швидкоплинними егоїстичними інтересами і виявляти мужність, підпорядковуючи соціальні цінності принципам. А сховищем цих принципів є наша совість.

      Фільм «Закон врожаю» (Law of the Harvest)

      Я


Скачать книгу