Piekielnie twarda sztuka. Christmas Abbott
Читать онлайн книгу.3
Moja strategia SZOK
Na moich oczach setki kobiet zrzucały mnóstwo kilogramów i odnosiły sukces dzięki temu, że wcieliły w życie strategię, którą zaraz się z tobą podzielę.
Nazywam ją strategią SZOK. SZOK to skrót od Sfotografuj (swoje ciało), Zbijaj (swoją wagę), Oceniaj (skład swojego ciała) i Kontroluj (swoją dietę). Metoda ta pomoże ci mierzyć swoje postępy i sprawdzać, w jakim stopniu cel został zrealizowany. Umożliwi ci także pozostanie na właściwej drodze, gdyby zdarzyło ci się potknąć. Skorzystaj z tej strategii, a zobaczysz, że małe sukcesy same zaczną się pojawiać – i to na każdym kroku.
Wiem, że jesteś gotowa. Więc zaczynajmy!
Dzień przed rozpoczęciem programu zrób sobie kilka obejmujących całe ciało zdjęć „przed” – niech znajdzie się wśród nich również belfie (czyli selfie twojego tyłka1). Fotografuj się z różnych stron – od przodu, z boku i z tyłu. Najlepiej byłoby, gdybyś miała na sobie dwuczęściowy strój kąpielowy i stała na jakimś jasnym tle, na przykład przed białą ścianą. Jeśli nie chcesz, żeby ktokolwiek oglądał cię w stroju kąpielowym, ustaw aparat na statywie i użyj samowyzwalacza. Możesz też poprosić o pstryknięcie zdjęć kogoś z rodziny lub zaufaną przyjaciółkę.
Wiem, że prawdopodobnie nie chcesz tego robić i wolałabyś poczekać, aż będziesz w lepszej formie, ale kiedy zobaczysz już zmiany w swoim ciele, będziesz żałować, że nie zrobiłaś zdjęć na samym początku. Zaufaj mi: zrób zdjęcia i schowaj je gdzieś. Nie musi ich widzieć nikt oprócz ciebie.
Są one kluczowe dla twojego sukcesu. To dlatego, że jednym z najlepszych sposobów na trzymanie się obranej drogi jest możliwość obserwowania swoich postępów – i to takich, których nie da się podważyć.
Wszystkie moje klientki z ostatnich lat, które osiągnęły niesamowite rezultaty, robiły sobie na samym początku zdjęcia typu „przed”.
Moje klientki zwykle nienawidzą wag. Już na sam ich widok oblewają się potem. Liczby, które na nich oglądają, mogą przesądzić o ich nastroju na cały dzień. Spadek kilogramów oznacza dobre, a wzrost – złe samopoczucie. Spadek to zdrowie, a wzrost to sugestia, że jesteś fajtłapą. Rozumiem to i sama nie jestem wielką zwolenniczką ważenia. Istotne jest jednak, aby znać swoją wagę przed rozpoczęciem programu. Pomoże ci to ocenić postępy. Jeśli chcesz się ważyć regularnie, rób to raz w tygodniu.
Nie przywiązuj się zbytnio do tego, co widzisz na wadze, i nie popadaj w obsesję. Na twoją wagę wpływają między innymi: zatrzymywanie wody w organizmie, zatwardzenia, spożycie sodu, kolacja z poprzedniego wieczoru i inne czynniki, które nie mają nic wspólnego z przyrostem tkanki tłuszczowej.
Zanim zaczniesz, sprawdź więc swoją wagę początkową. Zrób to rano, bez ubrania. Zanotuj wynik, najlepiej w dzienniku.
Poniższa tabela przedstawia idealne przedziały wagowe dla kobiet w różnym wieku i o różnym wzroście. Znajdź właściwe dla siebie okienko. Niech przedstawiona tam waga będzie od teraz twoim celem.
W porządku: jeśli nienawidzisz wag tak samo jak ja, nie musisz się do nich zbliżać. Kontroluj swoje postępy w inny sposób, na przykład na podstawie swoich ubrań albo wyglądu w lustrze, kiedy jesteś naga. Zarówno ciuchy, jak i lustro wkrótce przekażą ci znakomite wieści! Wtedy musisz po prostu trzymać się planu i wierzyć, że osiągniesz wymarzone rezultaty.
Źródło: Gerontology Research Center, National Institutes of Health
Rozwiąż quiz i naucz się, jak dzięki Programowi dla Zuchwałych poprawić swój stan zdrowia oraz całe swoje życie. Zakreśl odpowiedzi, które najbardziej do ciebie pasują. Bądź szczera!
1. Jak długo sypiasz w ciągu nocy?
a) Mniej niż sześć godzin.
b) Sześć do ośmiu godzin.
c) Powyżej ośmiu godzin.
2. Kiedy ostatnio byłaś u dentysty?
a) W ciągu ostatniego roku.
b) W ciągu ostatnich dwóch lat.
c) Nie pamiętam.
3. Ile razy dziennie jesz owoce lub warzywa?
a) Dwa do czterech.
b) Prawie wcale.
c) Pięć lub więcej.
4. Jak dużo czystej wody pijesz każdego dnia?
a) Osiem szklanek lub więcej.
b) Cztery do siedmiu szklanek.
c) Trzy szklanki lub mniej.
5. Ile godzin w tygodniu poświęcasz na ćwiczenia?
a) Siedem lub więcej.
b) Cztery do sześciu.
c) Trzy lub mniej.
6. Jak często jesz białko?
a) Raz dziennie.
b) Przy każdym posiłku.
c) W najlepszym wypadku kilka razy w tygodniu.
7. Ile napojów alkoholowych wypijasz przeciętnie w ciągu tygodnia?
a) Maksymalnie dwa.
b) Trzy do sześciu.
c) Siedem lub więcej.
8. Ile wynosi twój poziom tłuszczu w organizmie?
a) Poniżej 20 procent.
b) Pomiędzy 20 a 30 procent.
c) Powyżej 30 procent.
9. Jak oceniłabyś swój poziom stresu?
a) Średni.
b) Wysoki.
c) Rzadko się stresuję, bo wiem, jak temu zapobiec.
10. Unikasz cukru:
a) Przez większość czasu.
b) Czasami.
c) Rzadko.
11. Palenie:
a) Próbuję rzucić.
b) Nigdy nie paliłam.
c) Palę paczkę dziennie lub więcej.
12. Masz stałego partnera seksualnego (albo żyjesz w celibacie):
a) To prawda.
b) W pewnym sensie.
c) Miewam różnych partnerów.
13. Jak często zażywasz niedozwolone narkotyki?
a) Nigdy.
b) Rzadko.
c) Raz w tygodniu lub częściej.
14. Jaki masz stosunek do swojej pracy lub tego, czym się zajmujesz?
a) Jestem średnio zadowolona i spełniona.
b) Jestem bardzo zadowolona i spełniona.
c) Jestem nieszczęśliwa.
15. Znajduję czas na zabawę, rozrywkę i odpoczynek:
a) Rzadko.
b) Czasami.
c) Zawsze.
KLUCZ DO QUIZU
1. Najlepszą odpowiedzią jest c). Powinno się sypiać osiem do dziesięciu godzin na dobę, choć w przypadku osób, które mają dużo obowiązków, nie zawsze jest to możliwe.
1