Ogrodowe przebudzenie. Mary Reynolds
Читать онлайн книгу.na swojej ziemi. Wasza praca będzie przebiegała zgodnie z nurtem kosmicznego strumienia, a nie pod prąd. Wasz ogród stanie się miejscem magicznym, miejscem zakotwiczenia, miejscem, gdzie wszystko będzie się wydawało właściwe, tak jak właściwe i piękne wydaje się w naturze.
PRZYKŁADY WZORÓW NATURY
Wzory występujące w naturze tworzą język, który raczej czujemy, niż rozumiemy. Jakieś dwa i pół tysiąca lat temu, w czasach Platona i Euklidesa, wzory te badano i analizowano. Już wówczas jedynymi narzędziami potrzebnymi, by przenieść świętą geometrię na papier, były cyrkiel i linijka.
Wszystkie wzory geometryczne zaczynają się od umieszczenia cyrkla na kartce papieru i narysowania okręgu. Okrąg to najprostsza i najważniejsza figura. Mówi się, że zawiera w sobie cały wszechświat. Symbolizuje cykl życiowy, naturę wszystkich rzeczy.
Dwa okręgi o równych promieniach przecinające się tak, że obwód jednego przechodzi przez środek drugiego, utworzą w części wspólnej vesica piscis. Jeśli będziecie dalej w ten sposób nakładać na siebie okręgi, przy siedmiu otrzymacie ziarno życia, a przy dziewiętnastu – kwiat życia.
Kwiat życia
Z kwiatu życia wyłania się pięć idealnych trójwymiarowych form: czworościan, sześcian, ośmiościan, dwunastościan i dwudziestościan.
Razem są znane pod nazwą „brył platońskich” i jak wykazał profesor Robert Moon z Uniwersytetu w Chicago, stanowią podstawę wszystkiego w świecie fizycznym. Moon dowodził, że cała tablica Mendelejewa – klocki, z których zbudowany jest wszechświat – opiera się właśnie na tych pięciu kształtach.
Celem mojego wywodu jest zapoznanie was z podstawami świętej geometrii. Zależy mi, żebyście zrozumieli, w jaki sposób przejawia się ona w świecie natury. Nie chcę was przytłaczać nadmiarem informacji. Przy projektowaniu ogrodu będziecie wiedzieć, czy udało wam się uzyskać odpowiednie relacje przestrzenne, bo będziecie c z u ć, że są właściwe, będą z wami współbrzmiały. Pamiętajcie, że jak każda inna umiejętność także i ta wymaga czasu i wysiłku.
Eksperymentujcie z figurami i wzorami, które wskazałam wyżej, żeby zaprojektować strukturę swojego ogrodu. Które do was przemawiają? Które wydają się potrzebne wam i waszej ziemi? Jeśli macie ochotę, możecie je mieszać i łączyć albo nawet pokusić się o coś ambitniejszego. Postarajcie się tylko utrzymać w ramach naturalnego przepływu energii.
Okrąg
W naturze okrąg i kula stanowią pierwotne naczynia na energię i świadomość. Ukształtowały się wokół punktu centralnego, miejsca stworzenia. W języku symboli uniwersalnych okrąg oznacza jedność, całość i pełnię. Reprezentuje świętą energię żeńską, więc jeśli z taką intencją budujecie krąg, automatycznie tworzycie święte miejsce. Wykorzystując ten prosty kształt, nigdy nie popełnicie błędu – możecie na nim oprzeć projekt nawet najmniejszego ogrodu.
Dwa okręgi tworzące vesica piscis
Obszar wspólny dwóch przecinających się okręgów reprezentuje zachodzenie na siebie świata materialnego i duchowego. W efekcie vesica piscis symbolizuje połączenie waszej energii z energią ziemi i ogród, który jest jego rezultatem. Niektóre kultury uważają, że vesica piscis reprezentuje energię Chrystusa rozumianego jako wcielenie ducha w ludzką postać. Za pomocą vesica piscis można oddać i uczcić wiele wspaniałych połączeń: słońca i księżyca, nieba i ziemi. Bardzo lubię ten kształt, budzi we mnie pozytywne odczucia. Tworzy potężną, a zarazem prostą przestrzeń twórczą.
Spirala
Natura wykorzystuje spiralę do rozprowadzania i przekazywania energii oraz świadomości. Ten kształt znakomicie sprawdzi się w mniejszych ogrodach przy projektowaniu ścieżki, jako wzór bruku albo trasa spaceru modlitewnego. Spiralę można też wyryć w kamieniu, by uczcić i przyjąć zmianę albo przynajmniej postarać się zaakceptować jej nieuchronność.
Spirala lewoskrętna ma charakter otwierający, spirala prawoskrętna – zamykający i kończący, jest to więc wzór, który można wykorzystać przy wejściu w pewną przestrzeń lub przy wyjściu z niej. Podwójna spirala symbolizuje równowagę. Spiralę potrójną – po irlandzku triskel – można interpretować na różne sposoby. Dla mnie reprezentuje ona troistą naturę świata: świat ducha, świat naszych przodków i twórczy świat, w którym żyjemy. Może także symbolizować przeszłość, teraźniejszość i przyszłość albo coś innego, w zależności od osobistych lub kulturowych skojarzeń.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.