Maalehe kurgiraamat. Priit Põldma

Читать онлайн книгу.

Maalehe kurgiraamat - Priit Põldma


Скачать книгу
F1 (Rijk Zwaan) – siledakooreline väga varajane partenokarpne kõrge saagikusega hübriidsort. Viljad on väga õhukese koorega, keskmise rohelise värvusega, krõmpsuva sisestruktuuriga, pikkuse-laiuse suhe 3,1:1. Taim on keskmise kasvutugevusega ja avatud kasvutüübiga, mis hõlbustab viljade korjamist. Sobib värskelt tarbimiseks ja töötlemiseks.

      • ‘Mirabelle F1 (Seminis) – näsalise koorega varajane hübriidsort, mida on edukalt kasvatatud Lätis ja Leedus. Viljad heledamad kui ‘Mandyl’, pikkuse-laiuse suhe 3,3:1. Vastupidav jahukaste, kurgirõugete ja kurgi-mosaiikviiruse suhtes. Sobib kasvatamiseks nii avamaal kui ka kasvuhoones. Sobib värskelt tarbimiseks ja töötlemiseks.

      • ‘Octopus F1 (Syngenta) – näsalise koorega keskvarajane sort. Soovitatav kasvatada avamaal. Vastupidav kurgi-mosaiikviiruse suhtes. Sobib konserveerimiseks ja värskelt tarbimiseks.

      • ‘Pasamonte F1 (Syngenta) – näsalise koorega varajane partenokarpne sort. Viljad rohelised ja keskmise suurusega. Taim on tugeva kasvuga, jahukastekindel. Sobib kasvatamiseks avamaal ja kasvuhoones. Sobib konserveerimiseks ja värskelt tarbimiseks.

      • ‘Polan F1 (Seklos) – näsalise koorega Poola päritolu väga saagikas hilisemapoolne hübriidsort. Viljad on keskmise suurusega, pikkuse-laiuse suhe 2,7:1. Vajab tolmeldamist. Sobib konserveerimiseks.

      ‘Polan’ F1 (Seklos) – näsalise koorega keskhiline hübriidsort, mis vajab tolmeldamist

      • ‘Profi F1 (Nunhem) – siledakooreline väga varajane saagikas kurgisort. Vili on tumerohelise värvuse ja ühtlase kujuga, pikkuse-laiuse suhe 3,2:1. Sobib hästi töötlemiseks, säilitades konserveerimisel konsistentsi ja värvi. Sobib kasvatamiseks nii avamaal kui ka klaas- ja kilemajades. Saagi alguseni kulub külvist keskmiselt 55–60 päeva.

      • ‘Racibor F1 (Seklos) – näsalise koorega saagikas keskvarajane hübriidsort. Vajab tolmeldamist. Viljad on kvaliteetsed ja keskmise suurusega, tiheda viljaliha ja väikese seemnekambriga, pikkuse-laiuse suhe 2,8:1. Sobib konserveerimiseks.

      • ‘Rodnitšok Natur F1 (Seklos) – näsalise koorega keskvarajane saagikas hübriidsort. Vajab tolmeldamist. Saagi alguseni kulub 48–52 päeva. Viljad ühtlased, säravrohelised, aromaatsed. Hea sort marineerimiseks ja soolamiseks. Kasvukohaks sobib nii avamaa kui ka kasvuhoone.

      • ‘Trilogy F1 (Rijk Zwaan) – siledakooreline keskmise varajasusega sort. Viljad on ühtlase suurusega, tumerohelised. Vilja pikkuse-laiuse suhe on 3,1:1. Vastupidav kurgirõugete ja kurgi-mosaiikviiruse suhtes. Taimed on generatiivse kasvutüübiga, igast lehekaenlast kasvab 3–4 vilja. Külgvõrsed on lühikesed, seetõttu sobib väga hästi kasvatamiseks kasvuhoones. Sobib konserveerimiseks.

      Pikaviljalised ja poolpikad kasvuhoonekurgi sordid:

      • ‘Airbus F1 (Enza Zaden) – pikaviljaline varajane partenokarpne hübriidsort. Silindrilised viljad on 33–36 cm pikad ja säilivad hästi. Kiirelt saagikandevõimeliseks arenev taimestik on tugeva kasvujõuga.

pilt

      ‘Airbus’ F1 (Enza Zaden) – pikaviljaline varajane partenokarpne hübriidsort. Foto: AS Schetelig EV

pilt

      ‘Melen’ F1 (Enza Zaden) – poolpikaviljaline varajane partenokarpne hübriidsort. Foto: AS Schetelig EV

      • ‘Melen F1 (Enza Zaden) – varajane minikurgi partenokarpne hübriidsort. Viljad on siledad, tumerohelised, 16–18 cm pikkused. Sobib kasvatamiseks nii külmas kui ka köetavas kasvuhoones. Taimestik on keskmise kasvutugevusega ja lühikeste sõlmevahedega, seetõttu sobib ka madalamatesse kasvuhoonetesse. Sobib kasvatamiseks suvise ja sügisese saagi jaoks. Vastupidav taimehaigustele ja kesksuvisele kuumusele.

      • ‘Passandra F1 (Enza Zaden) – väga varajane poolpikaviljaline ehk minikurgi partenokarpne hübriidsort. Kergelt ribilised tumerohelised 15–17 cm pikkused viljad. Sobib aastaringseks kasvatamiseks soojas kasvuhoones ja suviseks viljelemiseks kilemajas. Kõrge haiguskindlus: vastupidav jahukaste ning ebajahukaste suhtes. Pikast kurgist vähenõudlikum. Saagikus oluliselt kõrgem ning hooldustöid vähem kui hapenduskurgi sortidel.

pilt

      ‘Passandra’ F1 (Enza Zaden) – poolpikaviljaline väga varajane partenokarpne hübriidsort. Foto: AS Schetelig EV

      • ‘Picolino F1 (Enza Zaden) – varajane minikurgi partenokarpne hübriidsort. Viljad on läikivalt siledad ja tumerohelised, 12–14 cm pikkused. Taim on jõulise kasvuga. Sobib kasvatamiseks nii külmas kui ka köetavas kasvuhoones.

pilt

      ‘Picolino’ F1 (Enza Zaden) – poolpikaviljaline varajane partenokarpne hübriidsort. Foto: AS Schetelig EV

pilt

      ‘Pyralis’ F1 (Enza Zaden) – pikaviljaline varajane partenokarpne hübriidsort

      • ‘Pyralis F1 (Enza Zaden) – varajane hinnatud partenokarpne hübriidsort on sobiv viljelemiseks jaanuarist novembrini. Väga hea saagikus nii kivivillas kui ka mullas kasvatamisel. Kasvutingimuste suhtes pole väga nõudlik, talub kasvustressi paremini kui teised sordid. Avatud kasvuviisi tõttu on seenhaigusi vähem. Viljad on 32–35 cm pikkused.

      • ‘Proloog F1 (Rijk Zwaan) – pikaviljaline varajane partenokarpne keskmise jahukastekindlusega hübriidsort. Taim on avatud kasvuga ning suhteliselt väikeste lehtedega. Viljad ühtlase kujuga tumerohelised, keskmiselt 28–30 cm pikkused.

      • ‘Rembrandt F1 (Nickerson Zwaan) – varajase saagiga partenokarpne hübriidsort kevadiseks kuni suviseks kasvatamiseks. Hea kuumataluvusega. Tugevad taimed sobivad kasvatamiseks nii külmas kui ka köetavas kasvuhoones. 36–39 cm pikkused, keskmise kuni tumerohelise värvusega tihedad ja sirged viljad. Kasvutingimuste suhtes vähenõudlik, sobib ka mahetootjale.

      • ‘Torreon F1 (Enza Zaden) – pikaviljaline varajane partenokarpne hübriidsort. Viljad on atraktiivse tumerohelise värvi ja hea säilivusega, vilja pikkus 32–36 cm. Sobib kasvatamiseks nii kivivillal kui ka mullasubstraadis. Vastupidav temperatuurikõikumistele. Üks levinumaid sorte tootmiskasvuhoonetes.

pilt

      ‘Torreon’ F1 (Enza Zaden) – pikaviljaline partenokarpne hübriidsort

      4. KURGI KASVATAMINE AVAMAAL

      Nõuded kasvukohale

      Avamaakurgi kasvatamiseks sobivad huumusrikkad, kiiresti soojenevad, struktuursed parasniisked mullad. Parimateks muldadeks on toitainerikkad saviliivmullad ja kerged kuni keskmise raskusega liivsavimullad. Ka turvasmullad, mille pH ei ole alla 6,0, sobivad kurgi kasvatamiseks. Kasvuks on soodsamad mullareaktsioonilt nõrgalt happelised mullad (pH 6,0–6,5). Rasked, külmad ja liigniisked mullad, millele tekib kergesti mullakoorik, ning madala huumusesisalduse ja vähese veehoiuvõimega kerged liivmullad ei ole kurgi kasvatamiseks avamaal head. Kurk kasvab hästi ühtlaselt parasniiskel mullal, kuid vältida tuleks kasvukohti, kus vihmastel suvedel on pikemaajalise liigniiskuse oht. Optimaalne põhjaveetase


Скачать книгу