Психологія 101: Факти, теорія, статистика, тести й таке інше. Пол Клейнман
Читать онлайн книгу.експерименту
Експеримент Джона Б. Ватсона «Маленький Альберт» мав важливе значення для розвитку психології, проте був підданий критиці з кількох причин: необ’єктивна оцінка реакцій дитини – ішлося про суб’єктивні інтерпретації Ватсона й Рейнор; сумнівна етичність експерименту. Якби нині хтось спробував провести такий експеримент, Американська психологічна асоціація засудила б його як неетичний. Викликати страх у людини етично лише тоді, коли піддослідного, який погоджується на участь в експерименті, попереджають заздалегідь, що в процесі його будуть лякати. Проте робота Ватсона і визначальні для біхевіоризму результати експерименту «Маленький Альберт» сприяли розробці багатьох важливих теорій біхевіористів.
Герман Роршах (1884–1922)
Герман Роршах народився 8 листопада 1884 року в Цюриху (Швейцарія). Він був старшим сином художника, який, не досягнувши успіху, заробляв на життя викладанням. Герман захопився чорнилами ще в дитинстві (вірогідно, завдяки мистецьким експериментам батька і власному зацікавленню мистецтвом). У середній школі він мав прізвисько Клекс, що буквально перекладається як «чорнильна пляма». Коли хлопцеві було дванадцять років, померла його матір, а у вісімнадцять він втратив батька.
Після школи, яку він закінчив із відзнакою, Роршах вступив до коледжу на медичний факультет. 1912 року він здобув ступінь доктора медицини в Цюрихському університеті й відтоді працював у різних психіатричних клініках.
1911 року, під час навчання в університеті, Роршах проводив експерименти за участю школярів. За допомогою чорнила він хотів з’ясувати, чи мають художньо обдаровані діти краще розвинену уяву. Відповідні висновки він робив на основі їхніх інтерпретацій чорнильних плям. Тести Роршаха суттєво вплинули не тільки на подальшу наукову діяльність Германа, але й загалом на розвиток психології. Роршах був не першим науковцем, який звернувся до чорнильних плям у своїй роботі, проте в його експерименті їх було вперше використано як важливий засіб для аналізу. Результати експерименту не збереглися, але протягом наступних десяти років Роршах проводив дослідження для розробки належного методу вивчення рис особистості за допомогою чорнильних плям.
Як співробітник психіатричної лікарні, Герман Роршах міг аналізувати сприйняття нездорових осіб. А залучивши до досліджень психічно та емоційно стабільних, зміг створити загальний тест, за допомогою якого на основі інтерпретацій чорнильних плям можна проаналізувати особистість людини й визначити риси її характеру.
1921 року Роршах виклав свої дослідження в книжці «Психодіагностика». У ній науковець розповів про власні теорії особистості. Один із його головних аргументів: для всіх людей характерна сукупність інтровертованих та екстравертованих рис особистості – їх мотивують як внутрішні, так і зовнішні фактори. Роршах уважав, що на основі тесту чорнильних плям можна визначити деякі з цих рис і виявити психічні відхилення або сильні сторони людини.
Коли