Kompass: noorte inimõigushariduse käsiraamat.2012. a. täielikult läbi vaadatud ja muudetud redaktsioon. Grupi autorid

Читать онлайн книгу.

Kompass: noorte inimõigushariduse käsiraamat.2012. a. täielikult läbi vaadatud ja muudetud redaktsioon - Grupi autorid


Скачать книгу
Loomulikult võite nimetada ka otseselt inimõiguste ülddeklaratsiooni artiklis 23 sätestatud õigust tööle, aga parem oleks, kui seos inimõigustega tekiks osalejatel iseseisvalt.

      Oluline on õppida nägema seost inimese vajaduste ja inimõiguste vahel ning saada aru, et inimõigustele tuginedes on võimalik üles ehitada maailm, kus kõigi inimeste vajadused on rahuldatud. Võite rühmaga arutada ka inimõiguste ülddeklaratsiooni (vt lk 601) preambulit. Selle alguses mainitakse inimkonna kõigi liikmete väärikust, võrdsust ja võõrandamatuid õigusi, mis on vabaduse, õigluse ja üldise rahu alus. Järgmiseks öeldakse, et inimeste ühiseks üllaks püüdluseks on kuulutatud veendumuste ja sõnavabadus ning olukord, kus nad ei tarvitse tunda hirmu ega puudust.

pilt

      Variandid

      Harjutuse lühendamiseks võite piirduda ainult 1.–4. punktiga ning algatada seejärel suures rühmas üldise arutelu inimõiguste teemal. See võib olla sobilik nooremate osalejate puhul, kes ei oska hästi töötada üldmõistete ja kategooriatega. Mõned ei pruugi aru saada sellest, et õielehtede erinev suurus peaks sümboliseerima vajaduste erinevat tähtsust. Samuti võib neile tunduda, et seoste leidmine inimõigustega on üsna abstraktne.

      Harjutuse laiendamiseks võite palude osalejatel öelda, milline konkreetne inimõigus kaitseb iga harjutuse käigus välja toodud vajaduse rahuldamist. Kasutage lk 600 esitatud inimõiguste ülddeklaratsiooni kokkuvõtet.

pilt

      Soovitusi jätkutegevusteks

      Võite anda osalejatele ülesande tutvuda iseseisvalt inimõiguste ajaloolise arengu ning viimasel ajal tekkinud uute õigusvaldkondadega.

      Kui osalejatele meeldis rääkida oma elus olulistest asjadest, võib neile sobida ka oma tõekspidamiste lähem vaatlemine harjutuses „Usklikud” (lk 105). Samuti võib neile meeldida „Õiguste bingo” (lk 260), mis võimaldab aktiivselt uurida igapäevaelu ja inimõiguste vahelisi seoseid. Kui neile pakuvad huvi uued õigusvaldkonnad, siis üks selline on keskkonnaõigus, mida käsitletakse harjutuses „Nimetissõrmed ja pöidlad” (lk 173).

pilt

      Ideid tegutsemiseks

      Soovitage osalejatel viia see harjutus läbi pereliikmete, sõprade või töökaaslastega, et algatada arutelu inimõiguste teemal.

pilt

      Lisateave

      Idee kasutada selles harjutuses inimese vajaduste kontseptsiooni on tuletatud Maslow’, samuti Griffini ja Tyrrelli tööde põhjal (teos „Human Givens”). Füsioloogilised vajadused aitavad meil oma keha elus hoida; siia alla kuuluvad ka seksuaalvajadused. Turvalisusevajadus hõlmab ka vajadust peavarju järele (et oleks kodu või „katus pea kohal”) ning tunnet, et ollakse kaitstud röövlite, kuritegelike jõukude, sõja ja terroristide rünnakute eest. Majanduslik turvalisus tähendab, et inimesel on piisavalt raha korraliku elatustaseme tagamiseks ning võimalus mõnda aega toime tulla ka töötuks jäämise korral. Tervise valdkond hõlmab nii inimese head tervist kui ka tervishoiuteenuste kättesaadavust õnnetuse või haigestumise korral. Sõprusega seostub ka võimalus liituda huviringide või ühingutega ning valida vabalt sõpru ja lähisuhtepartnereid. Perekonnaga seotud vajadused sisaldavad ka seda, et kedagi ei lahutata sunniviisiliselt oma perekonnast. Väärtustamine tähendab, et teised inimesed peavad sinust lugu ja hindavad sind nii inimesena kui ka sinu töös. Eneseteostuse kohta võib öelda ka „oma potentsiaali realiseerimine”. See tähendab, et inimesel on võimalik olla see, kes ta tahab olla, kasutada täiel määral kõiki oma võimeid ning olla kindel iseendas ja oma kohas maailmas.

pilt

      Esilehekülg

pilt

      Suurim oht vabadusele on kriitika puudumine.

Wole Soyinka

      Teemad

      • Meedia

      • Globaliseerumine

      • Keskkond

      Raskusaste Tase 3

      Rühma suurus 10–24 (väikestes rühmades 4–8)

      Aeg 180 minutit

      Ülevaade Imiteeritakse ajakirjanike rühma tööd ajalehe esikülje trükkiminekuks ettevalmistamisel. Osalejad töötavad väikestes rühmades ja lahkavad järgmisi probleeme:

      • meedia kallutatus, stereotüüpide loomine ja objektiivsus;

      • inimõiguste teemade kajastamine meedias

      Seotud õigused

      • Õigus mõtte-, arvamus- ja sõnavabadusele

      • Õigus eraelu, perekonna, kodu ja kirjavahetuse puutumatusele

      • Õigus osa võtta kogukonna kultuurielust

      Eesmärgid

      • Avardada teadlikkust meedia ja seal avaldatud inimõiguste käsitluste kohta

      • Arendada suhtlemis- ja koostööoskusi

      • Kasvatada sotsiaalset vastutustunnet ja tahet ühiskonda muuta

      Materjalid

      • Ruum, kus saaks töötada kaks-kolm väikest rühma ja saaks läbi viia arutelu suures rühmas

      • 40–45 ajalehtedest või ajakirjadest võetud fotot

      • Paber ja pliiatsid märkmete tegemiseks

      • Suured paberilehed (A3) või märkmetahvel ja markerid

      • Käärid ja liim igale väikesele rühmale

      • Piisavalt suure tööpinnaga lauad, millele töörühmad saaksid laotada kõik oma paberid

      Ettevalmistus

      • Valige ajakirjadest või ajalehtedest 40–45 pilti.

      NB! Teil on vaja samadest piltidest kolme komplekti: üks komplekt igale väikesele rühmale. Seetõttu tuleks teil osta kolm eksemplari kõigist ajalehtedest, kust te pildid välja lõikate, või kasutada paljundus- masinat.

      • Pange üks fotode komplekt lauale välja.

pilt

      Juhised

      1. Tutvustage ülesannet. Selgitage, et osalejad peavad mängima õhtut ajalehetoimetuses, kus pannakse kokku järgmise päeva lehe esikülge. Kuigi tegemist on kohaliku lehega, on toimetus võtnud eesmärgiks teavitada lugejaid ka aktuaalsetest maailmaprobleemidest, sh inimõigustega seonduvast.

      2. Näidake osalejatele näidisena mõne ajalehe esikülge ning juhtige tähelepanu selle tüüpilistele elementidele ja küljendusele.

      3. Näidake osalejatele lauale välja pandud fotosid. Paluge neil ümber laua vaikides ringi käia ja esialgu mitte midagi kommenteerida. Selgitage, et nad peavad tööle hakkama nendesamade fotodega. Nad võivad neid kasutada ja tõlgendada täpselt nii, nagu ise tahavad.

      4. Nüüd jagage osalejad kolmeks 6–8-liikmeliseks töörühmaks. Igaüks neist peaks kehastama erineva ajalehe toimetuskolleegiumi. Nende ülesanne on kavandada ja kujundada homse lehe esikülg.

      5. Paluge igal rühmal anda oma ajalehele nimi.

      6. Laske toimetustel töötada. Jagage igale rühmale paber ja pliiatsid, liim ja käärid, aga ärge andke neile veel fotosid.

      7. Korrake juhiseid. Nad peavad esmalt oma lehe esikülje kujundama ja küljendama.

      8. Neil on tund aega, et valida välja neli või viis uudist, mida nad tahavad


Скачать книгу