Minu esimene elu. Olav Osolin
Читать онлайн книгу.hanekasvatajaks hakata, et jõuluks oleks praad omast käest võtta, siis punusid pisikesed hanepojad ühel päeval tiiki sulistama ja mina, kes ma lindude ujumisoskusest midagi ei teadnud, tõttasin loomulikult neid päästma. Päästeoperatsiooni tulemusena uppusin ma ise ära, kusjuures ikka täitsa korralikult, nii et toss oli päris väljas. Õnneks avastas ema mu kadumise õige pea ning helistas nii kiirabisse kui ka Rosa Glikmanile, kes polnud mitte ainult tema noorema õe Ilmi ämm, vaid ka Tallinna I Lastehaigla peaordinaator. Proua Rosa sättis haiglas kõik minu vastuvõtuks valmis ja nii pääsesin ma sellest õnnetusest tüsistusteta. Ema ütleb siiani, et see oli nii jube sündmus, et ta ei suuda selle üksikasju meenutada. Seetõttu ma ei teagi, kui kaua ma uppunud olin ja mis nendest hanedest pärast sai. Ju nad suureks kasvasid ja lõpuks nahka pandi. Aga proua Glikmanile olen ma siiani tänu võlgu, sest kui ta ei oleks mulle õhku sisse pumbanud, siis te seda jutustust siin praegu ei loeks.
Kõige stiilsem sõiduvahend, mis mul eales olnud.
Meriväljal kaitses mind Saatan.
Kolm õde Meriväljal selle tiigi ääres, kuhu ma hanepoegi päästes ära uppusin. Vasakul noorim Ilmi, edasi vanuse järjekorras Helgi ja Lilian. Foto perekond Glikmani erakogust.
Suur ja lai on maa
Kuna ema ja isa läksid peagi lahku, siis kulges mu edasine elu koos ema ja õe Kristiga. Peagi lisandus sellesse komplekti ka vanaema Helmi, sest pärast väikest vahepeatust Kadrioru ühiskorteris maandusime kolmekesi elama tema juurde Pronksi tänavale. Praegu kannab see Tallinna 21. Kooli vastas tupiktänavas paiknev puumaja Raua tänava aadressi, aga tol ajal polnud Dvigateli sõjatehas veel Pronksi tänava nurka oma majamürakat ehitanud, mistõttu meie koridoriaknast avanes vaade Pronksi tänavale. Seepärast oligi meie aadress Pronksi 5–7. Ema oli selles korteris pesitsenud varemgi – pärast seda, kui venelased viskasid Veljema pere 1944. aastal päevapealt välja nende Reimani tänava korterist, kuna majja majutati elama Nõukogude ohvitserid koos oma mahvaldadega. Kui vanaema läks linnavalitsusse kurtma, et ta on koos mehe ja kolme lapsega tänavale tõstetud, siis öeldi talle, et muud elamist pole pakkuda kui ca 40-ruudune korter Pronksi tänaval. See oli viieliikmelisele perele ilmselgelt liiga väike, kuid siiski parem kui lageda taeva alla jäämine. Mu tädi Ilmi meenutab, et kui nad tassisid oma kompse uude kodusse, mille aknad olid laudadega kinni löödud, tervitas neid läbi köögiseina heleda poisihääle esitatud „Suur ja lai on maa, mis on mu kodu...”, mis ei tahtnud kuidagi lõppeda. Selle peale arvas vanaema, et ju on nad sattunud elama tõsimeelsete kommunistide kõrvale, mistõttu ta käskis oma kolmel tütrel naabrilaste ees õues suu kinni hoida. Hiljem, kui naaberkorteri asunikega oli juba tasapisi sõbraks saadud, selgus, et korter 6 pere oli omakorda peljanud, et äkki on uued tulijad miskid kagebešnikud ja igaks juhuks kamandati perepoeg kööki laulma. Nii tuligi hilisemal kuulsal vähikirurgil ja tervishoiuministril Väino Rätsepal üürata täiest kõrist koolis õpitud Dunajevski laulu, näitamaks, et korter 6 perekond kulgeb kindlal nõukogulikul kursil. Tänasel päeval ajab seesugune stoori inimesed muigama, aga tol ajal oli Stalin veel elus ja targem oli karta kui kahetseda.
Meie pere 1958. aastal. Vasakult: mina, ema Lilian, vanaema Helmi ja õde Kristi. Foto Kalev Savi erakogust.
Sauna kõrval
Kui meie kolmik vanaema juurde jõudis, oli vanaisa Tõnis juba Helmi juurest plehku pannud, nii et meil oli nelja peale kasutada kolm väikest tuba. Tol ajal nimetati seda mugavustega korteriks, sest vesi ja kemmerg olid toas, aga sooja vett ja vannituba polnud. Kui oleks need ka olnud, siis oleks meil olnud „kõigi mugavustega korter”. Pesemisega olid lood kehvad, aga õnneks oli otse meie kõrval suur saun, kus me end kord nädalas küürimas käisime. Seesama kümblusasutus pakkus meile ka igaõhtust meelelahutust, sest pimeduse saabudes kogunesid sauna akende taha kõik Tallinna linna erotomaanid ja pihkurid, kes püüdsid valgeks värvitud aknaklaasi augukesi kraapida, et paljaid naisi piiluda. Kuna naisteosakonna aknad olid maapinnast üsna kõrgel, siis pidid vaesed mehed eesmärgi saavutamiseks suurt vaeva nägema: kes ilmus oma redeliga, kes lohistas ehituselt pihta pandud tellingupukki, kes üritas kastidest kiikuvat torni ehitada. Mida päev edasi, seda rohkem me veendusime, et kiimas mehe arhitektuurialane fantaasia on piiritu. Mõned, kes polnud taibanud oma abivahendit kaasa vedida, ronisid teinekord ka meie kuuri katusele, kust vaatepilt polnud suurem asi, aga sellest ei saanud ju hädaline aru enne, kui ta polnud selles oma silmaga veendunud. Kui üks mees lõpuks läbi pehkinud katuse vajus, siis läks vanaemal närv mustaks ning iga kord, kui ta mõnd piilujat meie kuuri katusel nägi, tegi ta akna lahti ja käskis tollel jalamaid jalga lasta, ähvardades miilitsa kutsuda. Sellele vastu kostis rämedat sõimu ja ähvardusi ning ükskord visati meil isegi aken sisse.
Eks kogu see lõputu turnimine ja saunaakende lõhkumine hakkas ka sauna töötajatele üha rohkem närvidele käima ning kui maja läks kapitaalremonti, siis viidi naistesaun teisele korrusele, kuhu meeste pilgud enam ei ulatunud. Küll aga tegi see rõõmu minu koolivendadele, sest piilujatest vabanenud naised hoidsid nüüd julgesti aknaid lahti ja pakkusid mu küllatulnud sõpradele nonstop-striptiisi, mille peale üks mu klassivend ohkas kadedalt: „Vau! On sul alles elu!”
Kauplevad amatsoonid
Oma uues elukohas sain ma kohe aru, et vägesid juhatab minu vanaema Helmi Rosalie Veljema. Ta oli elupõline kaubandustöötaja, kes alustas poemüüja karjääri juba Pätsu ajal, esmalt minu vanaisa Tõnis Veljema juhatatud poes Viljandimaal Olustveres, hiljem aga ETK poodides Tartus ja Lehtses. Kui pere maandus Tallinna, hakkas Helmi juhatama Tartu maantee alguses, nüüdse SEB pangahoone vastas asunud ETK õppekauplust ja võttis endale sõja ajal appi kolmest tütrest vanima ehk minu ema. Nii kukkuski välja, et kaupmehed Helmi ja Lilian teenisid perele leiba, samal ajal kui kaks nooremat tütart nühkisid koolipinki – Helgi õppis Tartu Ülikoolis juristiks ja pesamuna Ilmi Tallinna Kunstiinstituudis metallikunstnikuks. Õnneks oli kaupmehi vaja nii Pätsul, fritsudel kui ka tibladel ja nii juhtuski, et ükskõik kes parajasti võimule tuli, seisis meie naispere ikka leti taga. Mõistagi tõi iga uus riigikord uued reeglid, mida tuli raudselt järgida, sest ajad olid keerulised, kaupa vähe ning nalja ei mõistetud. Ka minu ema oleks pärast venelaste sissetulekut ükskord peaaegu kongi kukkunud, kui ta suhkrukotiga poest välja tuli. See juhtus ajal, mil praeguse Tallinna Kaubamaja lähedal, kohas, kuhu hiljem ehitati lillekauplus Kannike, paiknes Pühtitsa kloostri uhke abikirik, mille nunnad püsisid hinges vaid tänu ümberkaudsete inimeste heasoovlikkusele. Kuna nunnad käisid ka vanaema juures toiduabi palumas, siis üritas Helmi neile üht-teist kombineerida, et nad päris nälga ei sureks. Vastutasuks tutvustasid vagad õed poetöötajatele oma maa-aluseid katakombe ja palvetasid kauplusetöötajate eest, millest ei Helmil ega ka tema tütrel polnud sooja ega külma, sest meie peres ei usutud ei jumalat ega kuradit, kuigi lapsed olid ristitud ja Jeesukese sünnipäeval toodi kuusk tuppa. Ühel õhtul pidigi ema viima kirikusse kotitäie suhkrut, aga nii nagu mamps poeuksest välja sai, oli krapsti kohal ka läheduses luuranud miilitsamees, kes teatas, et tema pilgu järgi on kotis magusat üle normi. Nii ootaski noort müüjat ees jalutuskäik jaoskonda, et rikkumine fikseerida ja patustaja kongi pista. Õnneks oli Lilianil nii palju oidu, et ta uuristas salamahti suhkrukoti serva augu ja lasi osal suhkrul tee peal tasapisi maha niriseda, nii et kui ta koos miilitsamehega lõpuks jaoskonda jõudis ja kott kaalu peale visati, näitas seier parasjagu alla normi. Ehkki hämmeldunud miilitsa ülemus sai aru, et verinoor müüja oli kasutanud Hansu ja Grete muinasjutust pärit nippi, ei jäänud tal muud üle, kui ema minema lasta. Pärast seda juhtumit olid Helmi ja tema tütar kauplemisel veelgi ettevaatlikumad, mistõttu neist said pikapeale tublid kaubandustöö eesrindlased, kes võtsid vastu aukirju ja isegi üleliidulisi punalippe. Vanaema juhtis hiljem toidukauplusi Saiakäigus ja Narva maanteel, kus nüüdse Viru