Pan Wołodyjowski. Генрик Сенкевич

Читать онлайн книгу.

Pan Wołodyjowski - Генрик Сенкевич


Скачать книгу
rozłożył białe ręce zdobne błyszczącymi pierścieniami i schyliwszy głowę rzekł z rezygnacją:

      – Zatem Kondeusz, Lotaryńczyk lub książę Neyburski?… Nie masz innej rady!

      – Nie może być! Piast! – odpowiedział Zagłoba.

      – Kto? – spytał ksiądz.

      I nastało milczenie.

      Za czym znów zabrał głos podkanclerzy:

      – Czy jest aby jeden, na którego zgodziliby się wszyscy? Gdzie jest taki, który by od razu tak przypadł rycerstwu do serca, by nikt nie śmiał przeciw wyborowi jego szemrać?… Był jeden taki, największy, najzasłużeńszy, twój, zacny rycerzu, przyjaciel, ten, który w sławie jak w słońcu chodził… Był taki…

      – Książę Jeremi Wiśniowiecki! – przerwał Zagłoba.

      – Tak jest! Ale on w grobie…

      – Żyje syn jego! – odpowiedział Zagłoba.

      Podkanclerzy zamrużył oczy i siedział czas jakiś w milczeniu; nagle podniósł głowę, spojrzał na pana Zagłobę i począł mówić z wolna:

      – Dziękuję Bogu, że mnie natchnął myślą poznania waszmości. Tak jest! Żywie238 syn wielkiego Jeremiego, młode i pełne nadziei książę, względem którego ma Rzeczpospolita nie uiszczony dotąd dług do spłacenia. Ale z olbrzymiej fortuny nic mu nie zostało, jeno sława jako jedyna spuścizna. Więc w dzisiejszych zepsutych czasach, gdy każdy oczy tam tylko kieruje, gdzie je złoto przyciąga, kto wymówi jego imię, kto będzie miał odwagę jego kandydaturę postawić? Waćpan? – tak! Zali jednak znajdzie się takich wielu? Nie dziwno, że ten, komu wiek życia w bohaterskich zapasach na wszystkich polach przeminął, nie ulęknie się i na elekcyjnym polu hołd głośno słuszności oddać… Ale czy inni pójdą za nim?…

      Tu podkanclerzy zamyślił się, po czym wzniósł oczy i dalej mówił:

      – Bóg nad wszystkich mocniejszy. Kto wie, jakie są jego wyroki? Kto wie? Skoro pomyślę, jak całe rycerstwo wierzy i ufa waćpanu, zaprawdę spostrzegam ze zdumieniem, że jakowaś nadzieja wstępuje mi w serce. Powiedz mi waćpan szczerze, zali niepodobieństwa istniały dla cię kiedykolwiek?

      – Nigdy! – odrzekł z przekonaniem Zagłoba.

      – Zbyt ostro jednak tej kandydatury stawiać od razu nie należy. Niech się to imię o uszy ludzkie odbija, ale niech nie wydaje się przeciwnikom zbyt groźne; niech lepiej śmieją się i szydzą, by zbyt silnych nie stawiali impedimentów239… Może też Bóg da, że nagle wypłynie, gdy tamte partie wzajem zniweczą swoje zabiegi… Toruj mu waszmość z wolna drogę i nie ustawaj w pracy, bo to kandydat twój, godny twego rozumu i doświadczenia… Boże cię błogosław w tych zamiarach…

      – Mamże suponować – spytał Zagłoba – że wasza dostojność także o księciu Michale zamyślał?

      Ksiądz podkanclerzy wydobył zza rękawa małą książeczkę, na której czerniał grubymi literami wybity tytuł Censura candidatorum, i rzekł:

      – Czytaj waszmość, niech to pismo za mnie odpowie!

      To rzekłszy ksiądz podkanclerzy począł się zbierać, lecz pan Zagłoba zatrzymał go i rzekł:

      – Pozwolisz wasza dostojność, że ja jeszcze coś odpowiem. Więc naprzód dziękuję Bogu, że mniejsza pieczęć w takich znajduje się rękach, które umieją na wosk ludzi ugniatać.

      – Jak to? – spytał zdziwiony podkanclerzy.

      – Po drugie, z góry powiadam waszej dostojności, że kandydatura księcia Michała bardzo do serca mi przypada, bom jego ojca znał i miłował, i biłem się pod nim wraz z mymi przyjaciółmi, którzy także dusznie się uradują na myśl, że synowi będą mogli okazać tę miłość, jaką dla wielkiego ojca mieli. Przeto chwytam się tej kandydatury oburącz i dziś jeszcze pomówię z panem podkomorzym Krzyckim, familiantem240 wielkim i moim znajomkiem, który ma niepośledni mir241 u szlachty, bo trudno go nie kochać. Obaj tedy będziem czynić, co w mocy naszej, i Bóg da, że coś wskóramy.

      – Niech was aniołowie prowadzą – odrzekł ksiądz – jeśli tak, to o nic więcej nie chodzi.

      – Za pozwoleniem waszej dostojności. Mnie chodzi jeszcze o jedną rzecz: mianowicie, żeby wasza dostojność nie pomyślała sobie tak: „Swoje własne desiderata242 w gębę mu włożyłem, wmówiłem w niego, że to on z własnego rozumu invenit243 księcia Michałową kandydaturę, krótko mówiąc: ugniotłem kpa244 w ręku, jakby był z wosku…” Wasza dostojność! Będę promował księcia Michała dlatego, że mi do serca przypadł – ot, co!… że waszej dostojności także, jako widzę, przypada – ot, co!… Będę promował dla księżnej wdowy, dla moich przyjaciół, dla ufności, jaką mam w rozumie (tu pan Zagłoba skłonił się), z którego ta Minerwa wyskoczyła, ale nie dlatego, żem sobie dał wmówić jako małe dziecko, że to moja inwencja; nie dlatego wreszcie, żem kiep, ale dlatego, że jak mi ktoś mądry co mądrego mówi, to stary Zagłoba powiada: Zgoda!

      Tu skłonił się szlachcic raz jeszcze i umilkł. Ksiądz podkanclerzy zmieszał się, było, z początku znacznie, ale widząc i dobry humor szlachcica, i to, że sprawa tak pożądany obrót bierze, rozśmiał się z całej duszy, za czym chwyciwszy się za głowę, jął powtarzać:

      – Ulisses, jak mi Bóg miły, czysty Ulisses. Panie bracie, kto chce co dobrego sprawić, różnie ludzi obchodzić musi, ale z wami, widzę, trzeba prosto w sedno. Okrutnieście mi do serca przypadli!

      – Jako mnie książę Michał!

      Niechże wam Bóg da zdrowie! Ha! Pobitym, alem rad! Siła musieliście szpaków zjeść za młodu… A ten sygnecik, gdyby się na pamiątkę naszego colloquium245 przygodził…

      Na to Zagłoba:

      – A ten sygnecik niech na miejscu ostanie…

      – Już to dla mnie uczyńcie…

      – Żadnym sposobem nie może być! Chyba innym razem… kiedy później… po elekcji…

      Zrozumiał ksiądz podkanclerzy i nie nalegał dłużej, wyszedł jednak z promieniejącą twarzą.

      Pan Zagłoba odprowadził go aż za bramę i wracając mruczał:

      – Ha! Dałem mu naukę! Trafił frant na franta… Ale honor jest! Będą się tu dygnitarze na wyprzodki246 przed tę bramę zjeżdżali… Ciekawym, co tam białogłowy sobie myślą?

      Białogłowy pełne były istotnie podziwu i pan Zagłoba urósł, zwłaszcza w oczach pani Makowieckiej, do pułapu, toteż zaledwie się pokazał, zaraz zakrzyknęła z wielkim zapałem:

      – Waćpan Salomona rozumem przeszedł!

      A on rad był bardzo:

      – Kogo, mówisz waćpani, przeszedłem? Poczekaj waćpani: obaczysz tu i hetmanów, i biskupów, i senatorów; nieledwie trzeba się będzie od nich opędzać; chyba się za kotarkę chować przyjdzie…

      Dalszą rozmowę przerwało wejście Ketlinga.

      – Ketling, chcesz promocji? – zawołał pan Zagłoba, upojony jeszcze własnym znaczeniem.

      – Nie! – odparł ze smutkiem rycerz – bo mi znów na długo wyjechać przyjdzie.

      Zagłoba


Скачать книгу

<p>238</p>

żywie (daw.) – dziś: żyje. [przypis edytorski]

<p>239</p>

impedimenta (z łac.) – przeszkody. [przypis edytorski]

<p>240</p>

familiant (z łac.) – tu: przyjaciel. [przypis edytorski]

<p>241</p>

mir – tu: szacunek, posłuch. [przypis edytorski]

<p>242</p>

desiderata (łac.) – żądania. [przypis edytorski]

<p>243</p>

invenit (łac.) – stworzył, wykonał. [przypis edytorski]

<p>244</p>

kiep (przestarz.) – głupiec, dureń. [przypis edytorski]

<p>245</p>

colloquium (łac.) – rozmowa. [przypis edytorski]

<p>246</p>

na wyprzodki (daw.) – na wyścigi, jeden przez drugiego. [przypis edytorski]