Пригоди бравого вояка Швейка. Ярослав Гашек
Читать онлайн книгу.дружини від випадкової кулі під час заворушень в Празі (див. ще прим. до розд. «Швейк іде в армію»).
49
«Збережи нам, Боже правий, цісаря і рідний край» – державний гімн Австро-Угорщини на музику композитора Й. Гайдна, яку він написав у 1797 р. Німецький текст (а відтак й чеський переклад) неодноразово коригувався у відповідності до імен монархів, які посідали престол на даний момент.
50
«Як ми йшли у Яромір» – чеська солдатська пісня.
51
Чхав я на вас, півні! (Йдіть під три чорти, півні!) – поліцейські в Чехії за часів Австро-Угорщини носили каску з півнячими пір’ями.
52
…чернець із Емаузького монастиря – відомий празький монастир. Друга назва «На Слованех». Засн. в 1347 р. Карлом ІV для монахів Ордену бенедиктинців.
53
Деякі письменники вживають фразу «гризуть докори сумління». Не вважаю цей вислів точним. Адже й тигр людину жере, а не гризе. (прим. автора)
54
…в «Бендловці» – «Бендловка» – празька нічна кав’ярня.
55
Мидловари – село біля м. Ческе Будєйовіце. Гашек був його почесним громадянином.
56
«Книга запису арештантів» (нім.).
57
…сказав один з тих хижаків чорно-жовтої породи… – державний прапор Австро-Угорщини мав чорний і жовтий кольори.
58
Градчани – район Празького Града – офіційна резиденція чеських королів, а після 1918 р. президентів Чехословаччини та Чеської Республіки (з 1993 р.).
59
«Хай живе Вільна думка!» – «Вільна думка» – міжнародний рух, який боровся проти соціальних, економічних, культурних, релігійних тощо забобонів. Засн. 1880 р. в Брюселі. Чеську організацію засн. в 1904 р. В 1907 р. в Празі відбувся всесвітній конгрес «В.д.» В 1915 р. її було розпущено, а в 1919 відновлено.
60
…лише раз був у тирі і простріляв там корону. – Гра слів: чес. koruna означає і грошову одиницю (крона) і цісарську корону.
61
Офіційний дозвіл займатися проституцією, який передбачав регулярний медичний огляд.
62
…продавали чеський народ чорно-жовтому орлу – чорно-жовтий орел – герб Австро-Угорської монархії.
63
Калоус – відомий австрійський детектив під час Першої світової війни.
64
Генерал Віндішгрец і чини бувалі… – Віндішгрец участі в битві при Сольферіно не брав.
65
П’ємонт – провінція на півночі Італії із центром в Турині. Цим словом узагальнюється усе італійське військо, що в 1859 p. воювало проти Австрії.
66
Бій під Сольферіно. – У битві під Сольферіно 24. VІ. 1859 p. австр. армія під командуванням Франца Йосифа І зазнала поразки від об’єднаної франц. – сардинської армії під командуванням Наполеона ІІІ.
67
Металева кокарда на кашкеті з ініціалами «FJI» (Франц Йосиф І).
68
«Хай