Меч Сагайдачного. Виктор Вальд

Читать онлайн книгу.

Меч Сагайдачного - Виктор Вальд


Скачать книгу
нашептав королевичу цю думку, – та покликав Владислав зброяра й особистого ювеліра і видав їм із власного обозу древній німецький меч, мабуть, відвойований у тевтонських рицарів ще за часів Ґрюнвальдської битви[24]. За два дні й дві ночі вони осучаснили меч ефесом із коштовним камінням та прикрасили срібною й золотою насічкою, яка зображувала битву античних воїнів і притчу про суд царя Соломона. Древній клинок облагородили і зробили напис урочистою латиною: «VLADISLAVS + Konasevicio Koszovio ad Chocimum contra Osmanum»[25].

      Цей меч, та ще золотий канак[26] із портретом королевича, прикрашений рубінами й сапфірами, сам Владислав вручив козацькому гетьману.

      За переможними віватами, салютами й чаркуваннями цьому напису спершу не надали значення. Але коли сенатори й комісари, налякані численним, хоробрим і вмілим військом козаків, спробували своїх союзників (згідно з договором із османами) роззброїти і скасувати деякі пункти договору, який Петро Конашевич-Сагайдачний вирвав у короля і сейму в найважчі дні османської навали, – тут і згадали про написи на злощасному для державності Речі Посполитої мечі.

      Виходило так, що пункти договору про скасування посади старшого над козаками від уряду Речі Посполитої; визнання влади обраного Козацькою радою гетьмана над усією Украйною; скасування сеймової постанови про обмеження козацьких прав і вольностей та свободи віросповідання українців, – усе це тепер підкріплювалося визнанням заслуг козацтва і його гетьмана в обороні Речі Посполитої, Украйни та інших країн Європи від османської загрози. І ці послуги визнавав найдавніший і найшанованіший монарший двір Європи в особі королевича Владислава. Згідно зі звичаями, це означало визнання високого суспільного і правового становища козацького гетьмана та його війська. А отже, визнавалися права лицарства православної шляхти і – зрештою – постання в Європі нового народу і його армії. Виходило, що меч Конашевича-Сагайдачного ставав своєрідною охоронною грамотою для українських козаків і відкривав дорогу для відновлення Київської православної митрополії. Наявність війська, шляхти й віри – вагомі аргументи для створення власної державності.

      Після Хотинської битви козаки не побажали здати зброю, як домовилися про це поляки й османи. Вони йшли організовано, похмуро поглядаючи на спантеличених союзників-ляхів. Усвідомлюючи свою значимість, вони йшли, високо піднявши голови, мов заявляючи: «Ми більше не холопи вам, і тим паче не бидло. Ми йдемо на нашу землю, за яку готові боротися зі зброєю в руках і з православною вірою в серцях».

      Усвідомив свій хибний вчинок Владислав. Потім виправдовувався, що написав «кошовий», а зовсім не «гетьман усіх козаків Рутинії»…[27] Але й так було зле. Військо Запорозьке завжди трактувалось як «збіговисько розбійників». А тут виходило, що все-таки військо! Що перемогло могутніх османів! Проблем додавало й те, що під рукою гетьмана були не тільки


Скачать книгу

<p>24</p>

Вирішальна битва «Великої війни» 1409–1411 років, що відбулася 15 липня 1410 року. Союз Королівства Польського і Великого Князівства Литовського під проводом короля Владислава II Ягайла і великого князя литовського Вітовта здобув перемогу над військом Тевтонського ордена. Більшість лицарів ордена було вбито або взято в полон.

<p>25</p>

ВЛАДИСЛАВ + Конашевич Кошовий під Хотином проти Османів.

<p>26</p>

Ланцюг.

<p>27</p>

Грецька назва населення Східної Європи.