Дивачка, що закохалася в мозок. Венди Сузуки

Читать онлайн книгу.

Дивачка, що закохалася в мозок - Венди Сузуки


Скачать книгу
мали фізично більший мозок. Даймонд показала, що в збагаченому середовищі гілки дендритів (тих вхідних структур нейронів, що схожі на галуззя дерев) насправді ростуть та ширяться, надаючи клітинам можливість отримувати й переробляти більший обсяг інформації. Ба більше, вона виявила, що такий мозок не лише містить більше гілок дендритів, а й утворює більше синаптичних зв’язків та має більше кровоносних судин (а це означає краще постачання кисню та поживних речовин), а також більшу кількість мозкових хімікатів на кшталт нейротрансмітера ацетилхоліну та виняткових факторів росту.

      Даймонд пояснила, що ці відмінності в розмірі мозку були прямим відображенням умов життя пацюків. Іншими словами, розмір та функції мозку – пацюка або людини – є високочутливими величинами, які реагують на всі аспекти будь-якого поточного навколишнього середовища: фізичні, психологічні, емоційні та когнітивні. Така постійна взаємодія між мозком та оточенням, у поєднанні зі здатністю першого реагувати, змінюючи власну анатомічну структуру та фізіологію, і є тим, що нейробіологи мають на увазі, кажучи про «пластичність мозку». Якщо стимулювати мозок новими враженнями, новими завданнями або спілкуванням із новими індивідуумами, він відреагує утворенням нових звязків, котрі спричинять збільшення розміру. Але позбавте мозок вражень та стимулів або примусьте його нудитися, виконуючи одне й те саме день у день, – і зв’язки почнуть відмирати, а сам він суттєво зменшиться.

      Тобто наш із вами мозок постійно реагує на спосіб, яким ми спілкуємося зі світом. Що різноманітнішими та складнішими є наші стосунки з оточенням, то більше нейронних зв’язків утворює наш мозок. Що менш насиченим є наше середовище та біднішим досвід, то менше нейронних зв’язків утворюватиметься в мозку. У пацюках, яких оселили в «Диснейленді», від початку не було анічого виняткового; фактично, усі пацюки з експерименту мали однакову здатність реагувати на стимулювальні впливи. Ви граєте на піаніно? Тоді ділянка вашого мозку, що відповідає за рухові функції рук, змінилася порівняно з людьми, які на піаніно не грають. Ви малюєте? Граєте в теніс? А в боулінг? Усі ці навички змінюють ваш мозок. Сьогодні ми розуміємо, що навіть шматочки інформації, про які ми дізнаємося щодня – ім’я хлопця, котрий прийняв наше замовлення в Starbucks, чи назва нового фільму, який ми хочемо подивитися, – усі вони є прикладами речей, що навчають наш мозок, а навчання, зі свого боку, є стимулом для мікрозмін у структурі мозку.

      Як для першого дня занять, я отримала аж надто багато неймовірної інформації, котру можна було б засвоїти. Але в одному я впевнена: те перше заняття з курсу «Мозок і його потенціал» назавжди змінило моє життя. До аудиторії я увійшла допитливою, сповненою ентузіазму першокурсницею, що бажала всотувати в себе геть усе, а вийшла допитливою, сповненою ентузіазму першокурсницею з нововинайденими метою та сенсом життя. Того дня я усвідомила, що саме прагну робити в житті: вивчати та досліджувати ту грудкувату


Скачать книгу