І земля, і зело, і пісня. Роман Іваничук

Читать онлайн книгу.

І земля, і зело, і пісня - Роман Іваничук


Скачать книгу
вони із запаленими смолоскипами в руках – переносили живий вогонь у новий дім.

      У долині покотом лежали втомлені дружинники й будилися від голосних переливів русальних співів. Й тоді побачив Леонтій, як знову ожили повалені людським нерозумом правічні ліси й розмаїтими голосами зливалися з піснями русалок у суголосний хор.

      Спустившись із Крушельниці, попливли русалки шнурочком по галявині, завиваючись у вінок. Білі голівки заховалися під коронами з молодих березових гілок, переплетених білим рястом, рожевими зозульчиними чобітками й голубими чашечками барвінку, й на воїв, що поставали довкола, спершись на списи, злетів вітальний купальський кант:

                              Ой на Івана та на Купала

                              Красная дівонька зілля копала,

                              Квіти збирала, віночки плела,

                              Долі водою пускала.

                              Поплинь, віночку, по синій хвилі,

                              Поплинь віночку, де живе милий…

      Й на дівочий щебет обізвалися потужні парубоцькі голоси:

                              Три місяці ясні, три молодці красні,

                              А перший місяць – молодий Іванко,

                              А перша зіронька – гойна Марічка —

                              Грало сонечко на Купала!

      На той владний поклик випірнув із-за Маґури серпик місяця: молодий Іванко, вигдядаючи гойну Марічку, вилонив із темряви постаті закованих у блискучі лати воїв; на живий дівочий вінок й на парубків у шапках з білої бараниці впало його примарне сяйво, й засвітилися вони, мов блудні вогники. Стих дзенькіт срібних монет на дівочих зґардах, й з-поміж них тихо засвітилися бурштинові коралі, на ягідки свербигузу схожі. Світ зачаївся, чекаючи дива.

      Виступив тоді з парубочого гурту муж, такий високий, що ховав голову в імлі, яка спадала плахтою із довколишніх верхів у Тухольську долину, – був то головний волхв-хмарогонець, Реверою званий. На його чорній киреї блищала золота пряжка з головою вищереного змія, в руці тримав він жезл з посадженим на шпицю кінським черепом.

      Ревера увійшов у коло дівочого вінка і вдарив жезлом об землю. Тоді з лісових язвин й узворів вибігла гірська чортівня: біси били в бубни, клишоногі щезники висвистували на сопілках, нічні нетопирі перемінювались у красних парубків, котрі намагалися зірвати зелені корони з голів дівчат, щоб заволодіти ними. А вони й не оборонялися: знали ж бо, що на Купала жодна з них не вбереже свого віночка, й навперейми закликали їх леґіні піснею, що прилинула до них з неозорого майбуття:

                                   Будь русалкою в цю ніч.

                                   Сядь, схились і слухай пісню,

                                   Я складу шалену пісню,

                                   Будь русалкою в цю ніч…

      Й


Скачать книгу