Стратегії геніїв. П’ять найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса. Майкл Кусумано

Читать онлайн книгу.

Стратегії геніїв. П’ять найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса - Майкл Кусумано


Скачать книгу
майбутнє.

      Правило 1: дивись уперед, відраховуй назад

      1. Зазирай уперед, щоб розвинути бачення майбутнього; відраховуй кроки в зворотному напрямку, щоб встановити межі та пріоритети.

      2. Зазирай уперед, щоб передбачити потреби споживачів; відраховуй кроки в зворотному напрямку, щоб узгодити їх зі своїми можливостями.

      3. Зазирай уперед, щоб передбачити дії конкурентів; відраховуй кроки в зворотному напрямку, щоб побудувати бар’єри для конкурентів та заблокувати споживачів.

      4. Зазирай уперед, щоб передбачити переломні моменти в розвитку галузі; відраховуй кроки в зворотному напрямку, щоб здійснити потрібні зміни та дотриматися обраного курсу.

      Аналогії з теорією ігор і шахами

      Мало хто з видатних стратегів вивчав теорію ігор, і, можливо, не всі з них грають у шахи, але вони сповідують головний принцип цих двох дисциплін: дивись уперед, відраховуй назад. Теорія ігор – математична галузь, яку часто використовують в економіці, – учить гравців бачити або прораховувати всю партію до кінця, визначати найоптимальніший варіант, а потім методом зворотного відліку знаходити рішення, що забезпечить потрібний результат. Щоб виграти партію, ви маєте добре розуміти не тільки власні прагнення, а й наміри своїх суперників, щоб передбачити їхні ходи. Це відносно легко зробити в стилізованих іграх, як, наприклад, у відомій «дилемі в’язня».

      Проте в складних іграх або реальних життєвих ситуаціях вирахувати всі ймовірні варіанти та наслідки здається неможливим. Тому видатні теоретики гри, так само як і майстри стратегії, щоб перемогти, мають певною мірою покладатися на досвід та інтуїцію.

      Гросмейстери так само зазирають уперед, щоб визначити бажані позиції на шахівниці, а потім повертаються назад, прораховуючи перебіг гри: «Хай я зроблю цей хід, тоді мій суперник, можливо, відповість отак, а я посуну цю фігуру». Гросмейстер ще на початку гри уявляє собі, як має скластися вся партія. Проблема полягає в тому, що на початковому етапі гри людський мозок не в змозі прорахувати всі варіанти можливих ходів. Тож, щоб скоротити число варіацій, шахісти світового рівня вдаються до «обрізки», швидко відсікаючи беззмістовні та найменш перспективні ходи. Навіть Deep Blue – створений компанією IBM суперкомп’ютер для гри в шахи, що він переміг чемпіона світу Гаррі Каспарова 1997 року, – є недостатньо потужним, щоб прорахувати кожну можливу позицію в грі. Хоча Deep Blue може аналізувати 200 мільйонів ходів на секунду, його алгоритм дозволяє розпізнавати та відкидати лише вочевидь невдалі ходи.

      Сьогодні, бачачи нові обставини або можливості, ми маємо не зволікати і скористатися з них… Такий сприятливий період триває, напевно, років з десять, але це десятиліття може стати золотою добою, якщо ним скористатися правильно.[32]

      Стів Джобс [2000]

      Зазирай уперед: починай з передбачення майбутнього

      У бізнесі, так само як і в теорії


Скачать книгу

<p>32</p>

Jobs S. Apple’s One-Dollar-a-Year Man [Electronic resource] //Fortune, January 24, 2000. – Mode of access: http://money.cnn.com/magazines/fortune/ fortune_archive/2000/01/24/272277/index.htm. – Last access: May 27, 2014.