Камінний хрест (збірник). Василь Стефаник

Читать онлайн книгу.

Камінний хрест (збірник) - Василь Стефаник


Скачать книгу
ногу в руки і слинив, аби найти те місце, де бодяк забився.

      – Та цу ногу сапов шкребчи, не ти її слинов промивай, – говорив Іван іспересердя.

      – Діду Іване, а батюгов того борозного, най біжить, коли овес поїдає…

      Це хтось так брав на сміх Івана, що видів його патороч зі свого поля. Але Іван здавна привик до таких сміхованців і спокійно тягнув бодяк дальше. Як не міг бодяка витягнути, то кулаком його вгонив далі в ногу і, встаючи, казав:

      – Не біси, вігниєш та й сам віпадеш, а я не маю чєсу з тобов панькатиси…

      А ще Івана кликали в селі Переломаним. Мав у поясі хибу, бо все ходив схилений, як би два залізні краки стягали тулуб до ніг. То його вітер підвіяв.

      Як прийшов із войська додому, то не застав ні тата, ані мами, лише хатчину завалену. А всього маєтку лишив йому тато букату горба щонайвищого і щонайгіршого над усе сільське поле. На тім горбі копали жінки пісок, і зівав він ярами та печерами під небеса, як страшний велетень. Ніхто не орав його і не сіяв, і межі ніякої на нім не було. Лиш один Іван узявся свою пайку копати і сіяти. Оба з конем довозили гною під горб, а сам уже Іван носив його мішком наверх. Часом на долішні ниви спадав із горба його голосний крик:

      – Е-ех, мой, як тобов грєну, та й по нитці розлетиш-си, який же-с тєжкий!

      Але, відай, ніколи не гримнув, бо шкодував міха, і поволі його спускав із плечей на землю. А раз вечором оповідав жінці і дітям таку пригоду:

      – Сонце пражить, але не пражить, аж вогнем сипле, а я колінкую з гноєм наверх, аж шкіра з колін обскакує. Піт із-за кожного волоска просік, та й так ми солоно в роті, аж гірко. Ледви я добивси на гору. А на горі такий вітрець дунув на мене, але такий легонький, що аж! А підіть же, як мене за мінуту в попереці зачєло ножами шпикати – гадав-сми, минуси!

      Від цієї пригоди Іван ходив усе зібганий у поясі, а люди прозвали його Переломаний.

      Але хоч той горб його переломив, то політки давав добрі. Іван бив палі, бив кілля, виносив на нього тверді кицки трави і обкладав свою частку довкола, аби осінні і весняні дощі не сполікували гною і не заносили його в яруги. Вік свій збув на тім горбі.

      Чим старівся, тим тяжче було йому, поломаному, сходити з горба.

      – Такий песій горб, що стрімголов удолину тручєє!

      Не раз, як заходяче сонце застало Івана наверху, то несло його тінь із горбом разом далеко на ниви. По тих нивах залягала тінь Іванова, як велетня, схиленого в поясі. Іван тоді показував пальцем на свою тінь і говорив горбові:

      – Ото-с ні, небоже, зібгав у дугу! Але доки ні ноги носе, то мус родити хліб!

      На інших нивах, що Іван собі купив за гроші, принесені з войська, робили сини і жінки. Іван найбільше коло горба заходився.

      Ще Івана знали в селі з того, що до церкви ходив лиш раз у рік, на Великдень, і що курей зіцірував. То так він їх научував, що жадна не важилася поступити на подвір’я і порпати гній. Котра раз лапкою драпнула, то вже згинула від лопати або від бука. Хоч би Іваниха хрестом стелилася, то не помогло.

      Та й хіба ще то, що Іван ніколи не їв коло стола. Все на лаві.

      – Був-сми наймитом, а потім вібув-сми десіть рік у воську, та


Скачать книгу