На городі довіряємо природі. Чудовий результат без клопоту й витрат!. Борис Бублик

Читать онлайн книгу.

На городі довіряємо природі. Чудовий результат без клопоту й витрат! - Борис Бублик


Скачать книгу
є дедалі серйозніша проблема: утримати опади. Якщо город досить рівний і не знає глибокої обробки, тобто ґрунт на ньому пористий, проникний, то на ньому за будь-якого сильного дощу не буває струмків і потоків, так що всі опади вловлюються. А коли ж на городі є похилі ділянки, то він неминуче втрачає вологу опадів (взагалі, і вологу поливів – теж). Так що на похилих ділянках обов’язкові горизонтальні грядки-тераси.

      Щоб обійтися мінімальним обсягом земельних робіт при спорудженні грядок-терас, напрямок їх треба вибирати, орієнтуючись не на огорожу або компас (із півдня на північ або із заходу на схід), а вздовж ліній рівня (в деталях про це у другій частині). І якщо ґрунт на грядках-терасах пористий, вони утримують опади так само, як звичайні грядки на рівних ділянках. І ґрунт не наражається на водну ерозію! Словом, замість «Даєш грядки!» треба казати: «Даєш тераси на похилих ділянках!»

      Отже, сьогодні я підправив би список вимог, дотримання яких можна було б назвати дбайливим ставленням до землі:

      – Геть згарища!

      – Геть глибоке розпушування!

      – Даєш тераси на похилих ділянках!

      До речі, в «Умном огороде» Курдюмова другу (уточнену) вимогу названо першим робочим принципом врожайного землеробства: «Ніколи не розпушуй ґрунт глибше ніж на 5 см!»

      Компост і компостування

      Цими словами в «Огороде для ленивого…» було визначено другу ознаку ощадливого землеробства. Історично компост прийшов на зміну мінеральним добривам. І це могло стати значним кроком уперед. Але не стало – компост став виключно робленим, відторгненим від городнього життя. Провал! Правда, красиві слова й етикетки допомогли компостуванню поширитися по світу. Та й інвазивність американської культури зіграла свою звичну роль. Але в сьогоднішньому розумінні процесу живлення рослин роблений компост і компостування поза грядками – ознака просто нерозумного землеробства.

      Читаю я давні слова про компост і намагаюся зрозуміти, як можна було «проґавити поворот». Я і себе маю на увазі, тому що свого часу теж доклав руку до популяризації робленого компосту. Правда, вже не один рік воюю проти нього. Але біда в тому, що нас, тих, хто схаменувся, мало. І приплив у наші ряди ледь помітний.

      Ось цитата з «Огорода для ленивого…»: «Компостна купа на ділянці – це просто імітація одвічної роботи природи над поліпшенням ґрунту. Забезпечуючи здоров’я ґрунту, ми гарантуємо успіхи в землеробстві. Чи не парадокс – щоб повернутися до найстарішої і практично універсальної агрокультури, треба так довго і так багато вмовляти землеробів…

      Компостування городніх і кухонних відходів – дуже важливий для навколишнього середовища процес. Відходи є і будуть, і позбуватися їх треба. Хімічні засоби (спалювання) – це і втрата органічної матерії, і шкода навколишньому середовищу. Фізичні засоби (звалище) – однаково і втрати, і забруднення навколишнього середовища. І тільки біологічний засіб – компостування – дозволяє і


Скачать книгу