Бути щасливіше. Сьогодні. Зараз. Завжди. Тал Бен-Шахар

Читать онлайн книгу.

Бути щасливіше. Сьогодні. Зараз. Завжди - Тал Бен-Шахар


Скачать книгу
буде однієї-двох хвилин занять, щоб скористатися деякими перевагами цієї вправи. У будь-який момент, коли ви відчуєте, що ви пригнічені або засмучені, чи коли просто захочете насолодитися миттю спокою або радості, ви можете зробити кілька глибоких вдихів і відчути прилив позитивних емоцій. В ідеалі займатися медитацією потрібно в якому-небудь затишному куточку, але робити це можна де завгодно – коли ви подорожуєте потягом, або сидите на задньому сидінні таксі, або й за своїм робочим столом.

      3

      Як пояснити, що таке щастя

      Щастя – це сенс і мета життя, єдине прагнення й кінцева мета людського існування.

Аристотель

      Усім нам знайома неспинна цікавість дітей. Варто тільки дитині зацікавитися певним явищем у навколишньому сповненому чудес світі – і її вже не зупинити. Чому падає дощ? Чому вода піднімається на небо? Чому вода перетворюється на пару? Чому хмари не падають на землю? Байдуже, чи дістають діти реальні відповіді на свої питання. Їхнє невпинне дослідження розгортається за моделлю «нескінченного ланцюжка „чому“», – незалежно від того, чи дістала дитина відповідь, вона вперто ставить наступне запитання: «Чому?»

      Проте є одне питання, яке дозволяє дорослому взяти й обірвати цей ланцюжок «чому» без будь-якого почуття провини або власної неадекватності. Це питання: «Чому ти хочеш бути щасливим?» Коли нас питають, чому ми хочемо ті чи інші речі – будь-які, за винятком щастя, – ми завжди можемо піддати сумніву їхню цінність, поставивши ще одне запитання: «Чому?» Наприклад, чому ти стільки сил віддаєш навчанню? Чому хочеш виграти цей приз? Чому хочеш стати багатим і знаменитим? Чому хочеш купити престижний автомобіль, домогтися просування по службі або ж цілісінький рік не працювати?

      А коли ми ставимо запитання: «Чому ти хочеш бути щасливим?» – відповідь проста й категорична. Ми прагнемо щастя, бо це закладено в нашій природі. Коли у відповідь на запитання ми чуємо: «Бо тоді я буду щасливий», – ніхто і ніщо не має права оскаржити законність і остаточність цієї відповіді. Щастя розташоване на самій вершині ієрархії цілей – це кінцева мета, до якої ведуть усі інші цілі.

      Британський філософ Девід Г’юм стверджує, що «велика кінцева мета всієї людської промисловості в тому, щоб досягти щастя. Заради цього були винайдені мистецтва, культивувалися науки, видавали закони й виникали суспільства»[10]. Багатство, слава, загальне захоплення й усі інші цілі залежні й вторинні щодо щастя; хоч би якими були наші бажання – суто матеріалістичними або спрямованими на благо всього суспільства, – це лише засоби для досягнення однієї-єдиної кінцевої мети – щастя.

      Час замислитися

      Виконайте вправу «Запитайко», взявши дві-три речі, які вам хотілося б мати, – хай то більш просторий будинок, просування по службі або щось іще. Спробуйте підрахувати, скільки «чому» вам знадобиться, щоб дійти першопричини – щастя.

      Можливо, когось не переконує аргумент, що щастя потрібно прагнути,


Скачать книгу

<p>10</p>

Ідеться про його твір «Есеї з теми моралі, політики й літератури» (Essays, Moral, Political, and Literary, 1742). (Прим. пер.)