Бути щасливіше. Сьогодні. Зараз. Завжди. Тал Бен-Шахар

Читать онлайн книгу.

Бути щасливіше. Сьогодні. Зараз. Завжди - Тал Бен-Шахар


Скачать книгу
власне дорогою до мети, яку ми вважаємо гідною. Щастя не в тому, щоб піднятися на вершину гори, і не в тому, щоб безцільно блукати горами; щастя – це те, що ми відчуваємо, коли пнемося на вершину.

Вправи

      Чотири сектори

      Опитування людей, які регулярно ведуть щоденник, свідчить про те, що нотування подій нашого життя – як негативних, так і позитивних – сприяє підвищенню рівня нашого душевного і фізичного здоров’я[8].

      Протягом чотирьох днів поспіль щонайменше по п’ятнадцять хвилин на день пишіть про те, що з вами відбувалося в кожному з цих чотирьох секторів. Напишіть про ті часи, коли були учасником щурячих перегонів, гедоністом і нігілістом. Четвертого дня напишіть про щасливі моменти у вашому житті. Якщо ви захочете написати про якийсь конкретний сектор більше, так і зробіть, але не пишіть більше, ніж про один сектор на день. Не переймайтеся граматикою або правописом – просто пишіть. Важливо, щоб у своєму творі ви чесно розповіли про ті емоції, які ви відчували колись або ж відчуваєте зараз, а також про те, який саме поведінковий сценарій ви реалізували (себто які вчинки ви тоді робили) і які думки при цьому були у вас в голові або виникли під час написання цього тексту[9].

      Ось деякі інструкції з приводу того, що писати в кожному з цих чотирьох секторів:

      • УЧАСНИК ЩУРЯЧИХ ПЕРЕГОНІВ. Розкажіть про який-небудь період у своєму житті, коли ви почувалися щуром, який без упину біжить вперед і вперед біговою доріжкою до «світлого майбутнього». Навіщо ви це робили? Яку користь ви мали з такого життя, якщо, звичайно, у цьому була якась користь для вас? Яку ціну ви за це платили або не платили жодної?

      • ГЕДОНІСТ. Розкажіть про який-небудь період свого життя, коли ви жили як гедоніст або поринали в гедоністичні втіхи. Яку користь ви мали з такого життя, якщо, звичайно, в цьому для вас була якась користь? Яку ціну ви за це платили або не платили жодної?

      • НІГІЛІСТ. Розкажіть про найважчі хвилини у своєму житті, коли ви, махнувши на все рукою, примирялися зі своєю гіркою долею. Або про те, що відбувалося з вами за довший проміжок часу, впродовж якого ви почувалися безпорадним. Поділіться найпотаємнішими почуттями і думками, які спадали вам тоді й тепер, коли ви пишете цей текст.

      • ЩАСЛИВА ЛЮДИНА. Розкажіть про якусь неймовірно щасливу пору у своєму житті або про ті хвилини, коли ви були на вершині блаженства. Перенесіться в уяві в ту пору, спробуйте повторно відчути тодішні емоції й потім напишіть про них.

      Хоч би що ви писали, це призначено тільки для ваших очей. Якщо ж, закінчивши писати, ви захочете прочитати те, що у вас вийшло, близькій людині, то, звісно ж, ви маєте право це зробити, але важливо, щоб, виконуючи цю вправу, ви не почувалися ні в сих ні в тих. Що більше ви зумієте відкритися, то більшу користь матимете зі своїх зізнань.

      Сектор нігілізму і сектор щастя необхідно буде опрацювати ще щонайменше двічі. Коли ви виконуватимете вправу повторно, можна згадати ті самі події або написати


Скачать книгу

<p>8</p>

Див.: Pennebaker, J. W. (1997). Opening Up. The Guilford Press; and Burton,C. M., and King, L. A. (2004). The Health Benefits of Writing About Intensely Positive Experiences. Journal of Research in Personality, 38, 150–163. Крім праці Пеннбейкера «Розкривання» («Opening Up»), є й інші книжки, що допоможуть вам дати собі раду з веденням щоденника, приміром «Як вести щоденник» («At a Journal Workshop») Айри Прогофф і «Самоаналіз» («Self Analysis») Карен Горні.

<p>9</p>

Ось три кити психології: афект (ваші емоції), поведінка (ваші вчинки) і пізнання (ваші думки). Для того щоб закріпити досягнуті зміни, краще поєднувати всі три.