Бути щасливіше. Сьогодні. Зараз. Завжди. Тал Бен-Шахар

Читать онлайн книгу.

Бути щасливіше. Сьогодні. Зараз. Завжди - Тал Бен-Шахар


Скачать книгу
їхніх вчинків у майбутньому.

      Другий тип гамбургера, який спав мені на думку, – це несмачна булочка з пісною вегетаріанською начинкою, приготована виключно з корисних для здоров’я складників. Поїдання такого гамбургера позитивно вплинуло б на майбутнє, бо ж унаслідок цього я був би здоровий і добре почувався («майбутнє благо»), але наразі завдало б мені шкоди, бо ж я бридився їсти цю гидоту («нинішнє зло»).

      Цьому гамбургерові відповідає архетип щурячих перегонів. З точки зору «щура», сьогодення не варте виїденого яйця порівняно з майбутнім, отож бідолаха страждає в ім’я якогось сподіваного зиску.

      Третій тип гамбургера – найгірший з усіх можливих – одночасно і несмачний, і шкідливий для здоров’я. Якби я його з’їв, це завдало б мені шкоди зараз же, бо ж у цього гамбургера огидний смак, і в майбутньому, адже, з’ївши його, я неабияк підпсував би собі здоров’я.

      Найточніша паралель для такого гамбургера – це архетип нігілізму. Він характерний для людини, яка втратила смак до життя; такій особі не до снаги ані насолоджуватися хвилинними радощами, ані прагнути до великої мети.

      Однак ці три згаданих мною архетипи аж ніяк не вичерпують усі можливі варіанти – залишається ще один, який нам необхідно розглянути. Що ви скажете про гамбургер, який був би анітрохи не менш смачний, ніж той, від якого я відмовився, і водночас анітрохи не менш корисний для здоров’я за пісну булочку з вегетаріанською начинкою? Гамбургер, який би одночасно містив у собі і нинішнє, і майбутнє благо?

      Цей гамбургер – жива ілюстрація архетипу щастя. Щасливі люди живуть спокійно, твердо впевнені, що ті самі заняття, які дарують їм безмір задоволення в сьогоденні, забезпечать повноцінне життя в майбутньому.

      Подана нижче діаграма наочно демонструє, як співвідноситься в межах кожного з цих чотирьох архетипів користь теперішня і користь для майбутнього. Вертикальна вісь символізує майбутнє: що вище розташовується точка на цій шкалі, то істотніше майбутнє благо, що нижче – то відчутніше майбутнє зло. А горизонтальна вісь діаграми символізує наше нинішнє життя: що правіше – то істотніше нинішнє благо, що лівіше – то відчутніше нинішнє зло.

      Архетипи, якими я тут їх подаю, – це суто теоретичні схеми, які характеризують той чи інший тип особистості, проте аж ніяк не конкретних і реальних людей. Певною мірою і в різних комбінаціях у кожному з нас прозирають ті чи інші риси, характерні для учасника щурячих перегонів, гедоніста, нігіліста й щасливця. Оскільки моя мета полягала в проясненні найістотніших характеристик кожного архетипу, то мої описи нагадуватимуть радше карикатури, ніж реальних людей, одначе з акцентуацією і перебільшенням певних особистісних рис. Для того щоб наочно проілюструвати всі наші архетипи, простежмо за життям уявного персонажа на ім’я Тімон.

      Час замислитися

      У якому з цих чотирьох секторів ви проводите більше часу? Назвіть один або два.

Архетип щурячих перегонів

      Поки


Скачать книгу